Стандартизирай и владей
Наличието на факс в лекарските кабинети в САЩ е загадка за много пациенти. Защо това архаично устройство продължава масово да се използва във времена, когато един имейл позволява за секунди да се изпрати информация от единия до другия край на света?

Причината е проста – информационните системи на различните клиники често не могат да общуват помежду си. Това означава, че лекар от една клиника не може просто да изпрати дигитализирани медицински данни до друга клиника. Лекарите решават този проблем, като изпращат медицински направления и резултати от изследвания по факс.
Липсата на интеграция между информационните системи съществува и на пазара за радиологични клиники, който се очаква да генерира 192 млрд. долара годишни приходи през 2028 г. Медицинските заведения използват различни софтуери и това ограничава споделянето и използването на данни.
Едно от решенията на този проблем може би се крие в добре осветен офис в „Лозенец“. „Пазарът е огромен, но фрагментиран – казва Александър Колев, главен изпълнителен директор на Halo Diagnostics България. – Софтуерното му обезпечение изглежда по същия начин.“
Българският офис на Halo Diagnostics се занимава основно с писане на софтуер за медицинските центрове, притежавани от компанията майка. В САЩ Halo Diagnostics развива мрежа от радиологични клиники. Компанията вярва, че може да подобри качеството на услугите, които предлага, чрез софтуер и машинно учене. „Там има много възможности за подобрение – казва Колев. – Нашата хипотеза е, че на база на по-богат сигнал от данни, образна диагностика в комбинация с патология и други специализирани изследвания можем да предоставим по-качествена услуга на пациентите. Това да се случи сега, е много трудно.“
Под „трудно“ Колев има предвид, че данните трябва да се събират и обработват на ръка и процесът не може да се автоматизира. Планът на Halo Diagnostics е да създаде софтуер, който ще стандартизира данните и процесите в медицинските заведения на компанията-майка. Първоначално софтуерът ще се тества само в клиниките на Halo Diagnostics, а след това ще се предлага като продукт и на други клиники по модела „софтуер като услуга“.
Александър Колев има дълга автобиография в сферата на софтуера. През 2004 г. Wizcom – компанията, в която по това време работи като софтуерен инженер, е погълната от Sciant, която пък от своя страна е купена през 2007 г. от американския гигант VMware.
Докато VMware развива българския си бизнес, Колев сменя пътните платна и прекарва известно време в Microsoft. Но през 2014 г. отново се връща на борда на VMware България, където работи като мениджър по развойната дейност.
През 2018 г. се впуска в нова авантюра – става главен технически директор на стартъпа Centroida. Малката българска компания, създадена от състуденти в Американския университет в България, разработва различни проекти в сферата на блокчейн и машинното учене. Колев поема разработката на Notyf.ai – система за обработка на изображенията, предоставени от камери за видеонаблюдение.
Около година след като Колев се присъединява към Centroida, компанията е купена от Scalefocus. Тогава Колев решава, че му е време за малко почивка. Наистина се оказва малка – сделката между Scalefocus и Centroida е обявена през май 2019 и почти веднага той получава оферта да оглави българския офис на Halo Diagnostics.
Офертата идва от Арам Компо, главен технологичен директор на компанията. „Поговорихме, цялата кауза ми се стори интересна и си казах „Да го направим!“, спомня си той.
Така през есента на 2019 г. Колев наема първите двама служители и офисът заработва. В момента Halo Diagnostics България разполага с екип от около 50 души, а приходите ѝ от продажби за 2020 г. достигат 2.2 млн. лв. Колев очаква, че първият минимален жизнеспособен продукт на компанията може да се появи най-рано през 2022 г.
Halo Diagnostics вече предизвиква интереса на инвеститорите. И как иначе, след като компанията си е поставила за цел да подобри качеството на диагностицирането на смъртоносни болести като някои видове рак. Не по-малко интересен е фактът, че един от съоснователите на Halo Diagnostics е Браян Акс, един от ранните служители на Google, който работи по превръщането на AdSense в машината за пари, която е днес.
През март 2021 г. Halo Diagnostics обяви, че е набрала от инвеститори 19 млн. долара, за да финансира амбициозния си план за изграждане на собствена верига диагностични центрове. До момента компанията е придобила 16 клиники.
Мащабирането на бизнеса никога не е лесна задача. Още по-трудно е, когато става дума за нещо толкова специфично като здравеопазване. Но Колев смята, че формулата за успешното мащабиране се създава в момента именно в софийския офис на Halo Diagnostics. „Вярваме, че във времето, в което живеем, е доста приложимо да скалираш подобно нещо, ако имаш правилния бизнес модел.“