От какво имат нужда социалните предприемачи, за да растат
Какви са проблемите пред социалните предприемачи, особено тези в етап на растеж, и как могат да се справят с тях? Как да изградим устойчив социален бизнес и да сближим гледните точки на социалните предприемачи и инвеститорите в България? Това са част от въпросите, на които дава отговор фондация Reach for Change България в рамките на първото събитие от инициативата „Долина на растеж“ – мултисекторен проект, който стимулира развитието на финансовия пазар за социални предприятия в България.
Инициативата цели да подобри екосистемата на социалните предприемачи в етап на растеж, да сближи гледните им точки с тези на инвеститорите и да създаде нов финансов инструмент за социални предприятия в страната.
Информацията за социалните предприятия у нас е оскъдна, не знаем колко и къде са тези предприятия. Бяха създадени регистри, но информацията в тях е различна и не дава цялостна и реална информация, законодателната рамка не е успешна и трудно се намират публикации за добри примери в сферата на социалното предприемачество, сподели Димитър Димитров, изпълнителен директор на фондация Reach for Change България по време на събитието.
Именно за да се запълнят съществуващите липси, фондацията създава общността „Предприемачи за промяна“, част от която да станат социални предприемачи, бизнес ментори, потенциални инвеститори и финансови институции, за да създадат нови решения и да развият познанията в областта на социалния ефект и инвестирането в него.
Инициативата „Долина на растежа“ създава рамка на нов финансов инструмент за социални предприемачи в България, за да може чрез него да развие техния потенциал.
Партньори на инициативата са Уникредит Булбанк, Forbes България, The Business Institute, ING и Общински гаранционен фонд за малки и средни предприятия София.
„Социалното предприемачество е в ДНК-то на Forbes, то влиза много сериозно в съдържанието. Преди десетина години Уорън Бъфет има едно интервю за Forbes, в което обяснява, че социалното предприемачество е много по-сложно, отколкото правенето на бизнес, защото в бизнеса ти се насочваш там, където е най-лесно, където най разбираш, където си най-добър, най-лесно можеш да направиш бизнес. Докато при социалното предприемачество отиваш в едни от най-тежките сфери за обществото, най-трудните, където много хора са вкарвали много пари и много интелект и въпреки това не са успели да намерят решение. Много е сложна материята и ние сме тук, защото смятаме, че с нашите канали и с нашия бранд бихме могли да допринесем за решаването на тези проблеми и за обмяната на знания, опит, информация по темата“, заяви издателят на Forbes България Йордан Матеев.
По време на първото събитие от инициативата „Долина на растеж“ бяха представени двама предприемачи с опит в сферата – Иван Атанасов, създател на MONETY Academy – oнлайн платформа за игра и учене, обучаваща деца и младежи на ключови финансови умения, и Диана Аладжова, партньор във фонд Silverline Capital и основател на социално предприятие Box to Remember, което подкрепя хората с увреден слух в България.
„Трудно е да се създаде устойчив бизнес в социалната сфера“, призна Иван Атанасов. Когато стартира компанията си, той си поставя целта да успее да постигне някаква промяна в обществото. „Не сме учили в училище как да управляваме парите си. Аз като финансист съм правил много грешки и не исках децата ми да ги повтарят. Исках да са успешни в живота, а не да разчитат на късмета“, обясни той.
Базирайки се на опита си във финансовата сфера, той решава да създаде образователна платформа, която да помогне на децата от най-ранна възраст да разберат какво са парите и как могат да ги управляват.
„Искахме да създадем и продукт, който да се продава не само в България, но и на европейския пазар. Затова създадохме забавна семейна игра за финансова грамотност“, обясни Атанасов.
Заради желанието продуктите да са полезни на деца на различна възраст MONETY започва работа и по нов продукт, който е насочен към по-малките – за деца на възраст от 3 до 6 години.
Той призна, че приходите от компанията не са достатъчни, за да може да се издържа, затова продължава да работи на пълно работно време и се занимава с MONETY като страничен проект в свободното си време, но мисли в един момент да започне да влага в него всичките си усилия. „Искаме да предложим продуктите си на чужди пазари – в Германия и Англия. Надяваме се така да генерираме достатъчно приходи“, каза още Иван Атанасов.
Диана Аладжова пък предложи на социалните предприемачи съвети за набиране на инвестиции, които идват от опита ѝ като партньор във фонд Silverline Capital.
„Инвеститорите търсят бизнес модел, а не проект, търсят структуриран модел, искат да видят, че работи“, подчерта тя и допълни, че инвеститорите работят с чужди средства и затова искат да има възможност проектът да генерира възвръщаемост.
Аладжова посъветва социалните предприемачи да мислят за начинанието си като за бизнес с кауза. „За да имаш едно социално предприятие, трябва да имаш първо бизнеса и след това каузата – ако каузата е първоначално, колкото и да те води мотивация, когато свършат даренията и доброволците не се появят, това ще сложи край на проекта“, каза тя.
По думите ѝ е добре предприемачите в тази сфера да започнат да мислят от самото начало за това какъв продукт ще създават, как ще го създадат, той ще се търси ли, кой е правилният пазар за него, как да имат сигурна верига за доставки, как ще разширяват пазарите си, а не да мислят за тези елементи на парче, когато достигнат съответния етап, само така могат да имат по-устойчив бизнес.
„Много социални предприемачи тръгват с мисленето „Не го правя за парите, с цел печалба, а защото искам да помагам“. Аз ги разбирам, но ако искате това да бъде ваше основно занимание, трябва да имате печалба. Ако не изкарваш пари от бизнеса, не можеш да наемеш хора, а разчитането на доброволци не работи дългосрочно.“
Диана Аладжова разказа и за създаденото от нея социално предприятие Box to Remember, като подчерта колко важно е било да включи в проекта хора, които са и бенефициенти на проекта. „Наехме хора със слухов и двигателни затруднения – осъзнала съм, че е много по-добре да дадеш на хората начин да се изявят и да се чувстват самостоятелни вместо да имат усещането, че не могат да работят и че трябва да разчитат само на помощ отвън“, обясни тя.
Друг съвет, който Аладжова даде на социалните предприемачи, е винаги да мислят за качеството на продуктите, които създават, и да не разчитат, че само и единствено каузата ще накара потребителите да купуват отново и отново стоките.
Тя подчерта и важността на това инвеститорите и предприемачите да сближат визиите си, да се поставят на мястото на другия.
„Когато има добър бизнес модел, намирането на инвестиции не е такъв проблем – посочи Иван Атанасов. – Целта на предприемача е да създаде такъв модел, така да подготви своята идея, своя проект, че да може лесно да скалира, да не се предлага само на малък пазар, но да може да се развива и на по-големи. Със социалните каузи понякога е по-трудно, но при срещите с ментори може да се получат добри идеи как да стане това.“
Сближаване на позициите на социални предприемачи и инвеститори е една от задачите, които си поставя и инициативата „Долина на растеж“. За целта в рамките на инициативата са предвидени редица събития, сред които дискусии, създаване на рамката на нов финансов инструмент и пилотна програма за социални предприемачи “Инвестиционна готовност” уебинари и лекции, в които да се споделя полезна информация, както и международна конференция, обясни Димитър Димитров.
Инициативата „Долина на растеж“ се осъществява по проект „Преодоляване на Долината на смъртта: Обща рамка на нов финансов инструмент за социални предприемачи в етап на растеж в България”, финансиран от Програмата на Европейския съюз за заетост и социални иновации „EaSI”.