Mercuria и CWP ще изграждат 2GW ВЕИ мощности в Югоизточна Европа
CWP, водещ независим разработчик на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) в Югоизточна Европа и Австралия и Mercuria Energy Trading, един от най-големите независими търговци на енергия в света обединяват усилия за развитието и изграждането на мощности от ВЕИ в Югоизточна Европа, съобщиха от CWP.
Проектът на CWP се развива активно от 2018 г. и включва производство на вятърна и слънчева енергия, както мощности за съхраняване на енергия в България, Сърбия, Румъния и Украйна с общ капацитет над 2 GW. Двете компании създават съвместно предприятие за осигуряване на евтина зелена енергия и ускоряване на енергийния преход в Югоизточна Европа.
„Виждаме огромна възможност на тези пазари, където огромното количество скъпи и замърсяващи въглища трябва да бъдат заменени с възобновяеми източници колкото е възможно по-бързо. Партньорството с Mercuria ще ни позволи да реализираме нашите амбициозни планове,” казва Димитър Енчев, изпълнителен директор на CWP Europe (четете за него в бр. 10 на Forbes България). Според него това е единственият начин да се постигне целта за декарбонизация, да се държат под контрол цените на електроенергията в дългосрочен план и да се поддържа икономическата конкурентоспособност на региона.
Инвестициите на Mercuria в CWP Europe ще подкрепят усилията на компанията за ускорена декарбонизация в тези четири страни. Освен това компанията за търговия с енергия ще предостави своя голям опит на енергийните пазари, и ще увеличи финансовата подкрепа, която ще позволи на CWP Europe да реализира своя инвестиционен план от 1.9 млрд. евро в рамките на следващите няколко години.
„Тази инвестиция ни дава възможност да поемем отговорност и да бъдем част от замяната на неефективни и замърсяващи мощности със възобновяеми технологични решения, които ще предоставят най-ниска цена на електроенергията. По-евтината възобновяема енергия е необходима за подкрепа на развитието на българската икономика и за поставянето на основите за устойчив растеж в бъдеще,” каза за Forbes България Севда Йончева, вицепрезидент на CWP за България.
CWP има голям опит в разработването и управлението на проекти за възобновяеми източници на енергия. Компанията е разработила и осъществила най-големите вятърни паркове в Сърбия (156-мегаватовия проект Čibuk) и Румъния (600-мегаватовия FântâneleCogealac). Със стратегическата инвестиция от Mercuria ще се ускори развитието на съществуващото портфолио и значително разширяване на възможностите с допълнителни разработки.
CWP е и един от най-големите производители на възобновяема енергия в Австралия с реализирани мощности за 760 мегавата, а в процес на изграждане са още 2.5 GW мощности за производство на вятърна и слънчева енергия, като и за съхранение на енергия от съвместно предприятие с Partners Group. Австралийската компания снабдява със 100% зелено електричество корпоративни клиенти като CBA, Sydney Airport, Sydney Opera House и други.
Инвеститор в CWP e PostScriptum Ventures, инвестиционен фонд с фокус иновативни технологии в енергийния сектор, с основен офис в България. Важни инвестиции на фонда освен CWP, са Resalta, IPS International, Software Group, Freedom Energy, Countryside Renewables, QualSights. Основни партньори са Марк Крандъл, Димитър Енчев, Алек Хюит и Фабрицио Канясо.
Mercuria е водещ играч в европейската търговия с енергия на едро с годишни приходи от над 100 милиарда щатски долара. Компанията има сериозен опит в търговските дейности в енергийното пространство на европейските и пан-европейските пазари.