Земеделие през смартфона
Българската стартъп екосистема не може да се оплаче от липса на финансиране в последните две-три години, а броят на фондовете за инвестиции в ранна фаза постоянно се увеличава. Голяма част от добрите идеи получават подкрепа, а повечето – и последващо финансиране за развитие.
Основните инвестиции отиват към технологичния сектор, но в последната година фондовете обръщат все повече внимание и на реалния сектор. А когато дадена технология се създава, за да помогне на реално производство, това действа като магнит за инвеститорите.
„В началото на юли тази година затворихме рунд за един милион евро и сме доволни от резултата, до който достигнахме след шест-седем месеца“, казва Илия Йорданов, съосновател и управител на българската компания за прецизно земеделие Ondo Solutions.
Създадената преди по-малко от две години компания произвежда продукта ONDO, чрез който се осъществяват автоматизирано напояване, прецизно тороподаване и климат контрол за оранжерии и открити площи.
Продуктът съчетава софтуерно решение и хардуер, чрез който се управляват всички необходими системи за прецизно земеделие. Управлението се осъществява от фермерите дистанционно от компютър или мобилно устройство.
„Нашият продукт дава на производителите на земеделска продукция свобода да се фокусират върху самото производство, а не да губят време в повторяеми процеси“, обяснява изпълнителният директор Ивайло Енев, който е и мениджър продажби в Ondo Solutions.
Компанията предлага продукта си във варианти за оранжерии, овощни градини, лозови масиви, полски култури, както и за паркове, градини и спортни площи.
Предлага се и метеорологичната станция ONDO Weather, която позволява измерване и интеграция в ONDO на множество климатични и почвени данни.
„Продуктът реално може да се използва навсякъде, където е нужно прецизно напояване или тороподаване“, казва Иван Драгоев, технологичен директор и мениджър стратегическо развитие. Той допълва, че едно съвременно стопанство или фермер без модерни технологии в голяма степен е неконкурентоспособен.
Продуктът ONDO вече е инсталиран в 15 стопанства. До края на годината може да станат над 20, защото има сключени нови предварителни договори. Засега се използва основно в оранжерии, но кръгът на потребители се разширява.
Новото финансиране, което идва от Sofia Angels Ventures, Eleven Ventures, BrightCap, MFG Invest, HR Capital и Георги Захариев, ще бъде използвано в две посоки – за изграждане на нови партньорства и за развитие на продукта.
„Фокусът трябва да падне върху продажбите, защото това е едно най-важните неща за бизнеса и за бързото развитие на компанията“, уточнява Илия Йорданов изграждането на партньорства. Ще се търсят компании, които да продават продукта, като в същото време могат да го интегрират и да го поддържат. По отношение на нови пазари ще се акцентира на страни с развито земеделие, съседните на България страни плюс Полша и Италия.
Успоредно с развитието на партньорската мрежа ще продължи и софтуерното и хардуерното развитие на ONDO. Продуктът вече се използва от клиенти, но според Йорданов има много неща, които могат да се подобрят. Това е второто финансиране, което получава компанията, първото е през миналата година, когато е финансирана с 300 хил. евро от Eleven Ventures.
Илия Йорданов и Иван Драгоев са съдружници от 15 години в софтуерната компания IndigoVerge.
„През последните шест-седем години дейността на компанията се профилира в „Интернет на нещата“, като общото между проектите за клиентите бе, че са проекти, които имат и софтуер, и хардуер“, казва Йорданов. През март 2020 г. Илия и Иван заедно с Ивайло Енев (наричат се шеговито „трите И-та“) регистрират компанията Ondo Solutions, а екипът на IndigoVerge постепенно се прехвърля към новата компания.
Натрупаното през годините технологично знание на екипа получава добавена стойност чрез познанията в земеделието на Ивайло Енев и останалите агрономи от екипа.
Създаването на продукта става едва ли не случайно. Иван Драгоев има къща, малка оранжерия и двор с трева, която трябва да полива. „Постоянното поливане в един момент става досадно“, разказва той.
И затова решава да се обади на състудента си Ивайло, с когото не са се виждали често в последните години. Ивайло Енев пък в последните 10 години работи за автоматизациите в израелска компания, която е една от най-големите в света в сферата на напоителните системи.
Двамата правят изчисления и схема, според която да автоматизират личното стопанство на Иван. През юли 2019 г. започват опитите в дома му и към септември вече имат готов прототип, който все още е далечна версия на сегашния продукт.
След като пробата за автоматизация на лично стопанство успява, идва мотивацията да се пробва дали може този продукт да се продава и докъде могат да стигнат. Ивайло Енев узнава, че братът на негов бивш колега в Северна Македония има оранжерия и отива да я види. През ноември се връща и съобщава на другите, че е продал продукта. „В този момент разбрахме, че сме продали нещо, което реално не съществува“, спомня си Ивайло.
Според Иван Драгоев това е било добър сигнал, но в същото време стресиращо. След като пращат авансови фактури, две седмици след това получават и първите плащания от няколко хиляди лева по сметка.
Това катализира процесите по допълнителни разработки на продукта, дейността от хоби се превръща в професионална, а Ивайло Енев напуска предишната си работа, за да се присъедини към новата компания. Докато той работи в израелската компания, разбира, че подобна автоматизация липсва на средните и малките фермери. И затова целта пред тримата е чрез ONDO да запълнят тази необходимост и да влязат точно в този сектор.
На пазара има и в момента подобни продукти, от които могат да се възползват предимно големите земеделски производители.
„Малките и средните производители нямат достъп до такава техника най-вече заради цената, защото тя е много висока за тях“, уточнява Ивайло Енев. Основната цел пред компанията е да предложи ценово достъпна технология с високо качество, от която да могат да се възползват всички. Затова и мотото им е „С ONDO всеки може да бъде успешен фермер“.
Основните им конкуренти са от хардуерния сектор, произвеждат продукти като маркучи за капково напояване, клапани и друга техника и гледат на софтуера като придатък, за да продават по-добре хардуера си. Екипът на ONDO идва основно от софтуерния сектор и това помага да направят продукта по-добър за потребителя.
При конкурентните компании технологията е аутсорсната и това забавя процесите по внедряването ѝ с години, а при българската компания една нова технология може да бъде внедрена за срок до шест месеца. Ивайло Енев дава за пример, че идеята за безжично управление на клапани за напояване идва, докато полагат над 2 км кабели и мислят за защитата на тези кабели от гризачи и от техника за обработка на земята.
Бизнес моделът на Ondo Solutions е много по-изгоден за фермерите, защото намалява първоначалната инвестиция в сравнение с други предлагани на пазара технологии. След покупка клиентите им имат гарантирана поддръжка и подобрения на софтуера и хардуера, за което плащат годишен абонамент.
Друга разлика с подобни технологии е, че ONDO е уеб базирана облачна платформа, което позволява на фермерите денонощен контрол и получаване на информация какво се случва в стопанството.
Според Илия Йорданов следващите пет години са изключително ключови за земеделието, защото все повече фокусът се измества към производството, а не към консумацията.
Заради затруднените доставки на продукция на преден план излизат местните производители, чиито продукти все повече се търсят от потребителите. А тези производители искат да бъдат по-ефективни и затова тримата съдружници в Ondo Solutions са убедени в успеха на своя технологичен продукт.