Menu
Cart
Forbes България
Cart
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes INSIGHTS
  • Featured
    • FORBES 30 под 30 Class 2021
    • Forbes Women 2022
    • Forbes Men On Top
    • nPloy BrandVoice | Партньорска програма
Close Menu
Close Cart
13 октомври 2021, 11:38

Kinetik Automotiv: Бързи и непримирими

Марио Танев Редактор във Forbes

Отразявам секторите финтех, производство и спорт

Кинетичната енергия се определя като следствие от Закона за запазване на енергията. Toва запазване на енергията е отличителното качество на екипа на Kinetik Automotiv, който не престава да преследва невъзможното въпреки всички предизвикателства.

Основателят на Kinetik Теодосий Теодосиев (вдясно) и екипът на компанията приоритизират проекта за производство на електрически картинг автомобили

Екипът се състои както от чужденци, така и от млади българи, завърнали се от чужбина с цел да сътворят продукти на световно ниво на родна почва. Сред тях са бивш служител на Tesla, както и бивш стажант в Mercedes.

Тяхната история трогна мнозина, които тази пролет се включиха в дарителска кампания, чрез която компанията набра над 100 хил. лева за възстановяване на своята изгоряла производствена база. Със средства в кампанията участва и самият екип на Kinetik начело с основателя Теодосий Теодосиев.

За Теодосиев Kinetik започва като странично занимание. Той е сериен предприемач, който стартира седем-осем бизнеса в последните 13 години. Първото му начинание е свързано с разработката на банков софтуер, което обаче има злощастния късмет да се появи на бял свят месеци преди гло­балната финансова криза от 2008 г.

Щастието се усмихва на предприемача, когато той съосновава Emailio – компания, целяща да подобри навиците на потребите­лите на имейл услуги. Emailio попада в един от най-престижните стартъп акселерато­ри в света – Y Combinator, а Теодосиев се мести в Силициевата долина.

„Поканиха ни на интервю още преди да имаме съществу­ващ продукт – имахме само едно демо, но ни харесаха и ни дадоха шанс“, спомня си той. Бизнесът на Emailio обаче не потръг­ва, макар компанията все още да функцио­нира. „Доста бяхме подценили това предиз­викателство“, признава си Теодосиев.

При едно от връщанията си в България Теодосиев и негов дългогодишен приятел об­съждат тенденциите на пазара на електрически автомобили. „Тогава Tesla не беше това, което е в момента“, спомня си пред­приемачът. В онзи момент двамата реша­ват да се захванат със „страничен проект“ на базата на споделената им страст към електрическите коли.

Първият им проект предвижда електрификация на „Лотус 7“. „Това е един класически пистов автомобил – лек, със страхотно управление“, казва Те­одосиев. Друг важен фактор е, че целият дизайн на „Лотус 7“ е публично достояние и може да бъде използван свободно.

Първоначалната идея е проектът да се ограничи до смяната на мотора с електри­чески. В момента, в който необлеченият все още автомобил излиза на пистата за проби, планът коренно се променя и вече включва и изработването на собствен ди­зайн.

Липсата на опит в автомобилния ди­зайн се замества с изобилие от ентусиазъм. „Моят приятел е графичен дизайнер, но още в училище прекарваше междучасията, рисувайки коли“, разказва Теодосиев.

Към екипа се присъединяват още двама души, а първите 3D визуализации изглеждат повече от обещаващи.

Тук обаче екипът се натъква на задънена улица – проучвайки възможностите да изработят дизайна, в действителност установяват, че „цените на матриците за панелите са баснословни“. Но вместо да сложи край на проекта, този проблем просто стимулира въображение­то на младите ентусиасти.

КАЗАХМЕ СИ „ЗАЩО ПЪК ДА НЕ ПРИНТИРАМЕ КОМПОНЕНТИ­ТЕ, КОИТО НИ ТРЯБВАТ, А ДОРИ И ЧАСТ ОТ ИНТЕРИОРА“

Kinetik закупува мащабен 3d принтер и започва печатането. Въпреки липсата на опит нещата започват да се получават „лека-полека, с проби и грешки“. Финални­ят прототип е впечатляващ, а мнозина се питат как би могъл да е изработен от толкова малък екип, разполагащ с лимити­рани ресурси.

„Никой не ни беше казал пред­варително, че е невъзможно, и затова ние взехме, че го направихме“, казва Теодосиев.

Kinetik 07 е представен пред широката публика на събитие през октомври 2019 г. В съответствие със стратегията си да се позиционира като бутиков производител Kinetik дава заявка за производството на изключително лимитирана серия от едва седем автомобила.

В допълнение към малката бройка ком­панията предлага и изключително много опции за модификация на автомобилите благодарение на факта, че екипът сам изра­ботва почти всяка тяхна част.

„Голямото ни предимство е, че вложихме много време в R&D и изработихме планетарна трансми­сия по наш модел, което отваря вратата за конфигурация с множество различни мо­тори“, обяснява Теодосиев. Що се отнася до мощността – небето е границата, както гласи популярната фраза.

„Истината е, че на това шаси могат да се сложат и хиляда електрически коня.“ Важен фактор е и мак­сималният пробег, който клиентът търси.

Но мощността не е всичко за един ис­тински автомобилен фен. Прототипът, който Kinetik показва, е със значително по-малко конски сили, но за сметка на това с едно много по-ниско тегло, което го прави „удовлетворяващ и забавен на пистата“.

Интерес към Kinetik 07 далеч не липс­ва. „Имахме запитвания, дори съм бил на няколко срещи във Франция, Швейцария и Люксембург.“

С всяко следващо запитване обаче все по-очевиден става един значим проблем – макар автомобилът да е рекламиран като подходящ за използване на състезателна писта, мнозинството от потенциални купувачи настояват да могат законно да го използват и на улицата.

Да бъде хомологиран един автомобил е изклю­чително скъп процес, непосилен за малка фирма. „Сертификацията само на един фар струва между 200 и 400 хил. евро“, споделя Теодосиев.

Обмисляйки бъдещите стратегически ходове на компанията, екипът решава да направи крачка назад и да започне работа по проект, ексклузивно предназначен за пистови условия – електрически картинг.

Състезанията с електрически автомо­били набират все по-голяма популярност в последните години, но екосистемата е далеч от завършена. Пилоти, които искат да се състезават във „Формула Е“, често са принудени да трупат опит в други шампио­нати, защото възможностите да започнат кариерата си с електрически картинги са крайно ограничени.

Именно към тази ниша се насочва Kinetik. Компанията планира да изработи две версии на своя картинг – висок клас потребителски продукт, както и състезателен картинг, с който да се правят шампионати в различ­ни страни. „Нещо като championship as a service“ (шампионат като услуга).

В разработката на продукта се включва не само вътрешният екип, но и експерти на много високо ниво.

ПОМАГАТ НИ БИВШ МЕ­ХАНИК НА МИХАЕЛ ШУМАХЕР И КУБИЦА, КОЙТО Е ИМЕ В КАРТИНГ СПОРТА, И НАЙ-ДОБРИЯТ БЪЛ­ГАРСКИ СЪСТЕЗАТЕЛ ПАВЕЛ ЛЕФТЕРОВ, ТОЙ Е И ШАМПИОН ПО КАРТИНГ

Първоначалните тестове минават изключително успешно, което амбицира екипа да продължи да ра­боти усилено по проекта, като планът е първите бройки да бъдат произведени още през 2021 г.

Всички планове на компанията обаче са изпепелени от пожара през април. Еки­път се подслонява в дома на Теодосиев и започва да прекроява бъдещето на Kinetik. Обстоятелствата налагат да бъде избран приоритетен проект, по който основно да се работи в близкото бъдеще.

В такъв се превръща производството на картингите, за които вече има запитвания от някол­ко страни в Европа. Проектът Kinetik 07 е поставен на пауза, но в никакъв случай не зачеркнат.

Разработката на шампионатния кар­тинг върви гладко, като скоро се очакват финални тестове, които ще се проведат във Варна от пилот в немския картинг шампионат.

До няколко месеца се очаква да бъде готова производствената версия на картинга, ако всичко тече по план, и не­говото производство да стартира в нача­лото на следващата година. Kinetik възна­мерява да започне с производството на 15 – 20 картинга, с които да направи пилотен шампионат в България и в чужбина.

Екипът продължава работа и по страни­чен проект, започнат известно време преди пожара, а именно хибридизация на класи­чески автомобили. Пилотният проект на компанията в тази ниша предвижда подмя­ната на задвижващата система на Volvo P1800.

Kinetik разполага с два автомобила от модела, пуснати на пазара през 1973 г., но един от тях е с леки щети от пожара. Един от двата автомобила е възможно в предстоящите месеци да бъде пуснат за продажба, като приходите ще подпомогнат и възстановяването на базата на компани­ята.

Има голяма вероятност вторият ав­томобил да бъде запазен като R&D модел.

Поглеждайки напред, основното предиз­викателство пред компанията остава на­мирането на пазар за нейните продукти. А веднъж щом Kinetik види търсене за тях, предизвикателството ще се пренесе на ниво изграждане на ефективни производ­ствени процеси и инфраструктура, което често е било проблем и за някои от най-го­лемите имена в сегмента.

Но бъдещето крие и позитиви. С напред­ването на проектите се появява и апетит у инвеститорите. Към момента компани­ята вече има запитвания от две чуждестранни фирми, които проявяват интерес да закупят дял. Не липсват и опции за привли­чане на инвестиции от местни и чуждестранни фондове за рисков капитал.

Пулсът на иновациите на българските организации Инфлацията срещу технологичния просперитет

Свързани статии

Зелена вълна на Софийския автосалон

Лайфстайл

Зелена вълна на Софийския автосалон

BMW i7 – привилегия на лукса

Лайфстайл

BMW i7 – привилегия на лукса

Звезда от 90-те в новия свят

Лайфстайл

Звезда от 90-те в новия свят

Spark: Всяка кола е пазар

Бизнес, Водещи новини

Spark: Всяка кола е пазар

Kinetik Automotive

Лайфстайл

Kinetik Karts стартира дебютен електрически картинг шампионат в България

BMW Серия 4 Gran Coupe – за пораснали ентусиасти

Лайфстайл

BMW Серия 4 Gran Coupe – за пораснали ентусиасти

Реклама

Избрано

отпреди 2 дни

Империя в спорта

1 август 2022, 17:23

Flexport: Тежки очаквания

1 август 2022, 10:47

Дезинфлация?

30 юли 2022, 8:10

Хаосът по летищата събуди бизнеса с обезщетения за забавени и отменени полети

29 юли 2022, 18:49

Stripe и новата финансова нормалност

29 юли 2022, 13:02

Бизнесът неизбежно ще вдигне заплатите – с много!

Forbes България
  • Списанието
  • Събития
  • Forbes Бюлетин
  • Реклама
  • Online Магазин
  • Абонамент
  • Кариери
  • Контакти
  • Forbes профил
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes Innovation Forum & Awards 2022
  • Награди
  • Участници
  • Forbes Healthcare Summit
  • Forbes DNA of Success
  • Forbes 30 под 30
  • Forbes Women Forum
  • Бизнес Наградите на FORBES
  • Специални награди
  • Условия
  • Категории
  • Жури
  • Победители 2022

Актуален Брой

FORBES е лицензирана търговска марка, собственост на Forbes IP (HK) Limited. FORBES БЪЛГАРИЯ се издава от „Българска бизнес медия“ ЕООД по силата на лицензионно споразумение с Forbes IP (HK) Limited. Forbesbulgaria.com се изгражда и поддържа със съдействието на JT Design
Политика за поверителност
© 2022 FORBES. Всички права запазени. © 2022 „Българска бизнес медия“ ЕООД. Всички права запазени