Креатино: повече записки, по-малко хартия
Отпечатъкът, който оставяме върху околната среда, става все по-голям. Един от начините да смекчим това негативно влияние е чрез продукти и услуги за многократно използване. Хората, които пишат интензивно, вече имат редица решения – oт iPad, до популярния, но скъп норвежки таблет reMarkable. Един български стартъп пък предлага достъпен продукт, който носи солидна стойност – креативната тетрадка Креатино, върху която може да се пише, а след това всичко да бъде изтрито и записано отново. Името идва от концепцията за „иновативност чрез креативност“.

Тетрадката Креатино е съставена от страници със специално покритие, върху които се пише с изтриваем маркер. Те могат лесно да бъдат размествани или премахвани, тъй като са прикрепени една за друга, посредством спирала. При разтварянето ѝ тетрадката може да се пренарежда или да се добавят нови страници. Различните видове листа – празни, на точки, на квадратчета, позволяват използването ѝ от широк кръг потебители – от ученици до професионалисти или хора на изкуството, на които се налага да си водят записки или да скицират набързо.
Началото
Иновативната идея за създаването на Креатино е на предприемачите д-р Пламен Иванов и Здравко Ботушанов, основатели на софтуерната компания Gamifinno. Името ѝ идва от gamification and innovation и именно тези два ключови подхода на прилагане на игровизация и иновации събират двамата партньори в общ бизнес. Предприемачите създават тетрадката през 2019 г., а нейната разработка им отнема около половин година.

Иванов (41 г.) притежава докторска степен в областта на компютърните системи и технологии от Техническия университет в София, както и магистърска степен по „Бизнес мениджмънт, технологии и иновации” от Университета в Шефилд. Негова научна разработка – система с елементи на изкуствен интелект, е удостоена с грамота „Джон Атанасов” от президента на Република България. Ботушанов пък е икономист, международен лектор в ИТ сферата, но неговата голяма страст са иновациите и технологиите. Двамата се запознават през 2017 г., докато работят в HP Software (сега Micro Focus) в областта на софтуерните технологии.
Двамата заедно започват да организират обучения и уъркшопи за компаниите в България. Това, което ги отличава, е внедряването в тях на съвременни технологии като игровизация – целта е чрез изживяване хората да разберат как могат да бъдат по-иновативни и креативни. Идеята за тетрадката се ражда именно по време на срещите им с компаниите и техните служители. „Искахме да дадем полезен продукт на хората, който да им помага не само по време на обученията, но и в ежедневната им работа”, споделя Пламен.
Той смята, че един от основните положителни ефекти от създаването на тетрадката се наблюдава върху децата. Използвайки Креатино, те могат лесно да коригират, когато допуснат грешка. По този начин се запазва тяхната мотивация и се насърчава креативността. „Доказано е, че писането на ръка развива координацията и умствената дейност”, казва Пламен. „Надяваме се с нашата тетрадка да отделим децата от екраните и да ги върнем обратно към работата с ръцете и писането”, допълва още той.
Към момента екипът, който стои зад Креатино, е малък, но много мотивиран. Състои от 10 служители, които отговарят за дизайна, комплектоването и маркетинга на готовия продукт. За изработката на отделните елементи компанията разчита на външни изпълнители.
Предизвикателствата
По пътя към създаването на нов продукт обикновено не липсват трудности. Основните предизвикателства, с които се сблъскват Пламен и Здравко, са свързани с избирането на име за тетрадката, както и с нейния дизайн и по-конкретно с това как да предадат възможно най-ясно своето послание. Стигат до избора на 6 вида корици – два дизайна със супергерои (мъж и жена), защото според тях с един такъв продукт човек става по-успешен. Друг вид корица насочва към екопосланието с изображението на дърво и преобладаващите зелени цветове, а начална страница с шевица дава знак на потребителите, че тетрадката произлиза от България.
Компанията предлага и планер за професионалисти, в който могат да записват седмичните си задачи, а след това да ги изтриват и поставят нови.
Дигитализирането на все повече ежедневни дейности, сред които и записките, също е сериозно предизвикателство пред стартиращия бизнес. Предприемачите смятат, че тетрадката може да върне голяма част от хората към писането на ръка, но навлизащите все по-настойчиво технологии като таблети, разпознаващи човешкия почерк и такива, на които може да се създава разнообразно дигитално съдържание, също са сериозно предизвикателство. В същото време конкурентната цена на продукта го прави по-икономична и „зелена” алтернатива на високотехнологичните устройства.
Какво предстои
Към момента тетрадката Креатино е в продажба на сайта на Гамифинно. Освен онлайн, продуктът достига до потребителите и чрез малка компания партньор – HealthInBox, занимаваща се с услуга „микромаркет” в пространства с контролиран достъп – офиси, големи копании, коуъркинг зони, където се продават здравословни храни и екологични консумативи. В момента предприемачите наблюдават ръст в продажбите, след Covid кризата, която е засегнала много компании, включително и тяхната. Според Иванов и Ботушанов, увеличените продажби се дължат и на факта, че компанията печели важни награди в областта на иновациите – Иновативно предприятие на 2020 г., както и приз в конкурса за успешен малък бизнес „Големите малки” , които популяризират продукта и така той достига по-лесно до крайния потребител.
Следващата стъпка в развитието на организацията е лансирането на нов продукт – международен планер. Идеята е върху него да няма надписи, за да може всеки на собствения си език да попълни необходимата информация. Освен това компанията разработва два нови софтуерни продукта – Процесино и Гамифинополи.
Процесино прави процеси в организацията, които не са достатъчно инетресни за служителите, по-интерактивни. Такива са например въвеждането на нов служител в работата или инструкциите за безопасност в офис сградата. Чрез игровизиран персонализиран софтуер тип игра тези процеси ще бъдат осъществявани на принципа „опит чрез изживяване”, което оставя много по-дългосрочен отпечатък в съзнанието на служителя. Другият продукт, в процес на разработка, който създателите възнамеряват да обвържат с тетрадката Креатино, е Гамифинополи. Това е приложение, което цели изграждане на здравословни навици и е на принципа на настолните игри – при постигане на определени резултати се получават съответните точки и награди. Идеята на Пламен и Здравко е записаните в тетрадката цели да се сканират и прехвърлят в Гамифинополи като отделни задачи.
„Вярваме, че можем да популяризираме игровизацията в България и да помогнем на компаниите и образователните институции да мотивират своите служители, студенти или ученици по качествен и успешен начин чрез методология, която в чужбина в момента е в изключителен подем”, споделя Здравко.
Забравени, настоящи и бъдещи български иноватори
Освен всички постижения в технологиите до момента, Пламен се е заел и с мисията за популяризиране на забравени бъларски иноватори. Прави го заедно със своя екип посредством поредица видеа в YouTube – „Забравените български иноватори”, където разказват за впечатляващи постижения на успешни българи. Освен да популяризира иновативните постижения, Пламен ги и колекционира. С гордост споделя, че е собственик на един от първите дигитални часовници в света, който е създаден през 1973 г. от Петър Петров, работил за НАСА. Дизайнът му е изключително футуристичен, тъй като през този период времето изцяло е показвано със стрелки и Петров е първият, който го изобразява с червени светодиоди.
„Иновациите трябва да са в топ целите на компаниите”, твърди Пламен, а според Здравко „да бъдеш иновативен е стил на живот”. Именно този подход прави тяхната компания Гамифинно пример за внедряване на иновативни решения във вече съществуващи процеси и продукти – както софтуерни системи и технологии, така и водене на записки и опазване на околната среда.