Дизайн за 10 млрд. долара
През април Дилън Фийлд преживява най-безумния ден в живота си, откакто преди десетина години е напуснал университета „Браун“, за да се пробва да създаде стартъп. По време на виртуална конференция на неговата софтуерна компания Figma, която е популярна сред клиенти като Airbnb, BMW и Zoom, той обявява създаването на втория ѝ продукт – инструмент за онлайн работа с виртуална дъска, шеговито наречена FigJam. А няколко часа по-късно разбира, че жена му Елена е бременна с първото им дете.
29-годишният Фийлд прекарва по-голяма част от пандемията да слуша потребителите на Figma. райна, я до Нигерия, за да общува лично с клиентите, но по време на карантината му се налага да седи, да чете жалби от отдела по поддръжка, да разглежда отзиви на търговските представители и да отговаря в Twitter на потребителите на неговия продукт. До октомври 2020 г. в главата му се ражда план.
Основният продукт на Figma е виртуално платно, върху което потребителите създават изображения в реално време. Но те не могат да използват Figma, за да създават диаграми, да изобразят първоначалните си идеи за проекти или да чертаят блоксхеми. Тогава на помощ идва новата функционалност FigJam. Това представлява дигитална работна дъска в офиса или в дома, която е покрита с бележки и стикери. „Когато имате брейнсторминг сесия, вие се опитвате да създадете едно много гъвкаво пространство, за да може всеки да влезе в духа на „Всички ли сте вътре“. Сега ще се позабавляваме и пикселите няма да ни притесняват“, казва Фийлд.
След шестмесечен спринт Figma натрупва достатъчно информация от потребители като Discord, Netflix и Stripe, за да пусне публична бета тестова версия на FigJam. Фийлд обявява проекта за 25% завършен с очакване, че ще продължи да го развива. „Когато достатъчно сте работили върху даден проект, пазарът изглежда готов да го отмъкне от ръцете ви“, казва Фийлд.
Figma вече била добавила аудиофункционалност, за да могат колегите да разговарят по време на виртуалните срещи, а сред приоритетите е една допълнителна задача – вграждането на таймер.
През 80-те години на миналия век софтуерът за дизайн се прави от Adobe. По времето, когато се появява Figma, която тази година заема седма позиция в класацията топ 100 на облачните компании в света, дизайнерите вече използват Sketch в Европа и InVision (на 52-ра позиция в класацията на облачните компании). Figma е създадена през 2016 г. Тя вече има милиони потребители и очаква годишните ѝ приходи през 2021 г. да нараснат повече от два пъти спрямо регистрираните през 2020 г. 75 млн. долара, прогнозират източници от сектора. В кандидатпрезидентската кампания на Джо Байдън всички визуални активи са управлявани чрез Figma. А когато през 2020 г. тоалетната хартия изчезва от магазините в САЩ, Kimberly-Clark започва да прави поръчките си чрез инструментите на Figma.
През юни 2021 г. компанията набира 200 млн. долара от инвеститори, което ѝ осигурява пазарна оценка в размер на 10 млрд. долара. По оценки на Forbes двамата съоснователи – Дилън Фийлд и 31-годишният Еван Уолъс, притежават по 10% от Figma, което ги прави почти милиардери. (Forbes понижава стойността на активите с 10% заради това, че компанията не е публична.)
Сегашната мисия е проста – Figma възнамерява да направи за дизайна това, което Google Docs направи за работата с текстови файлове, а GitHub – за програмирането. „Цялата икономика се цифровизира и дизайнът е просто поредният етап в този процес – казва Фийлд. – А дизайнът е екипен спорт, по своята същност той изисква сътрудничество.“
Като студент в технологично училище от окръг Сонома, щата Калифорния, Фийлд прави роботи и сайтове за приятели. По време на летния си стаж той силно впечатлява мениджърите от LinkedIn с участието си в разработването на програма за социална отговорност. По време на занятия по компютърни науки, организирани за бакалаврите в университета „Браун“, той се запознава с Уолъс, който пък впечатлява Pixar, където работи през лятото, с програмирането на алгоритъм за търкаляща се топка в триизмерен басейн. След като изкарва стаж във Flipboard, Фийлд напуска университета през 2012 г. и взима грант от 100 хил. долара от фонда на Питър Тийл, за да създаде собствен бизнес. (Уолъс се присъединява към него, след като се дипломира.) През годините двамата изпробват различни идеи, включително създаване на софтуер за дронове, а в тежките времена дори правят генератор на мемета. В крайна сметка решават да отправят предизвикателство към приложението на Adobe за редактиране на снимки, като разработят инструмент, позволяващ на привържениците на Барак Обама да се изобразяват на снимки редом с него.
Тогава Фийлд отправя поглед към широко използваното приложение Photoshop на Adobe за редактиране на всякакви видове снимки, използвайки технология от общодостъпен браузър, а не от приложенията на компютъра. Тази идея е достатъчна за фирмата за рисков капитал Index Ventures на директора на Flipboard Дани Римър, за тогавашния директор на LinkedIn Джеф Уайнър и за още няколко инвеститори да предоставят през 2013 г. първоначалното финансиране на стартъпа в размер на 4 млн. долара. Не по-малко ценен се оказва и отказът на бившия изпълнителен директор на Mozilla Джон Лили инвестиционната компания Greylock Partners да не участва в първоначалното финансиране. Без да унива и да се отказва, Фийлд настоява за среща с Лили, за да получи обратна връзка. Тогава Лили споменава, че бившият директор на Adobe Брус Чизен би могъл да даде полезен съвет, и Фийлд намира начин да разговаря с опитния ветеран. „Дилън показва забележително качество да търси наставници и да стига до истината“, коментира Лили, който през 2015 г. организира първата инвестиция на Greylock във Figma. „Не се оставя да го откажат хора, които смятат, че той не постъпва правилно, и продължава да търси нужната му информация.“
Трудното за Фийлд се оказва да действа решително въз основа на получената информация. Тестовата версия на продукта на Figma се подготвя в продължение на години, преди да се появи на пазара и преди това да се случи, мнозина отчаяни служители напускат фирмата. Наставникът на Фийлд – Уайнър, му повтаря, че е важно да задава въпроси, но все пак трябва да се доверява на инстинктите си.
Когато работата стигна дотам, че да се определи цена за използването на софтуера на Figma, интуицията на Фийлд му казва да изчака и да продължи да доработва продукта. Но когато един потребител от Microsoft го предупреждава, че степента на внедряване на Figma намалява заради съмнения до каква степен потребителите могат да се доверят на един безплатен инструмент на стартъп, Фийлд се забързва. Влизайки отново в изследователски режим, той се спира на примера на австралийската платформа Atlassian и въвежда проста система от две тарифи – 12 долара или 45 долара за редактор (макар мнозина все още да предпочитат безплатната версия).
По-късно, когато някои големи клиенти, включително и Google, настояват за отстъпки за обем, Фийлд лично се заема да обяснява по телефона защо Figma не е съгласна на отстъпки. „Хората идват, питат и или ни разбират, или не, и тогава не работят с нас“, обяснява той.
Сега, с финансиране в размер на 200 млн. долара, Figma трябва да реши как да определи приоритетите на международната си експанзия (вече 80% от потребителите се намират извън САЩ и най-новият кръг за финансиране включва някои глобални стратегически инвеститори като бразилската компания Base Partners), какви да бъдат възможните придобивания (неотдавна компанията купи два стартъпа, единият от които обнови мобилното приложение на Figma), както и какви нови функционалности да разработва, които да помогнат на компанията да се превърне в комплексно решение. Незавършеният все още проект FigJam е един от първите в плановете на компанията, но предстои още много работа, преди да се финализира.
Този, последен, етап е бъдещето на компанията, но Фийлд се стреми да не се вглежда прекалено напред. Като се има предвид огромната и нарастваща потребителска база, Фийлд твърди, че има още „милион“ неща, които потребителите биха искали да използват. Ако се захване с твърде много задачи, организацията на инструментите на Figma може да се наруши. Почти всеки работен ден Фийлд проверява в Twitter как са споменати Figma и дизайнът и чете новите въпроси, които постъпват в отдела за обслужване на клиенти. „Някои са недоволни, защото нещо не работи, но това ми позволява да държа ръката си на пулса на бизнеса – казва той. – А когато хората са доволни, това истински ме радва. И ме мотивира невероятно много.“
Търсейки винаги баланса, Фийлд беше един от първите шефове на технологични компании, които възприемат хибридния формат на работа, за да могат по два дни от седмицата служителите да посещават новата централа на Figma в Сан Франциско на „Маркет стрийт“. По време на юлската среща Фийлд заявява: „Приемаме това решение с широко отворени очи.“