Стефан Гюров: Ловецът на асове
Когато през 2010 г. бившият преподавател по френска литература и възпитаник на Сорбоната Стефан Гюров решава да се захване с менажиране на млади таланти в тениса, той няма много пари в сметката. Само дръзка идея да привлече в новооткритата си агенция Top Five петима от най-добрите в света юноши и девойки и да направи проекта по-атрактивен за инвеститорите.
Десет години по-късно Гюров е успешен мениджър в спортната индустрия, извел клиенти като украинката Елина Свитолина, рускинята Анастасия Павлючевкова и Онс Джабер от Тунис до топ 20 на WTA.
Ловецът на асове за пръв път има и подкрепата на стабилен акционер, средствата и възможностите да се огледа за играч от топ 10 на АТР. Както и причина да е особено мотивиран и дори настървен да действа здраво, след като гигантът в спортния маркетинг IMG му отмъква флагмaна Данийл Медведев през 2019 г.
„Преживяхме голяма драма. Беше наш състезател 5 години. От 700 в ранглистата при мъжете стигна топ 10, но не можахме да го задържим. В IMG разполагат с огромни ресурси и медийни империи“, казва той.
На 25 години руснакът сега е номер 2 в световната ранглиста на АТР с общо 17 млн. долара от наградни фондове, а през 2020 г. влиза в топ 8 в най-добре платените тенисисти в класацията на Forbes с 11.8 млн. долара от участия в турнири и договори за реклама с Lacoste, BMW, швейцарската марка луксозни часовници Bovet и дигиталната банка Tinkoff.
Стефан Гюров си дава дума никога повече да не позволи подобно нещо да се случи. Но макар Top Five да има своето място в конкурентния свят на спортния мениджмънт, доминиран от големи корпорации, когато става въпрос да се задържи състезател от топ 5 в света, където интересът е изключително голям, „трябват много пари напред“. Така функционира системата.
Той прави всичко възможно да привлече стабилен акционер в агенцията и го постига. Миналата есен Top Five сключва стратегическо партньорство с COMO Group – базирана в Сингапур мултинационална компания, която притежава и управлява 15 луксозни хотела и курорти в Австралия, Бутан, Индонезия, Италия, Малдивите, Тайланд, Търкс и Кайкос, Обединеното кралство и САЩ.
На „Мастърса“ в Сингапур, спечелен от Елина Свитолина през 2018 г., той се запознава с изпълнителния директор на COMO Group Оливие Жоливе. Французинът е „тънък познавач на тениса“ и намират сходни интереси.
Той го представя на големия бос – сингапурския предприемач Онг. Разговорите помежду им вървят леко. Подобно партньорство може да донесе само ползи, тъй като групата подкрепя Гран при във Формула 1 и АТР 250 в Сингапур.
Двамата Гюров и Жоливе дават съвместна пресконференция миналата година в Париж на турнира от Големия шлем „Ролан Гарос“, на която обявяват решението да работят заедно. Параметрите по сделката остават конфиденциални, но „да кажем, че всички са доволни“.
Стефан Гюров остава мажоритарен собственик и главна фигура в управлението на Top Five. „Вече сме конкурентоспособни да удържим нашите състезатели. Имаме акционер, който ни дава възможност да минем на по-висока скорост и ни отваря и азиатския пазар“, коментира той пред Forbes седмица преди да отлети за US Open в Ню Йорк.
Той следва клиентите си на четирите турнира от Големия шлем в тениса и на всички големи турнири. Изтощително е постоянно да е на път, но не се оплаква, защото там се среща със спонсорите и партньорите.
СПОРТЪТ БЕЛЕЖИ ЦЕЛИЯ МУ ЖИВОТ
Баща му Георги Гюров е дългогодишен треньор по футбол в Тунис, който после става мениджър и дори открива защитника Ибрахима Гай за ЦСКА. Семейството живее в Париж, където в ранните си години Стефан Гюров преподава френска литература и мечтае работата му един ден да се превърне в красив роман.
Неговият роман в спортната индустрията започва през 2010 г. с един ангажимент да намери три талантливи тенисистки, достойни да носят екипи Lacoste по време на „Ролан Гарос“ за юноши до 18 години и да организира нещо като представителен тренировъчен лагер за тях. Тенисът му е хоби.
Има приятел треньор, с когото се спират на две имена, без да са на кой знае какво ниво, и това ги притеснява. Разбират отнякъде, че има и една много талантлива украинка – Елина Свитолина. Гюров заминава за Харков да се види с нея и родителите ѝ.
Срещатa протича толкова лежерно, че подписва договор на една пейка в парка. Следващата неделя Свитолина печели „Ролан Гарос“, а той решава да стане неин мениджър и да потърси други таланти. Преподаването вече не го задоволява.
Смята, че притежава умения да общува и да убеждава, както и достатъчно познания в правото, за да бъде успешен в новата роля. На агенцията си дава името Top Five, „като петте книги, които бихте взели, ако трябва да останете на самотен остров, или петте най-добри вина в избата си“. Целта е да събере пет топ играчи при младите в тениса с потенциал в световния елит.
Втората в списъка при девойките е Онс Жабер. Гледа я на финала със Свитолина на „Ролан Гарос“ и решава да ѝ предложи договор. Среща обаче сериозен проблем. По това време Тунис е под диктата на президента Бен Али и жените не се ползват с особени права да правят кариера в спорта.
Това не го отказва. Готов е да чака. В края на същата година в Тунис избухва Жасминовата революция, довела до свалянето на режима на Бен Али и пътят към Онс Жабер се отваря.
Подписва с нея седмица преди да спечели турнира „Ролан Гарос“ 2011. Говори за нея с особено чувство, защото в годините тя се превръща в идол и символ на свободата за жените в арабския свят. Когато играе, улиците в Тунис са празни, защото всички са пред телевизорите, а Qatar Airways ѝ предлага рекламен договор.
Още в началото Свитолина и Жабер започват да носят приходи на Top Five, тъй като им се осигуряват рекламни договори с Lacoste и Wilson.
Свитолина поема към Тенис академията на Жустин Енен в Белгия, където разгръща потенциала си. Стефан Гюров също изкарва стаж като мениджър в академията на именитата белгийка, която има седем титли от Големия шлем. Учи много от нея и бившия ѝ треньор Карлос Родригес, който е спортен директор: „Те ми помогнаха да вникна в материята. Всеки ден виждах отблизо как се развиват състезателите.“
През 2014 г. още една състезателка на Top Five, Дария Касаткина, печели „Ролан Гарос“ до 18 години, с което агенцията става атрактивна за от Франция. В тениса, „ако няма достатъчно пари, нищо не може да се получи“.
Работата на мениджъра е да осигурява треньори, спаринг партньори, диетолози, физиотерапевти и психолози и да финансира цялата дейност докато състезателят влезе в топ 100. Проблемът е, че няма никаква гаранция какъв ще бъде резултатът. „При нас рискът е като в биотехнологиите, където обикновено се инвестира поне в 10 компании, за да може една да изкара продукт и да плати разходите за всички“, казва Гюров.
По негови изчисления 30% от състезателите на Top Five, са преминали бариерата на топ 80 в тениса, което е „сериозен успех на фона на голямата картина“. Сравнява успеваемостта с резултатите от статистика от 1986 г. насам, че само 9% от момичетата и 6.5% от момчетата в топ 50 при 14-годишните стигат до топ 80 при мъжете и жените. Това е границата, която осигурява печалба от тениса.
„Ако през цялата кариера си бил между 110-о и 130-о място, накрая, като си платил на треньорите и разходите за пътуване, излиза, че си спечелил много малко“, коментира той.
ВЪПРЕКИ ДОБРИЯТ ПОДБОР ПЪРВИТЕ 7 ГОДИНИ
Top Five е на ръба на оцеляването. Преломен е моментът, в който Елина Свитолина печели „Мастърса“ в Сингапур през 2018 г. и сключва договор с Nike. През цялото това време Гюров се обгражда с хора, които имат много силни икономически познания и бизнес нюх.
Генерален мениджър на Top Five става Джералдин Филиол, която е вицепрезидент на Eurosport повече от 20 години и притежава „огромна компетенция, визия и подход към проблемите в спорта и спортното право“. Дълги години екипът гради мрежа с треньори в големите тенис академии в Европа.
Привлича агенти в Русия и Украйна, Маями, Сингапур и Тунис. Скаути в Хонконг, САЩ, Аржентина, Бразилия, Тайланд и Индия наблюдават стотици млади тенисисти от най-ранна възраст, за да подбират каймака.
Веднъж годишно най-талантливите млади играчи се събират на неофициалното световно първенство за тенисисти до 14-годишна възраст Les Petits As в Тарб, Южна Франция. Стефан Гюров е там.
Les Petits As е не само арена на таланти, от които може да избира, а обект на сериозен бизнес интерес от негова страна. Турнирът има бюджет почти 1 милион евро от партньори като Coca-Cola, Peugeot, Eurosport, и е своеобразен хъб за представители на тенис академиите, колежите, бизнес училища, компании от IT сектора, които работят в тениса.
На корта се водят епични битки като 3-часовия сблъсък между 13-годишните Рафа Надал и Гаске. С Les Petits As е свързана кариерата на редица шампиони от Големия шлем като Майкъл Чанг, Мартина Хингис, Ким Клайстерс и Йелена Остапенко.
Когато Гюров се среща с директора на турнира Жан-Клод Кнайбел, създал със съпругата си Клодин Кнайбел формата през 1983 г., разбира за намеренията му да го направи истински глобален. Да обхване участниците извън лидерите в класацията на Tennis Europe. Гюров има идея: „Какво ще кажеш да организираме Les Petits As в САЩ и Азия? Най-добрите американци и азиатци да получават уайлд кард за участие на турнира в Тарб.“
Двамата сe договарят Top Five да получи франчайз правата за Les Petits As за САЩ и Азия. Също и за маркетинговите права на Les Petits As във Франция. Top Five въвежда дигитализация и мачовете започват да се гледат по цял свят.
Гюров е много горд от добрата сделка, защото след него и други големи агенции започват да проявяват интерес към турнира, но той вече е преди тях. Освен това състезател при юношите, който той е открил, става шампион в Тарб преди две години. Става въпрос за Виктор Лилов, който живее в САЩ, но семейството му е от Сопот. Забелязва го на турнира за таланти Eddie Herr във Флорида.
Момчето губи тежко още в първия кръг и остава извън полезрението на мениджърите, но той взема решение да му предложи договор. Само месец по-късно Лилов, макар да е с висока температура, печели всичките си мачове на Les Petits As. После стигна финал на „Уимбълдън“ при юношите.
С Les Petits As в портфолиото организацията на събития става ключово перо в приходите на Top Five в кризата, причинена от пандемията, когато 9 месеца тенисистите нямат турнири. Агенцията се захваща с организацията на най-голямата конференция по спортен маркетинг, която ще се проведе в Киев догодина.
Отделът за дигитален мениджмънт също не спира работа в кризата. „Когато искаш да постигнеш договор на състезател със сериозна компания, трябва да предложиш правилното управление на съдържанието в социалните медии – включително Instagram и Тiк Ток“, казва Гюров.
Агенцията разработва и цифрова услуга – Digital Five, фокусирана върху стратегията за социални медии и оформянето на имидж онлайн за водещи международни спортисти в различни спортове. Предизвикателството за целия екип е да запълва точно тези ниши в обслужването на играчите като комуникацията, социалните медии, общуването с пресата, за които големите като ING и Octagon ползват изнесени услуги.
ЗА СЛЕДВАЩИТЕ ДВЕ ГОДИНИ СТЕФАН ГЮРОВ
има план Top Five да излезе от рамката на „женска агенция“ и да се развие в мъжкия сектор. Решението му няма нищо общо с прекратяването на договора с четвъртата в световната ранглиста София Кенин в началото на 2021 г.
Гюров е в ложата ѝ по време на финала на Australian Open 2020 в Мелбърн, когато тя печели титлата, само че времето да се осребри успехът ѝ съвпада с отмяната на серията турнири в САЩ през март 2020: „Имахме само три седмици да работим преди локдауна. Беше много жалко, че не можахме да използваме успеха ѝ да подпишем добри договори.“ През 2020 г. Kенин е обявена и за „Играч на годината“ в WTA.
С финансовия ресурс от COMO Group шансовете да се привлекат добри играчи при мъжете нарастват значително. Наскоро Top Five подписва с 20-годишния Томас Мачек от Чехия, който е под номер 143 в ATP. Разговорите с други топ играчи предстоят.