Торпедото КЦМ
Малко неща в металургията могат да изненадат инж. Румен Цонев. Откакто ръководи най-големите проекти за милиони евро в КЦМ, е свикнал да предвижда и управлява рисковете, но сътресението от покачването на цената на електроенергията с близо 200% през август 2021 г. му идва абсолютно неочаквано.

Не вижда логика да се случи по такъв „драстичен начин“. Комбинатът, който е най-големият производител на цинк и олово в Югоизточна Европа, влиза в топ 10 на консуматорите на енергия в България и всеки скок в цената на тока стопява милиони левове от печалбата. „Едно е да плащаш 40 млн. лв. годишно за ток, друго е 60 млн.“, казва той.
В началото на август, когато директните загуби стигат 200 хил. лв. дневно, се стига до спиране на производството за 10 дни. Остават само мощности, чието изключване от мрежата може да доведе до производствени аварии и да застраши околната среда.
Пред работниците, които излизат в годишен отпуск, Цонев прави патетично изказване: „Ние сме спрели, но ще продължим да сме тук. И ще бъдем по-силни.“ Той е главен изпълнителен директор на холдинга „КЦМ 2000“ и умее да мотивира хората си.
На десетия ден от спирането продукцията в складовете застрашително намалява Започва се поетапно пускане на линиите, макар да е финансово неизгодно. КЦМ има фиксирани дългогодишни договори с крайни клиенти по цени на Лондонската метална борса и ако не се изпълняват в срок, щетите ще са много по-сериозни от загубите, причинени от покачването на електроенергията.
Големият проблем е, че скъпият ток прави българските производители неконкурентни. „Имаме конкурентна индустрия и ще я съсипем, ако не се реши спешно проблемът, довел до високите цени на тока за бизнеса“, апелира Цонев към институциите. Дори пише предложения за промяна в работата на независимата енергийна борса, откъдето според него идват проблемите. Той е технократ и вярва в здравата логика.
Управлява холдинг от компании в металургията, производството и търговията на концентрати, дружествата за добив на оловно-цинкова руда „Лъки инвест“ и „Върба Батанци“ и носи отговорност за над 3300 души: „Ние не сме обикновена компания. При нас работят цели семейства и носим отговорност.“
Голямата му грижа сега е да запази всички по веригата за доставки, както го направи в началото на пандемията през 2020 г. Когато автомобилната индустрия и производителите на акумулатори спират работа и клиентите на КЦМ искат отлагане на доставките на олово с три–четири месеца и отсрочено плащане след още толкова, той взема трудно решение производството да продължи.
Всеки месец КЦМ плаща 50 – 60 млн. лв. за суровини и иска да гарантира работа на доставчиците: „Мините в Родопите работят само за нас. Щеше да е много драматично за тях, ако бяхме спрели, защото нямат никакво бързо решение.“
Спасението тогава идва от младия и амбициозен търговски екип, който успява да навлезе в нетрадиционни пазари в Далечния изток – Виетнам, Тайланд, Тайван.
Купувачи за качествени метали винаги се намират, особено когато става въпрос за краткосрочни договори с по-ниски цени. Малка част продукцията отива в борсов склад, където цените също са много по-ниски, но е по-добре от нищо.
Всичко това се случва в началото на най-мащабния проект за 130 млн. евро, с който КЦМ цели да увеличи производството от 150 хил. тона метали годишно на 250, а с това и приходите от 700 млн. лв. до над 1 млрд. лв.
За последните 10 години комбинатът инвестира 390 млн. лв. собствен и заемен капитал в подобряване на енергийната ефективност, внедряване на различни технологии за рециклиране и производство на други метали от полупродукти.
Откакто поема управлението на холдинга „КЦМ 2000“ през 2013 г., Цонев следва наследена визия за изграждане на глобална компания по всички стандарти за ефективно и чисто производство.
Има щастието да попива от един от най-успешните индустриалци на българския преход, Никола Добрев, който 30 години прилага в КЦМ принципите на доброто предприемачество.
РУМЕН ЦОНЕВ ПОСТЪПВА В КЦМ ПРЕЗ 1991 Г.

Има опит като научен сътрудник в Института по цветна металургия и печели конкурса за място в отдела по развитие. По това време комбинатът има тежки проблеми със замърсяване на околната среда. Въпросът е екзистенциален – ще го има ли изобщо с амортизирано оборудване отпреди 30 години.
Никола Добрев води тежка битка да спаси не само „настоящето и бъдещето на металургията в България, а и в името на хората, които намират своето поприще и житейско призвание в металургията“.
Грижата за работниците и жителите в околностите минава през изграждане на модерни системи за екологична ефективност.
Стратегия за развитие се разработва съвместно с австралийско дружество. Смята се, че решенията имат по-голяма достоверност, ако има партньори от чужбина. Румен Цонев поема ръководството на „инженеринга“.
Бил е две години в екипите, които пускат „Аурубис“ – най-голямата в България компания за производство на мед, пратеник от института, и разполага с ценни знания.
Специално за проекта Никола Добрев успява да договори космическите за онова време 60 млн. долара кредит от фонд за международно икономическо сътрудничество по линия на японското правителство.
„Още ги връщаме тези пари, но това е най-изгодният кредит, който съм виждал – 10 години гратисен период и 20 години изплащаме. През 2025 г. ще го приключим“, казва Цонев.
Строгите нормативни изисквания за опазване на околната среда действат като двигател за развитието на технологиите в металургията. Цялата инвестиционна политика на КЦМ е насочена към нови технологични решения.
През 2004 г., когато се извършва преструктуриране на на холдинга и Цонев става главен директор бизнес развитие, той се захваща със следващия голям проект за подобряване на енергийната ефективност и внедряване на иновативни методи за рециклиране на металите.
Нарича го „шампионски проект“, защото превръща КЦМ в „най-високо технологичната компания в света за олово и цинк“.
Кодовото име на проекта е ТОРП като фамилията на австралийския плувец Иън Торп, който по това време чупи световни рекорди и всички наричат Торпедото, а официално е абревиатура на Технологично обновление и разширение на производството.
ТОРП се ражда от нуждата за дълбока промяна в производствените процеси. Тенденциите в сектора налагат преосмисляне на модела на работа. Това включва значително подобряване на енергийната ефективност и много по-широко използване на вторичните суровини като ключ към по-висока конкурентоспособност.
В същото време пазарните условия не дават много основания за оптимизъм. Много металургични заводи преустановяват работа, а цените на металите са толкова ниски, че остава колебание дали въобще трябва да се продължи с производството на олово и цинк.
БЕШЕ ЯСНО, ЧЕ НИ ТРЯБВАТ ИНТЕЛИГЕНТНИ ТЕХНОЛОГИИ, АКО ИСКАМЕ УСТОЙЧИВО БЪДЕЩЕ
Той се възхищава на куража на Никола Добрев да избере за партньор в технологиите малката компания Ausmelt с 30 работници в Мелбърн, вместо да покани някоя от най-великите инженерингови компании.
Австралийците притежават патент за много иновативна технология за работа в пещта, което повлиява на избора му. Решението обаче шокира професорите в ХТМУ. „Ама вие ще съсипете завода. Нещата не се правят по този начин“, притесняват се те. Същата тази технология, разбунила духовете навремето, сега се изучава от студентите.
Проектът ТОРП включва изграждане на нов завод за олово и модернизация на производството на цинк, но се реализира с голямо забавяне заради финансовата криза през 2008 г. КЦМ изпада в много тежко състояние със 100 млн. счетоводна загуба.
Печалбите от предишните две силни години се стопяват, но комбинатът е в състояние да посреща всички плащания. Въпреки че през 2009 г. са нужни много умения да убедиш банките да отпуснат 95 млн. евро за нов завод, каквито Добрев безспорно притежава.
През 2014 г. само месец след началото на пусковите работи в новия завод за олово възниква пожар, но работата не спира. Екипите преодоляват всички трудности с пословично търпение.
Градят съоръжение „феномен, каквото няма друго в света“. Въглеродните емисии са намалени със 70%, а потреблението на електроенергия – с 30%. Общата емисия е намалена повече от 10 пъти. Ако за производството на олово преди се изразходват 35 хил. тона кокс, от коксуване на въглища, след този проект се използват 1600 тона.
ТОРП ЧЕРТАЕ ДЪЛГОСРОЧНАТА ВИЗИЯ
за справяне с конкурентния европейски пазар. Чуждите партньори, замесени в проекта, са впечатлени от начина, по който комбинатът успява да запази иновационния си потенциал и да оцелее в прехода от закостеняла държавна структура в модерна частна компания.
„Постоянният стремеж за оцеляване е научил хората да правят бизнес по различен начин с дългосрочна визия за присъствие на пазара, което не всички успяха да направят“, казва Гаспар Девос, бивш мениджър в проекта от страна на Paul Wurth (международна инженерна компания и утвърден доставчик на технологии за световната индустрия с метали), който остава партньор на свободна практика в комбината.
По това време Румен Цонев вече е поел изцяло оперативното управление на холдинга от Никола Добрев, който го посочва за свой заместник: „Каза ми, че е дошло времето да поема по-голяма част от отговорността и че ще бъде до мен (Добрев остава председател на съвета на директорите до 2019 г.). Много е добре да има човек, с когото мога да обсъдя важните неща.“
Стратегически той следва логиката в металургията компанията да има определен дял в собствени източници. През 2012 г. „КЦМ 2000“ успява да влезе с партньор, „Минстрой“, в управлението и собствеността на „Горубсо-Мадан“.
С минното дружество „Лъки инвест“ осигурява оловно-цинкови руди от две находища в района на град Лъки, а наскоро взема на 30-годишна концесия находище на медни руди „Цар Асен 2“ край Пазарджик.
Холдингът придобива и дружество в Маастрихт, Нидерландия, специализирано в събиране на вторични суровини с цинк. „Много е трудно от вторични суровини, които са изключително некачествени и разнообразни по своята същност, да се стигне до качествени метали. Затова много компании предпочитат да преработват само първични суровини или само вторични“, обяснява Цонев.
Той вярва, че ако се произвежда по най-добрия начин, с приходите от продажбите могат да се направят още по-добри неща. Завършва второ висше образование по търговия в УНСС. След което навлиза дълбоко в света на металите, доминиран от огромните търговски компании, с които една независима структура като КЦМ много трудно може да се конкурира.
Тяхното влияние върху пазарите е огромно. Могат да прехвърлят стоки от един пазар на друг винаги когато видят възможност да се печели.
В КЦМ развиват собствен маниер, за да стигнат възможно най-близо до клиенти, които директно влагат металите в производството. Част от тях са в Западна и Централна Европа, но най-много продават на Балканите.
Заради логистиката и цената на транспорта. По обективни причини КЦМ дори доминира на част от тези пазари с повече от 30% пазарен дял при оловото в Турция и 12% при цинка. Няма конкуренция в региона, защото всички стари заводи за олово – в Кърджали, Република Северна Македония, Сърбия и Румъния, не работят повече от 10 години, а нови няма.
УСПЯХМЕ ДА СЕ ЗАДЪРЖИМ, ЗАЩОТО ИНВЕСТИРАХМЕ МНОГО И УПРАВЛЯВАХМЕ КАТО МЕНИДЖЪРИ, С ЕКИПИ ОТ МОЖЕЩИ И ЗНАЕЩИ ХОРА, А НЕ КАТО ИНВЕСТИТОРИ
Той участва в приватизацията на КЦМ с работническо-мениджърското дружество през 2000 г., а сега е от 5-те основни акционери, които притежават общо над 78% от акциите.
Макар с добра позиция в региона КЦМ няма комфорта на конкурентите си в Германия, Италия и Полша, които ползват безвъзмездно финансиране от богати европейски фондове да покриват част от разходите си за намаляване на въглеродните емисии.
България няма достъп до тези средства. Заводите в Китай и Южна Америка не плащат такси за въглеродни емисии. Когато се сблъскат с тях на огромния пазар в Турция, клиентите не се интересуват от политиката на ЕС за изтичане на въглеродни емисии, а само от цената. Печалбата на КЦМ е точно тoлкова по-малка, колкото е субсидията на конкурентите.
„Те работят с по-големи печалби от нас. Въпросът е какво ние да направим с печалбите. Ако не ги вложим в развитие, по-трудно ще се задържим на пазара“, казва Цонев.
Със следващия проект за максимално оползотворяване на полупродукти, получени от производството на олово и цинк, КЦМ цели да постигне по-голяма ефективност. Дълги години комбинатът, подобно на много заводи в Европа, продава полупродуктите на компании, които правят краен продукт.
Това вече не е ефективно. Приходът от преработка на полупродукти може да е по-голям от основните. В плановете влиза продукцията на КЦМ да намери място във всички производствени предприятия, свързани с кръговата икономика – всичко, което постъпва със суровините, да стигне до краен продукт. От всяко нещо да се извади стойност.
„Ако преди имаше възможност да се изнесе полупродукт в Китай, сега няма. Новата посока е да изработваме на изделия нашите метали и да стигнем 1 млрд. лв. приходи“, казва Цонев.