Дигитален павилион за билетчета
Отразявам успехите на българските предприемачи с фокус върху стартъп екосистемата, технологиите и социалното предприемачество
Годината е 2007-а, Николай Недялков и екипът му работят по изграждането на системата за SMS паркиране в София, която 14 години по-късно все още се използва. По време на този процес Недялков, тогава съосновател и технически директор в портала за електронни финансови услуги eBG.bg (днес се казва „Емпириум“), разбира повече за проблемите в транспортната индустрия.

„Всеки уважаващ се град следи как пътуват потребителите, анализира данните и така взема решения. В България обаче изграждахме системи по планове на 20 или 30 години и се очакваха добри резултати“, казва 39-годишният Недялков.
Той решава, че може да помогне, като обедини познанията си в информационните технологии и опита си от финансовите транзакции в eBG.bg. Идеята му е да дигитализира плащанията за градския транспорт и да обедини цялата екосистема под една шапка. Напуска eBG.bg и започва нова работа в сферата на информационните технологии. Няколко години по-късно създава софтуерната компания с изчистен фокус върху транспорта Tixi.
Проектът надминава очакванията му. Три години след основаването през 2016 г. Tixi достига годишна печалба от 1 млн. лв. Този резултат е постигнат от 20-членния екип и създадените от него над 30 софтуерни решения за таксуване, видеонаблюдение, контрол и събиране на данни.
Сред тях най-видимото за крайния потребител e първият електронен билет за градския транспорт в България MPASS. Той най-накрая измести допотопното решение с купуване на билет от „водача“ или от павилион, като позволява плащания чрез банкова карта или мобилния оператор подобно на SMS паркирането. Досега в системата са се регистрирали над 100 хил. души, а извършените плащания надхвърлят 2 млн. лв.
„MPASS е резултат от стремежа на Tixi да постигне това, което са направили телекомите. При тях клиентите сами определят кои канали искат да гледат, колко да е бърз интернетът и дали им трябва роуминг. Целта ни е да дадем тази свобода и при пътуванията. Потребителите да виждат предложенията на всички обществени и частни компании и да изберат тази услуга, от която имат нужда“, казва Недялков.
Той се интересува от технологии още от 1995 г., когато компютрите са все още прекалено скъпи и повечето хора не виждат тяхното приложение. Той чете много за тях, участва в състезания и печели награди. На 15 години пише първия си софтуер. Създава го, за да помогне на интернет кафе във Велико Търново да управлява по-лесно използването на компютрите си.
Недялков завършва бакалавър с профил ИТ през 2004 г. и година по-късно съосновава eBG.bg. С времето обаче интересите му се променят и през 2010 г. напуска компанията и оглавява държавното дружество „Информационно обслужване“. Така решава проблеми в сферата на информационните технологии, като част от тях са свързани с транспорта.
По този начин трупа опит и през 2016 г. създава бизнеса, който развива и днес – Tixi. Първият му клиент тогава е компания в Чикаго. Съученичка на Недялков е счетоводител там и го препоръчва.
Така новата компания поема изграждането на апликацията Parche. Тя позволява на потребителите да спрат автомобила си на някоя от обявените локации, да дадат ключовете на пиколо и то да премести колата до най-близкия паркинг вместо тях.
„Чрез Parche хората могат да си плащат онлайн за услугата, също и да оставят бакшиши, без да има излишни такси. Когато искат да си тръгнат, заявяват връщане на колата и служител я спира пред входа на сградата за тях“, казва Недялков.
С този клиент и малко опит зад гърба си още през същата година Tixi печели финансиране от фонда за рисков капитал NEVEQ II. То е в размер на 1 млн. евро, или 29% от акциите на компанията.
През първите две години от създаването ѝ тя е на загуба. През лятото на 2018 г. стартира апликацията MPASS, която позволява закупуването на еднодневни карти за градски транспорт в София. Още през същата година Tixi излиза на плюс, а през 2019 г. печалбата на компанията надхвърля 1 млн. лв.
Пазарът на интелигентен транспорт, на който оперира Tixi, предразполага към добро представяне. Според данни на Fortune Business Insights преди година той се е оценявал на 92.48 млрд. долара. Очакванията обаче са в рамките на осем години да нарасне до 206.80 млрд. долара.
Това дава допълнително гориво за целта на Николай Недялков да даде достъп до цялата транспортна индустрия с няколко клика в рамките на MPASS. Недялков дори споделя, че вече се водят преговори за бъдещи партньорства.
По този начин потребителите ще могат от едно и също място да си наемат електрическа тротинетка или кола, да съхраняват билетчето си за метрото или да поръчват такси. Поглеждайки назад към скоростта на намиране на правилните решения в сектора, пътят към такова интегрирано приложение няма как да е кратък.