Научи ме на бизнес
Публиката и журито на финалното състезание на програмата за ученически стартъп клубове „Тийноватор“ гледат с любопитство презентацията на единайсетокласника от Първа немска гимназия в София Александър Паунов.
Момчето грабва вниманието с идеята си за бизнес – компанията ICEPRO за сладолед с протеин на прах и без захар. Паунов предлага на журито (Марин Илиев от Vitosha Venture Partners, Петър Цачев от LAUNCHub Ventures и Даниел Лорер от Brightcap Ventures) да тества сладоледа, а в края на презентацията си кани и всички останали да го опитат, като бързо се образува опашка.
Интересната идея го превръща в победителя в тазгодишния финал на програмата. Начинанието има и бъдеще – Паунов споделя, че води разговори да започне да предлага сладоледа си в заведения в столицата.
„Като цяло идеята на „Тийноватор“ не е да се създават ученически компании на всяка цена. Идеята е да даде този опит и тези възможности, които учениците след това да продължават да използват“, обяснява Вероника Рачева, програмен директор на „Тийноватор“ и директор „Учебни дейности“ във фондация „Прознание“.
„Тийноватор“ стартира през учебната 2018/2019 г. по идея на фондация „Прознание“. Изпълнителният ѝ директор Михаил Баликов и основателят на Българския център по предприемачество в България Лари Бийл решават да съчетаят знанията си и да създадат проект, който е насочен не към студентите или младите предприемачи, а към учениците.
„Доказано е, че ако обучението в бизнес мислене започне в ученическа възраст, шансовете човекът да се реализира, било то като основател на стартъп или като служител, дори като фрийлансър, са много по-голями в бъдеще“, посочва Рачева.
В рамките на програмата се създават стартъп клубове и ментори – хора с опит в бизнеса, работят с ученици от 10-и и 11-и клас, като им помагат да намерят страстта си и да я превърнат в бизнес проект. Методиката на обучение е разработена на базата на успешни практики от Станфордския университет. Програмата е безплатна за учениците, а менторите даряват времето си доброволно.
Сред менторите до момента са Николай Мартинов, партньор в „Импетус Капитал“, Иван Йосифов, основател на „Найкомс“, Искрен Митев, съосновател на Escreo, Сергей Петров, съосновател на Pollenity, Ангел Иванов, съосновател на Scapto, и други. За финансирането си „Тийноватор“ разчита основно на Българския център по предприемачество и на Фондация „Америка за България“.
През първата учебна година „Тийноватор“ си партнира с четири училища в София, като в стартъп клубовете се включват 50 ученици и 8 ментори. След успешния старт обаче още през втората си година „Тийноватор“ се сблъсква с предизвикателство – COVID пандемията. Заради затварянето на училищата срещите на менторите с учениците преминават онлайн.
„Програмата е мислена изцяло за присъствена форма на обучение. Залага на живия контакт с менторите и на самите екипи на учениците“, казва Рачева. На помощ идва опитът на „Прознание“ в създаването на виртуални класни стаи.
Фондацията е създадена с идеята учители да преподават в онлайн среда и така да достигнат до ученици, които нямат достъп до качествено образование като онкоболни деца, децата в бежанските лагери, ромските общности и други.
Самата Вероника Рачева (38) има опит в преподаването на деца, а работата с фондация „Прознание“ ѝ дава възможност да се занимава „с по-глобални неща“.
Тя става програмен директор на „Тийноватор“ през учебната 2020/2021 г., която е и най-предизвикателната до момента, защото стартъп клубовете трябва да се случат изцяло онлайн. За да се справи, се опира на натрупаните през годините знания и умения и опита си от „Прознание“.
Въпреки трудностите Рачева гледа оптимистично на изминалата година. „Имахме възможност да достигнем градове като Добрич, Димитровград, Панагюрище, Ямбол. Имахме няколко смесени клуба, които обединяват ученици от няколко населени места. Те достигнаха до финала и завършиха успешно програмата, което означава, че този вариант работи.“
Досега в програмата са се включили около 500 ученици и 50 ментори и вече тече кампанията за набиране на ментори за новата учебна година. „Търсим хора с опит в стартъп или бизнес начинание – и успехът, и провалът са добре дошли, защото има много какво да научим от провала. Важно е да са прогресивни, да имат иновативно мислене“, обяснява Вероника Рачева.
От „Тийноватор“ си поставят за цел през новата година да достигнат до 300 ученици и търсят 60 ментори. Предстои и смяна на модела. „Решихме на базата на опита ни и с помощта на менторите да направим пълна адаптация за нашата действителност.“
Програмата ще бъде в хибриден формат – присъствено и онлайн, като се предвижда менторите да преминават специално обучение, което да им помогне по-лесно да общуват с тийнейджърите.
„Продължаваме в градовете, където имаме партньорства, търсим и други, вече имаме заявки и от много малки населени места“, казва Рачева.