Силата на всевиждащото око
Времената, в които системите за видеонаблюдение осигуряват картина, която трябва непрекъснато да бъде следена от човешко око, отминават безвъзвратно. С развитието на технологии като изкуствен интелект и машинно самообучение добавената стойност от тези системи може да бъде мултиплицирана.

„Следващата стъпка е изкуственият интелект да бъде обучен да разпознава поведение, за да ни предупреждава за потенциални противообществени прояви като терористични атаки“, казва Десислава Табакова, мениджър на местния офис на разработчика на софтуер за видеомениджмънт Milestone Systems.
Дигитализацията на видеонаблюдението е процес, който започва с бавни крачки през 90-те години на миналия век. Основаната в Дания през 1998 г. Milestone Systems е сред пионерите в областта. „В началото растежът на компанията е сравнително бавен, защото пазарът е изключително консервативен и му трябва време, за да приеме такъв тип нови идеи“, разказва Табакова.
С времето обаче бизнесът на компанията потръгва и тя започва международната си експанзия. Офисът в България отваря врати преди точно десет години – през 2011 г. Голяма роля за това изиграва връзката между тогавашния вицепрезидент R&D на Milestone Systems и Дончо Ангелов, който става първият мениджър на българския офис на компанията. Двамата са бивши колеги в Microsoft и един телефонен разговор между тях полага основите на развитието на Milestone Systems на родна почва.
Milestone Systems Bulgaria започва дейността си като R&D център, който става дом за разработчиците на мобилния сървър на компанията. На датската компания не ѝ отнема дълго да разпознае потенциала на българския офис и разкрива нови технически и нетехнически отдели, които към днешна дата формират пълния бизнес цикъл на разработка, поддръжка и продажби на софтуер. По този начин България се превръща във втората най-голяма локация за Milestone Systems след централата в Копенхаген.
В България компанията разполага с екип от софтуерни инженери, на които са поверени редица задачи, включително разработването на драйвъри за всички поддържани камери. Други звена са екипът за техническа поддръжка, както и регионалният екип продажби, който покрива редица държави, включително Русия. Сред най-иновативните отдели е този за облачни услуги, който работи по това софтуерът на Milestone Systems да е достъпен и в облачното пространство в партньорство с Amazon Web Services.
Самата Табакова се присъединява към компанията през 2016 г., като първоначално става финансов мениджър. С първото си сериозно предизвикателство тя се сблъсква около две години по-късно, когато екипът нараства до такава степен, че тогавашният офис вече не може да отговори на нуждите на компанията. „Когато аз се присъединих, бяхме около 50 – 60 души, а в момента вече наближаваме 180“, казва Табакова.
В хода на преместването две ключови фигури напускат компанията, което оставя голяма част от тежестта на плещите на Табакова. Въпреки трудностите преместването преминава изключително успешно. Това не остава незабелязано и през декември 2019 г. Табакова поема позицията на мениджър на местния офис. „Функциите на позицията бяха разширени и когато ми беше предложена, включваше както отговорността за локацията, така и за финанси, човешки ресурси и, общо взето, за целия офис от административна гледна точка“, казва тя.
Milestone Systems започва да гради име на българския пазар и взема участие в няколко мащабни проекта. Един от тях е свързан с българското председателство на Съвета на ЕС, когато са монтирани огромен брой камери в столицата, а Milestone Systems предоставя софтуер за тяхното управление. Друг значим проект е за оператора на софийското метро, чиито камери се използват и за засичането на нередности. „Включително когато чуеш репликата „Моля, не преминавайте ограничителната линия“ – това е нашият софтуер“, казва Табакова. Сред предстоящите проекти е имплементацията на интегриран видеомениджмънт на летищата във Варна и Бургас.
Нови хоризонти пред компанията се отварят и заради пандемията. Интелигентни видеоаналитики позволяват засичането на хора, които не носят защитна маска, както и дистанцията между тях или наличието на големи струпвания на определено място.
Занапред стратегията на Milestone Systems поставя фокус върху четири вертикали – здравеопазване, образование, умни градове и хотелиерство и ресторантьорство. Те са избрани не само поради техния бизнес потенциал, но и с мисъл с какво компанията може да е най-полезна за подобряване на човешкия живот. „Ние не работим само с идея за печалба. Приоритетите ни са заложени по такъв начин, че да не оставят съмнение в нашия интегритет“, казва Табакова.
Но освен възможности пред компанията остава и най-сериозното предизвикателство – да убеди общността в сигурността и ползите на софтуера. „Несъмнено е трудно да убедим хората, че намерението, което стои зад използването на технологията, особено в частта с лични данни и лицево разпознаване, няма да наруши техните основни човешки права“, казва Табакова.