Иновациите от кухнята на Forbes Innovation Forum
Отразявам успехите на българските предприемачи с фокус върху стартъп екосистемата, технологиите и социалното предприемачество
Първото издание на Forbes Innovation Forum даде сцена на компании в България, които умело развиват пазара и избягват отъпканите пътеки в бизнеса. Някои от тях са добре познати на редовните ни читатели, а с други ви срещнахме за първи път.
Всеки лектор на събитието издаде по нещо от кухнята на своята организация. Така заедно с нашите партньори от Launchlabs София успяхме да начертаем карта на това как се създават иновациите. „Не е задължително те да бъдат продукти или услуги. Иновациите могат да се случват вътре в самата организация – да бъдат част от процесите и културата ѝ, каза Веселин Димитров, редакционен директор на Forbes България. За мен компаниите, с които ще ви срещнем на форума, са за момента може би най-вдъхновяващите в България.“
Друга важна част от философията на Forbes Innovation Forum е, че иновациите не зависят от мащаба. Малките бизнеси доказват, че са също толкова способни да създават иновации, колкото и големите корпорации. Интересното тук е, че повечето компании имат свой собствен подход. Голяма част от процеса обаче остава скрит за потребителите.
„Поканили сме нашите лектори като експерти в сферите си, които да ни открехнат вратата към кухнята. Целта ни е да чуем истинските истории за иновации, а не излъсканите от социалните мрежи. Важни са ни тези случки, в които плановете и реалността се различават и е нужно да се приложат алтернативни подходи“, каза Елина Желева, управляващ партньор на българското звено на launchlabs.
Планове Vs Реалност
Началото на първия блок даде шеф Севда Димитрова, собственик и главен готвач на ресторант Ahora и победител във втория сезон на MasterChef. Димитрова обича да изненадва посетителите си с авторска кухня. Това е едно от предимствата, които превръщат ресторанта ѝ в диамант на столичната кулинарна карта.
„Преди четири години сложихме на първа страница в менюто ни мотото „Няма да бъдем обикновени, защото имаме смелостта да бъдем изключителни“, каза Димитрова. Тази заявка се оказва тежка задача заради високите очаквания и трудностите при управлението на всичко, което се случва в заведението. Севда Димитрова се среща с много неизвестни, докато изгражда собствения си бизнес. Това, в което вярва през цялото време, е, че „трябва да бъда човек с различно мислене“. Плановете ѝ се различават от реалния резултат, но той също не е за подценяване, защото
„ТОЧНО ТОВА РАЗЛИЧНО МОЕ МИСЛЕНЕ НАПРАВИ РЕСТОРАНТА КЪМ ДНЕШНА ДАТА УСПЕШЕН“.
Към концепцията за една добра реализация на целите Христо Борисов, съосновател на Payhawk, добави и страха като ключов елемент. Според него, ако една мечта не ни плаши, значи реализирането ѝ е лесно и е нужно да бъдем по-амбициозни.
Съоснованата от Борисов финтех компания разработва умни банкови карти, които вече започват да превземат Западна Европа. Преди обаче да стигне до пазара, е имал разочароващи преговори с инвеститори. Преди Payhawk да получи своите около 60 отказа от 45 фонда, Борисов е чувал едно и също нещо:
„Значи вие искате да направите Revolut за бизнес плюс комбинация с един продукт за извличане на данни, който има над 200 млн. долара пазарна оценка, също така още два нови продукта с по 10 млрд. долара капитализация.“
НАШИЯТ ОТГОВОР БЕШЕ „ДА, ЗАЩОТО ТОВА ИСКА ПАЗАРЪТ“.
И все пак успява, защото вярва, че има смисъл да търси различен от съществуващите подходи за решаване на проблем.
Иван Милчев, ръководител на отдел ATM, POS и самообслужване в Пощенска банка, също поставя нуждите на клиентите в центъра. По време на неговата лекция той ни представи еволюцията на ПОС терминалите през последните 61 години. Последната точка в историята му е тяхното изчезване, защото всичко вече е в телефона ни. От това се нуждае пазарът и това предлагат компаниите, които искат да останат в надпреварата.
В заключителната дискусия от блока разбрахме как революцията, за която ни разказа Милчев, може да бъде постигната и в други сфери. За целта акцентирахме върху създаването на вътрешна култура за иновации. Поканихме на една сцена Цанка Танева от Evrotrust, Галин Бонев от EconicOne, Орлин Радев от Ampeco и Тодор Николов от Visa.
Всички те са от различни по размер организации с различни разбирания и начин на работа. Модераторът Христо Петров, редактор във Forbes Bulgaria, управляваше дискусията, като в нея участниците успяха да споделят как успяват да вдъхновяват екипите си да експериментират.
За стартъпите EconicOne и Ampeco иновациите идват още с идеята за започване на бизнес. Според тях новите нестандартни решения е нужно да се поощряват, а на грешките да се гледа като на опит.
Цанка Танева е мостът между гъвкавите организации и тежките процеси в големия бизнес. Тя прекарва 15 години в банковата сфера, докато не решава да загърби корпоративния свят и да се присъедини към един от най-бързо развиващите се български стартъпи – Evrotrust.
Подобно на Тихомир Николов от Visa тя смята, че технологиите са първопричината за прогреса на съвременния човек. Със сигурност в международния бизнес има правила, които забавят промените. Важното обаче остава да не се губи амбицията за развитие.
Тук идва и ролята на лидера. От него се очаква да дава пример както с добрите си идеи, така и с грешките си. По този начин екипът няма да се притеснява да предлага идеите си. А ако има трикове за по-бързо откриване на иновациите, то експериментирането е сред тях.
Алтернативни подходи
Когато си прекарал месеци в изготвяне на стратегия, не е никак приятно пазарът да те изненада и да се наложи да се откажеш от граденото досега. Но за да си запазиш мястото в сферата, е нужно да действаш бързо. В такива моменти пропастта между плановете и реалността става огромна, но е и чудесен индикатор за откриване на визионери.
Начало на втория блок на събитието „Алтернативни подходи“ даде . Софтуерната компания получи наградата за „Иновативна компания на годината“ по време на Forbes Business Awards 2021. Критериите за това отличие нямат нищо общо с открития, които могат да се пипнат.
„Много често иновациите се бъркат с изобретенията. Да, те са страхотни примери, но не са единствените. Иновациите ни позволяват да правим нещата по-бързо, с по-малко стъпки и по-удобно за потребителите“, каза Билянски. Scalefocus оперира в сферата на технологиите, където нововъведенията набират все по-голяма скорост.
Проучванията и прецизната оценка на такава компании, а и не само, се оказва основополагаща за вземането на решения и бъдещото им развитие. Точно заради това от Forbes България и Launchlabs измерихме пулса на иновациите в България. Това стана чрез провеждането на анкета, а резултатите показват, че той е 164/240.
„За разлика от биологичния ни пулс, интервалът между тези две числа показва колко път ни остава да извървим, за да станем една истински иновативна общност, каза Вероника Петрова, Research Lead в Launchlabs Sofia. „Когато всеки един от нас стигне до ниво, в което много бързо започва и реализира иновации, тогава всички ще достигнем 240.“
За да забързаме пулса си до желания резултат, поканихме Иван Александров от eBag. С уговорката да ни издаде какви подходи използва в неговата компания. Оказва се, че в основата за него е адаптивността, защото, ако има нещо сигурно, то това е промяната.
„Забавното е, че точно преди пандемията предвиждах разрастване в София и Перник. Бях инвестирал всичките ни пари в подобрения. Гледах всичко това и се чудех как ще запълня този капацитет, казва Александров. За 24 часа всичко свърши.
ПУСКАХМЕ СТОТИЦИ СЛОТОВЕ ЗА ПОРЪЧКИ В ПОЛУНОЩ, А В 00:01 ХОРАТА НИ ПИТАХА ЗАЩО ГИ ЛЪЖЕМ И ОБЯСНЯВАХА, ЧЕ ВЕЧЕ НЯМА СВОБОДНИ ЧАСОВЕ.“
Да погледнеш в бъдещето на пазара
Освен да бъдем гъвкави има още един важен фактор и това е да имаме подходящ продукт. Димитър Костов, ръководител на отдел „Потребителско преживяване“ във Филип Морис България, представи мястото на науката в здравеопазването и на глобалната сцена. Можете да прочетете повече за неговата презентация на сайта ни.
За финал на форума поканихме на сцената едни от настоящите пионери във въздушното пространство. Те иновират от България и редовните ни читатели вече познават двама от тях. Райчо Райчев от EnduroSat вече беше наша корица през февруари, а за „Летящите лебеди“ на Свилен Рангелов ви разказахме през юли. Асен Андонов, основател на Assen Aero, обаче не е така добре познат на аудиторията ни.
Идеята да се повозиш на персонален летящ мотор все още изглежда твърде футуристична за много хора. Не и за Андонов. „Когато от Vitosha Ventures ни казаха „да“ и инвестираха в компанията ни, те бяха 156-ият инвеститор, с когото бяхме говорили“, казва Андонов.
Той, Рангелов и Райчев започват бизнесите си през 2015 г. с нагласата, че щом пазарът има нужда от това изобретение и го иска, то те трябва да го създадат. Така успяват да решат реални проблеми или поне да демонстрират с прототипите си, че това е възможно.
„Много интелигентни хора имат ментална бариера за Космоса. Те си казват: “Ние сме тук, а ти си чак там”. Това не е така и струва скъпо на целия сектор“, посочи Райчев. Той се опитва да направи това пространство по-близо до хората чрез наносателити.
Свилен Рангелов обясни и каква е първата стъпка към създаването на машина, която да е революционна, при това на пръв поглед, в далечна сфера като небето. Според изпълнителния директор на Donamics отговорът се крие в бъдещето: „Превъртете лентата напред и се запитайте как хората с достъп до всякакви технологии ще решат този проблем. Представяте си това устройство или уред и се опитвате да откриете разликите с това, което съществува сега на пазара“, казва Рангелов.
Няма сигурен път към иновациите и е нормално, когато се целим към тях, плановете ни да се различават с крайния резултат. Точно заради това търсим алтернативни подходи и се придържаме към мисията си да решим реален проблем на пазара.
Forbes Innovation Forum се проведе с подкрепата на Visa, TEILOR, Philip Morris Bulgaria и Elegant Living. Наши изложители бяха Пощенска банка, sHRedy, re:benefit, Assen aero. bTV Media Group отрази събитието като наш ексклузивен медиен партньор, а за галавечерята след събитието благодарим на Red Devil Catering.