Филип Морис България: Иновациите ни водят към бъдеще без дим
Преди няколко години Филип Морис Интернешънъл взе решението да преобърне изцяло бизнеса си отвътре. Това се случи в името на едно по-добро бъдеще, в което благодарение на иновациите няма да има цигарен дим. Алтернативите на конвенционалните цигари не са без риск, но са научно доказано по-доброто решение за пълнолетните пушачи, които иначе няма да спрат вредния навик. Това сподели Димитър Костов, ръководител на отдел “Потребителско преживяване” във Филип Морис България, по време на Forbes Innovation Forum.

Костов е част от Филип Морис България вече над 10 години, като е преминал през различни позиции и функции. Това му дава поглед над трансформацията, която се случва в компанията и върху новия начин на работа и го прави идеален лектор за пилотното издание на иновативния форум на Forbes България.
Също както ние се вдъхновяваме от смелите предприемачи, които променят пазара, така всяка компания се нуждае от кауза, която да я вдъхновява по пътя към по-добрите решения. За Филип Морис Интернешънъл ключът към иновациите е в премахването на горенето и дима с цел намаляване на вредата от употребата на тютюн. „По света има над 1 млрд. пушачи и според Световната здравна организация до 2025 тази цифра ще се запази, казва Костов. Забелязваме обаче, че все повече от потребителите търсят по-добри алтернативи на цигарите, които да са по-малко рискови за здравето им.“
Едно от най-големите предизвикателства в сферата на намаляване на вредата от тютюна е как да се създаде продукт, който едновременно намалява вредата, но и задоволява напълно потребностите на пълнолетните пушачи. Затова и вече над десетилетие Филип Морис Интернешънъл инвестира в научни изследвания и разработки на бездимни продукти, които да намалят вредата за пушачите и могат да имат ефект върху общественото здраве.
В центъра на този процес международната компания поставя клиента и неговите нужди, а подобренията на продуктите и услугите се извършват именно на база на получената обратна връзка от потребители от целия свят. С част от тях дори се провеждат телефонни разговори. Интересното е, че всеки служител в компанията може да участва в процеса, за да чуе мнението на потребителите. Така целия екип е запознат с нуждите на пълнолетните пушачи и има желание да им предостави по-добър избор, в случай че няма да спрат пушенето.
Над 90% от потребителите на бездимни платформи по целия свят споделят, че основен фактор за преминаването им към по-добрата алтернатива е била ясната и точна информация за тези продукти и разликата им с горимите цигари. Данните са от скорошно международно изследване в 26 държави на независимата агенция Повадо по поръчка на ФМИ. Проучването показва, че широката общественост подкрепя визията за изграждане на бъдеще без дим.
Мястото на науката
Всички събрани резултати от обратната връзка на потребителите се анализират в централата на международната компания в Швейцария и служат за подобренията при разработката на нови продукти. Пример за ефективността на този процес е дизайнът на най-новото поколение на системата за нагряване на тютюн. Той е създаден изцяло на база на обратната връзка от потребителите на тази платформа. „Следващото ни поколение устройства за нагряване на тютюн отново ще бъде създадено по този начин“, споделя Димитър Костов.
Преди по-малко от седмица той ни представи мястото на научните изследвания по пътя към иновациите във Филип Морис Интернешънъл. По време на Forbes Innovation Dinner Костов сподели, че през последните 12 години компанията е инвестирала над 8 млрд. долара в научни изследвания, разработки и комерсиализация на продуктите с намален риск. „Революционно е, че при употребата на устройството с нагряване на тютюн се премахва горенето, а заедно с него и цигарения дим и катраните. Именно това води и до намаление на концентрациите на вредни вещества до 95% в сравнение с цигарения дим“, каза Костов. Той споделя още и че зад разработките на бездимните платформи на компанията стоят над 400 учени и експерти от световна класа, които прилагат най-високите стандарти в научните изследвания. А методите им на работа са вдъхновени от фармацевтичната индустрия и съобразени с насоките на Американската агенция по храни и лекарства – FDA.
700 са издадените патенти за иновациите в платформите без дим, а още близо 2500 са подадените в процес на разглеждане, което нарежда Филип Морис Интернешънъл на 45-то място в списъка на компаниите с най-много подадени заявления за 2019 г. на Европейската патентна служба. ФМИ е и единствената тютюнева компания в топ 50 на класацията.
По време на Forbes Innovation Forum Костов ни издаде една от иновациите в кухнята на Филип Морис Интернешънъл – технологиите за органи върху чип. Те представляват технологии, използвани в предклиничните проучвания в ин-витро модели, които анализират потенциалната токсичност на инхалираните вещества. Ин-витро моделите позволяват по-бързи и релевантни за човешкото тяло резултати, отколкото изследванията върху животни и са истинска иновация в областта на токсикологичните изследвания.
Устройствата “органи върху чип” позволяват по-голяма комплексност в анализа на ин-витро моделите чрез 3D клетки (мини органи) в различни среди, симулиращи реалната среда на органите в човешкото тяло. Симулациите за поставяне на няколко различни органа върху един чип чрез тези технологии позволяват анализа на въздействието на различните органи и системи.
Чрез тях се наблюдават цели системи за това как биха реагирали при конкретни условия, изследвайки потенциалната токсичност на веществата в аерозола на тези продукти. По този начин международната компания си валидира дали може да пристъпи към клинични проучвания с хора, следвайки 7-стъпковата си научна програма.
Само така може да предложи научно доказано по-малко рискови алтернативи, с които да промени живота на пушачите.