До пощата по пантофи
Лятото на 2016 г. Облаците над Рафал Бжоска се сгъстяват. Предприемачът, тогава на 38, е посветил две десетилетия в превръщането на създадената от него като студент компания InPost в бизнес с годишни продажби 120 млн. долара. InPost разнася купони от супермаркетите до пощенските кутии, но конкурирането с държавните пощи не е лесно. Той натрупва дълг 65 млн. долара и започва трескаво да търси инвеститори, за да се спаси от колекторските фирми.
„Един от повратните моменти в преговорите с новите инвеститори беше моментът, когато казах: „Искам да изплатя всичките си задължения към банките, към хората, които ми бяха заели пари – спомня си 43-годишният вече Бжоска. – инвеститорите ме питаха защо, а аз им казвах: „Искам да остана и да живея в тази държава, но имам само едно име и едно лице“.
Инвеститорите обаче не се интересуват от умиращата пощенска услуга на Бжоска, а от дъщерната му компания, която извършва доставките при онлайн търговията до улични пощенски автомати, или постамати. Бжоска създава тази компания през 2010 г. В наши дни Amazon и другите онлайн търговци правят доставки до тези „пощенски шкафчета“ на улицата с големината на хладилник. Те са много популярни, защото в Европа пощальоните рядко оставят пратките пред домовете на хората.
Озовал се на ръба на фалита, Бжоска затваря пощенския бизнес през лятото на 2016 г., но впоследствие влиза в преговори със своя спасител – Advent International. Базираната в Бостън частна компания сваля акциите на InPost от борсата през април 2017 г. Сделката на стойност 110 млн. долара помага на фирмата да изплати дълговете си и осигурява 125 млн. долара, за да може за година почти да удвои броя на постаматите до 4400.
Това дава резултат. Онлайн продажбите навлизат в Полша бавно, но през 2017 г. е-търговията в страната вече нараства със стабилен темп – 20.4% на година. Настъпва пандемията и онлайн доставките скачат с 36% за година. Постъпленията на InPost нарастват през 2020 г. със 104% до 677 млн. долара. През постаматите на Бжоска се обработват 36% от всички пощенски доставки в Полша.
„Имаше много причини да откажем финансиране и много хора направиха точно така“, коментира Пол Атефи – управляващ директор на фонда KKR, който през 2018 г. отпуска на InPost 145 млн. долара за поставянето на нови автомати. В момента Бжоска управлява 11 734 постамата в Полша, над 1100 във Великобритания и няколкостотин в Италия.
Печалбата е завидна. Бжоска получава по 2 долара на пратка, а разходите са ограничени до монтирането на автомата, поддръжката и наема на мястото. През 2020 г. печалбата на InPost достигна 97 млн. долара. „Пощенските ни автомати всяка година удвояват приходите си“, казва той.
„В Полша целта им е да увеличат възвръщаемостта до над 50% – отбелязва Дейвид Керстенс, анализатор в Jefferies International. – За сравнение възвръщаемостта на пощенските оператори, като Royal Mail например, е едноцифрено число.“
През януари 2021 г. InPost отново излиза на борсата, този път на амстердамската, където получава пазарна капитализация 9.7 млрд. долара. В момента делът на Бжоска се оценява на 1.1 млрд. долара. Той успя да убеди инвеститорите, че неговите „пощенски шкафчета“ са по-евтина и по-екологична алтернатива на камионите на логистичните компании. Един автомат може да свърши работата на 24 камиона, казва Бжоска: „Затова пощенските автомати са бъдещето.“
Докато Бжоска се занимава с постамати, основните му конкуренти – европейските пощенски служби, UPS и Amazon, възприемат различен подход и увеличават доставките до домовете, наемайки хиляди дребни търговски обекти, за да обработват доставките и връщането на пратките. Това се оказва бърз и евтин начин да се отговори на конкуренцията на постаматите, но ръстът на електронната търговия в резултат на пандемията затрупва тези обекти от Берлин до Билбао с тонове пратки, а пред тях се извиват дълги опашки от чакащи за връщане на пратки.
Планът на Бжоска е да намали опашките и да стъпи още по-навътре в Европа със сделка за 675 млн. долара, обявена през март, за придобиване на гиганта в доставките Mondial Relay, благодарение на която смята да постави постамати в най-натоварените магазини на веригата.
Поразителните резултати на Бжоска не остават незабелязани. Alibaba и Allegro вече разполагат постамати в Полша, а най-голямата пощенска компания в Европа – германската Deutsche Post, също залага на пощенските автомати. Полякът обаче вярва, че неговата зодия и гривните талисмани, които не си подхождат с изработените по поръчка костюми, ще му помогнат да се справи в битките с конкуренцията. „Казах на екипа си: „Аз съм скорпион. Ще оцелея и вие ще оцелеете заедно с мен, защото скорпионите се бият до край.“