Ловецът на хвърчила
Когато има прогноза за вятър, за нула време Северният плаж на Бургас, любим на кайтистите спот, се покрива с огромни ярки хвърчила. Едно след друго тe политат във въздуха като фантастични птици, впримчвайки вятъра в единственото си крило.
Преброявам 43 и спирам, невъзможно е да се обхване точният им брой, но едно е сигурно – повечето от тях са поели към хоризонта благодарение на Петър Морчев.
На българския пазар той е доминиращият търговец на екипировка за водни спортове като уинд, кайт, фойл сърф, падълбординг, SUP. Магазинът му SurfShop в Бургас е задължителна спирка за всеки, който иска да получи подходяща играчка, за да се забавлява с вятъра и вълните.
Разположен на стратегическа локация – до входа на града откъм София, в него живее свободният дух на сърф културата заедно с огромен арсенал от продукти – от въженца за трапец през неопрени и борд шорти в модерни цветове до последния модел уинг.
В момента Петър Морчев внася колекциите на 21 топ световни производители, а приходите от продажби на фирмата му „ПМ Спорт“, в която е съсобственик със съпругата си, за 2019 г. са близо три милиона лева.
„Аз не съм екстремен кайтист, аз съм екстремен търговец“, казва той, намигайки към адреналиновата природа на бизнеса си, а тя изобщо не му е чужда. 48-годишният мъж е запален по водните спортове от ученик. Ветроходец, уиндсърфист, сега опитен кайтист, той е добър във всички дисциплини, които захранва с продукти.
Но вместо да се забавлява с тях на ветровитите екзотични дестинации, предпочита да е на линия в SurfShop. Магазинът му работи целогодишно, въпреки че българският сезон е къс.
„На доста колеги повече им се кара, отколкото им се продава“, коментира разликата бургаският търговец и резюмира отношението си към бизнеса в един цитат: „За да останеш там, където си, трябва да бягаш. Ако искаш да напреднеш, трябва да летиш.“
Да прелети от „магазинче с два сърфа и половина“ до днешния шоурум с хиляди артикули отнема на Петър Морчев 23 години здрава работа и два милиона километра по пътищата на Европа.
Първият му контакт с индустрията е през 1998 г. на boot Düsseldorf – най-мащабното и важно изложение за водни спортове в света. Българинът е служител на щанда на сериозен немски търговец, от когото попива ноу-хау за бизнеса.
Вдъхновен, същата година отваря свое място в Бургас, което да се грижи за райдърите край нашето море, без да забравя научените уроци – „поддържай голяма складова наличност и търси нишови продукти, които са безинтересни за другите търговци“.
Пълният склад се оказва един от ключовете към успеха, споделя Морчев. Дава пример със сърф училищата, които винаги поръчват в последната секунда и той е подготвен да реагира.
Специфичните продукти пък могат да се открият единствено в SurfShop и носят ексклузивност на магазина. „Няма друг търговец у нас, който да държи кайт с площ 3 кв. м, 15 вида гребла за падълборд или неопренови обувки номер 23 и 52. Можем да екипираме както най-малкото дете, така и професионален баскетболист“, подчертава създателят на бургаския сърф магазин.
Умението му да забелязва дупките в пазара и своевременно да ги покрива му дава предимство. В онези първи години като предприемач Морчев вижда, че софийските му колеги са се насочили към хората, които пътуват навън.
„Сървис нямаше. И ако ти се счупеше мачта за уиндсърф и си на Южното Черноморие, ние бяхме насреща.“ Това му печели доверието на клиентите в дългосрочен план и вместо да търсят по-големите магазини в столицата, те се пренасочват към проверения бургаски човек.
През 2005 г. той презентира в наши води непознатия до тогава SUP (stand up paddleboard), но е посрещнат с недоверие от сърф обществото. „Сега е най-масовият продукт за спортове над вода“, уточнява Морчев.
Пет години по-късно кайтсърфът избухва като тренд, Морчев хваща и тази вълна. „При кайта се изискват значително по-малки усилия, отколкото при уиндсърфа, затова е по-лесно да направиш първия си глисаж и е по-подходящ за жени“, обяснява той. Част от конкурентите му обаче закъсняват да се пренасочат и когато го правят, бургаският търговец вече е набрал скорост.
Информацията си за тенденциите в бранша той събира по време на редовните си пътувания до Германия, на изложения или световните дилърски срещи. Така поддържа личния си контакт с представителите на производителите и усеща накъде духа вятърът в индустрията: „Последният суперхит в целия свят е фойл уингът. Тук хората се притесняват да опитат, имат задръжки, докато в Европа е страшно модерен.“
Да се наложи у нас една иновация отнема между две и четири години, защото трендовете идват по-бавно, посочва Петър Морчев. Цените на екипировката за водни спортове започват от 2000 лв., което също е бариера за мнозина. Търговецът обаче е известен с гъвкавата си ценова политика и индивидуално отношение, спечелили му в годините армия от лоялни потребители.
„Обади се на Морчев“ е първият съвет, който получава всеки начинаещ райдър, защото той винаги ще намери начин сделката да се случи. „Опитваме се да помагаме с разсрочени плащания, намаления на предишни колекции, имаме продукт за всеки, обяснява собственикът на сърф магазина. „Няма друго, което да ме прави по-щастлив в бизнес отношение от клиент, който излиза от водата с широка усмивка и казва: „Това, което си купих, е страшно.“ Нищо чудно, че Морчев вече е постигнал целта си: „Искам да продавам не на вас, а на вашите внуци“, защото магазинът му редовно е пълен с тийнейджъри.
Друг печеливш ход е обратното изкупуване на употребявано оборудване, което се приспада от цената на новия продукт Прийомът е взет назаем от автомобилните производители, признава Морчев, който е инженер по автомобилостроене и по принцип обича „да прилага успешните практики на големите“. Една от тях е и ежегодното събитие Surf Expo, вдъхновено от изложенията, посещавани от Морчев в чужбина. Два пъти годишно в началото и в края на сезона SurfShop се пренася в София, за да се погрижи на място за клиентите в региона със сървис и най-новите колекции в екстремните спортове на вода.
Това лято вместо под покрива на Surf Shop или на Северния плаж Петър Морчев по-често е зад волана. „Заради пандемията няма стока“, казва той. Затварянето на производствата на някои важни за бранша материали прекъсва целия цикъл – не се изработват елементи и съответно се блокира сглобяването на крайния продукт. Китайските пристанища, които често са затворени, са причина за забавяне в доставките с около шест месеца. От друга страна, търсенето е огромно, а моторът е нарастващият интерес към водните спортове, защото са индивидуални и защото милениълите искат все повече преживявания.
Статистиката на Technavio.com също потвърждава растежа – средногодишният ръст на глобалния пазар на оборудване за спортове върху вода за периода 2018 – 2021 е изчислен на 10.74%. На този фон приходите на „ПМ Спорт“ спадат с около 20% през 2020 г., което според Морчев се дължи на липсата на стока. Сега е разпродал дори тестовата екипировка и постоянно е нащрек – готов е да седне зад волана всеки път, когато се отвори възможност да зареди.
Каква е перспективата пред компанията му? Ако вятърът продължава да духа в крилото му, Петър Морчев ще следва същия модел поне докато стане на 70. „В моя бизнес аз съм двигателят, изискват се много физическа работа, предприемачество, пътуване“, казва той. Но няма нищо против: „Защото харесвам това, което правя – от подреждането на болтчетата в кутията до товаренето на буса и сделките с доставчици и крайни клиенти, правя го с обич.“