Пулсът на иновациите на българските организации
Иновациите са сложна тема и то не само защото е трудно да бъдат създадени. Мислейки за тях, всеки се сеща за иновативни продукти, до който се е докоснал, но не всеки се сеща за различните направления на работа, които водят до пазарни иновации – подготовката на иновативните екипи, които ги създават, иновативните лидерски подходи, които ги подпомагат, нагласите и културата, която ги захранва, инвестициите, технологиите, средата на работа, вътрешните процеси, измерителите за успех и много други.
Именно на тази тема за холистичния поглед към иновациите си говорихме на Forbes Innovation Forum под различни ъгли, а преди самия форум направихме и измерване на пулса на иновациите в българските организации – чрез онлайн анкета – резултатите от което искаме да ви споделим. В статията ще прочетете основните изводи, а докладът можете да изтеглите от ТУК.
В проучването, проведено чрез анкета, се включиха 40 организации от различни части на България, различни по размер и възраст. Те ни позволиха да измерим общия пулс на иновациите на българската бизнес общност.
Пулсът ни, според резултатите от анкетата, е 164 на 240.
За разлика от сърдечния ни пулс, разликата между двете числа показва още колко път имаме да извървим, за да бъдем истински иновативна общност във всеки смисъл на думата. Това, което ни казва в момента, е, че сме гъвкави и сме стъпили стабилно на пътя към иновативността.
ТРИ НАПРАВЛЕНИЯ
Този пулс се основава на три направления иновации:
- в нагласите и начините на работа – 60% от участниците успешно са въвели по-гъвкави начини на работа;
- в преживяванията на клиентите и служителите – едва 38% успешно са променили продуктите и услугите към клиентите си;
- и в пространствата – само 35% успешно са обновили средата си на работа.
Тези насоки ни казват три интересни неща за участниците:
- Болшинството организации, които са въвели успешно по-гъвкави нагласи и начини на работа, са средни по размер и са установени на пазара. Повечето зрели организации са започнали да го правят, но все още процесът на иновиране не е приключил.
- Два вида организации са започнали масово да променят продуктите и услугите си:
- тези, основани извън България
- тези, които са започнали да въвеждат по-гъвкави нагласи и начини на работа.
- Отново два вида организации са започнали да обновяват средата си на работа:
- тези, основани извън България
- зрелите организации
Вътрешно заглавие: Посоките в бъдеще
Разбирайки какъв е пулсът ни сега, е важно, за да имаме трезва преценка за това, което трябва да развиваме, и това, което можем да постигнем. Във всяко от тези три направления можем да предприемем различни действия или иначе казано – да поемем в различни посоки, за да забързаме пулса си. Най-предпочитаните стъпки за постигането на тази цел, споделени от участниците, споделяме в следващите редове.
Що се отнася до нагласите и начините на работа, организациите се обединяват около:
- въвеждане на гъвкави начини на работа и дизайн инструменти като дизайн мислене, аджайл, дизайн на услуги;
- въвеждане на съвременен подход за управление на проекти като скръм.
В посока преживявания на потребители и служители, най-разпознаваемите стъпки са:
- лансиране на нови продукти и услуги;
- подобряване на съществуващи продукти и услуги, напр. чрез дигитализране или оптимизация.
Стъпвайки в пространствата, най-желаните посоки са:
- въвеждане на иновативни концепции във физическата офис среда;
- въвеждане на хибриден офис.
Различните видове компании предпочитат да поемат в различни посоки – стартиращите организации се насочват към дигитални офиси за служителите си, малките – към нови продукти и услуги, зрелите – към обособяването на структури, поддържащи иновациите в организацията, а големите – в дигитализиране на търговските пространства.
Целта обаче е споделена – да се постигне иновативност по всички направления, да се подходи иновативно към нея. Няма аспекти, които да подценяваме – само такива, които все още трябва да развиваме.
Не е учудващо, че все още продължаваме да се вдъхновяваме от гигантите Apple, Tesla и Amazon – нашето проучване го потвърди. Но се надяваме, че чрез събития като Forbes Innovation Forum, организиран от Forbes съвместно с launchlabs Sofia, ще променим моделите за подражание и ще започнем да обръщаме по-голямо внимание на тези, които са географски по-близо до нас.