Социалните предприемачи трябва да са смели и гъвкави и още съвети от “Маргаритка”
За да си успешен социален предприемач и каузата, зад която си застанал, да получи широк отзвук, не е достатъчно само да имаш мисия, трябва да си активен – да предприемаш действия и да провокираш такива в околните, казва Яна Липованска, съоснователка на „Маргаритка“ – проект, който създава съвременно аудио- и визуално съдържание за деца.
„Това е много важно за всички хора, които имат прекрасни идеи. За да промениш нещо, трябва да действаш“, казва тя.
„Маргаритка“ стартира през декември 2016 г., когато на пазара са пуснати 10 хил. копия от първия компактдиск на компанията „Песничките на Биби и Мими“. Идеята обаче се ражда много по-рано, когато Виктория Величкова (Вики от „Мастило“) и Яна Липованска осъзнават, че няма аудио- и визуално съдържание за деца на български език, което да е съвременно и да говори на техния език.
„Маргаритка“ се роди с една много идеалистична цел и идея в началото – най-известните български песни като „Зайченцето бяло“, „Зеленчуци който не яде“, „Мила моя мамо“ да са реализирани в съвременен аранжимент, за да звучат по начин, който е адекватен на нашето съвремие”, казва Липованска.
Така се раждат дисковете с популярни на поколения българи детски песни в съвременния аранжимент на Краси Тодоров и в изпълнение на едни от най-популярните гласове на България като Графа, Мария Илиева, Тони, Поли Генова, Вики, Орлин Павлов, Любо Киров и други, които решават да се включат доброволно в проекта.
Оказва се, че на пазара наистина има глад за такъв продукт. За едва две седмици са продадени 7000 диска.
„Когато видяхме как вървят продажбите, без никой да знае за нас в този момент, осъзнахме, че сме в правилната посока и започнахме да мислим в огромен мащаб“, допълва Липованска.
Първото, което правят, през следващата 2017 г. е да сбъднат мечтата си да създадат музикална детска площадка. Влагат приходите от продадените 10 хил. диска, добавят и свои средства и така успяват да построят първата съвременна музикална детска площадка, която се намира в парк „Гео Милев“ в София.
Междувременно започват да създават и видеосъдържание – анимации към песничките „Зайченцето бяло“ и „Зеленчуци който не яде“, които качват в YouTube. „Знаехме много добре, че проектът няма да оцелее само с аудио, тъй като времето, в което живеем, практически е невъзможно да се справим само с аудио“, обяснява Липованска.
В момента каналът им в YouTube има над 150 хил. абонати, а видеата в него са гледани милиони пъти. Освен това „Маргаритка“ пуска на пазара още два диска – „Любими песнички“ през 2018 г. и „Полезни навици“ през 2019 г., пет книжки с главни герои Биби и Мими, издадени от „Сиела“, плюшени играчки и чорапки за деца.
„Станахме доста популярни с това, което правим, защото то е качествено, отдадено към децата и наистина мислено за техните потребности“, казва Липованска и допълва, че освен това на каузата им са помогнали срещнатите в правилното време партньори.
Първият е GlaxoSmithKline. Партньорството започва в края на 2017 г. и продължава до 2019 г. „Маргаритка“ създава осем видеа, посветени на полезните навици, в които участва бухал – символ на инициативата „Приказки без край“ на фармацевтичната компания.
В партньорство с „Бочко“ „Маргаритка“ създава видео към песничката „Мама ми купи днес…“, където включват таралежчето Бочко.
Следват още партньорство с ИКЕА, в рамките на което мебелният гигант използва авторска песен на „Маргаритка“, посветена на съня, за да направи музикален каталог, с H&M – за срещи на децата в магазини на веригата с персонажите Биби, Мими и Маргаритка, в последните няколко месеца и с „Ден и нощ“, производител на продукти с марка „Боровец“. Предстои и общ проект с „Екопак“.
„След първите две успешни партньорства си дадохме сметка, че има много голям смисъл да работим с бизнеса – практично е за нас, защото така имаме възможност да създаваме повече съдържание, без да инвестираме оборотни пари“, казва Липованска.
Това е и един от съветите ѝ към социалните предприемачи – да търсят съдействие от бизнеса и да не се страхуват от провал, да не се отказват, ако получат отказ, защото не се знае дали няма да попаднат на точния човек при следващия опит.
„Ние сме провели сигурно над 150 срещи, от които имаме 4 успешни, но изключително успешни сделки“, подчертава тя.
„Това да си партнираш с бизнеса, не е лесно нищо в никакъв случай“, посочва Липованска и допълва, че често хората от сферата на социалното предприемачество и тези от бизнеса не говорят на един и същи език, но това не означава, че нямат допирни точки. „Много е важно от двете страни да няма бариери, които да пречат единият да подходи към другия и обратното без предразсъдъци“, категорична е съоснователката на „Маргаритка“.
Именно такава е мисията и на инициативата на Reach for change „Долина на растеж“, по проект „Преодоляване на Долината на смъртта: Обща рамка на нов финансов инструмент за социални предприемачи в етап на растеж в България”, финансиран от Програмата на Европейския съюз за заетост и социални иновации „EaSI”. Инициативата иска да помогне на социални предприемачи в ранен етап на растеж. Една от целите на инициативата е създаване на общност на социални предприемачи, бизнес ментори, подкрепящи организации, фондации, потенциални инвеститори и финансови институции.
Яна Липованска засяга и друга важна пречка пред социалните предприемачи – това проектът им да е устойчив във времето, също тема на проекта. На базата на своя опит тя съветва социалните предприемачи да помислят за търговски продукт, свързан с мисията им, който може не само да привлича нова аудитория и да популяризира проекта, но и да осигурява регулярен приход.
„Ако вярваш в една идея и успееш да я обясниш на хората около себе си, които искаш да са ти партньори, те ще те разберат. Просто трябва да опиташ“, допълва Липованска, като подчертава, че е важно социалните предприемачи да се научат да продават своята идея – „дали ще е само само на аудиторията, дали ще е на бизнеси, които ще искат да работят с теб, дали ще са популярни лица, които ще те подкрепят“. „Ако не можеш да запалиш хората с това, което правиш, значи трябва да помислиш как да модифицираш начина, по който го предаваш“, категорична е тя.