Iris Solutions: Споделени банкови данни
Допреди няколко години мисълта, че някой извън обслужващата банка може да има достъп до банковата ви сметка, бе свързана с предполагаеми нерегламентирани действия. След влизането в сила на втората платежна директива (PSD2) и промените ѝ от 2019 г. нещата се промениха. Директивата либерализира платежната индустрия и стимулира иновациите. Появиха се и понятия като „Отворено банкиране“.

Според директивата банките вече трябва да предоставят на лицензирани доставчици на платежни услуги достъп до сметките на своите клиенти чрез приложен програмен интерфейс (API).
„Отвореното банкиране е начин да дадете на регулираните компании защитен, ограничен достъп до вашата банкова сметка, с ваше разрешение, така че те да могат да предоставят услуги, които са ви полезни“, обяснява Галя Димитрова, управляващ съдружник в Iris Solutions. Компанията е първият български стартъп, лицензиран от БНБ, специализиран в областта на Отвореното банкиране.
Iris Solutions е доставчик на трети страни (TPP) и предоставя на финансови институции и иновативни компании различни услуги и решения. „Основните ни продукти са за доставка на информация по сметка и за нареждане на плащания, но паралелно с това предлагаме и други решения на нашите клиенти“, обяснява Димитрова.
PSD2 Hub е софтуерна платформа, интегрираща API на банки и платежни институции в ЕС. Според Димитрова това е основната точка, през която компанията осигурява достъп до целия финансов пазар в България на клиентите си. Досега са интегрирани и около 80% от API на гръцките банки, както и 60% от румънските. Целта е до края на годината продуктът да обхване всички работещи API на банки и други финансови институции в трите страни.
В разговора ни се включва и директорът по дигитализация и информация в Iris Solutions Мердихан Исмаилов, който разказва за друг от важните продукти – Платежен терминал. „Този продукт представлява софтуерно решение за приемане на директни банкови, безкартови плащания онлайн и чрез мобилни приложения“, казва той.
Всъщност платежните терминали са два. Pay by click е предназначен за интернет търговци, които интегрират на сайта си или мобилно приложение платежния терминал на Iris чрез програмен интерфейс.
Вторият е Pay by link, при който искането за плащане се генерира във вид на линк, който може да бъде изпратен към клиента. Компанията предлага и продукти като платформа за API мониторинг и докладване на инциденти, платформа за анализ на данни и Multibank wallet.
„Отвореното банкиране е един от най-сигурните начини да направите плащане или да споделите финансовите си данни“, казва Галя Димитрова. Това според нея е така, защото потребителят контролира каква информация се споделя, на кои доставчици, за колко време, както и всички плащания.
Тя допълва, че изградената сигурност е толкова добра, че предоставянето на достъп до банковата сметка е толкова безопасно, колкото използването на онлайн банкиране и е по-безопасно от плащането с кредитна или дебитна карта. Пример е един от последните успехи на компанията, който е внедрено решение в един от електронните канали на Банка ДСК.
Iris Solutions се подготвя за участие в най-голямото финтех събитие в Европа – Money 20/20 Europe 2021. Компанията е избрана да участва и в акселератора InnovX BCR Bootcamp на най-голямата румънска ритейл банка BCR от групата на Ерсте.
Стратегията на Iris Solutions е да бъде най-големият доставчик на услуги на база Отворено банкиране на Балканите. „Задълбочили сме се в познаването на средата, в която работим, и нейните особености и се специализираме да усвояваме по-бързо всички възможности, които отвореното банкиране дава“, казва Галя Димитрова. Тя допълва, че фокусът на компанията е да произвежда продукти за банки, небанкови институции, пенсионни дружества и застрахователни дружества, доставчици на счетоводни софтуери.
До тази година дейността на компанията е била финансирана основно със средства на основателите и последващи акционери. Според търговския регистър основни съдружници в компанията са няколко физически лица. Отскоро в дружеството като съдружник и инвеститор се включва и фондът за ускоряване и начално финансиране „Иновейшън кепитъл“. „Инвестицията е сериозна, но още не може да се даде информация за размера ѝ, защото трябва да има потвърждение от БНБ“, казва Димитрова.
Тя е била изпълнителен директор в „Алианц банк“ и „Креди агрикол“. След несъстоятелността на КТБ тя е част от екипа директори, които трябва да организират продажбата на дъщерната банка „Виктория“.
След като през 2018 г. банката е продадена на Инвестбанк, Галя Димитрова заедно с няколко бивши банкери основава Iris Solutions. Освен нея основатели са Михаел Михайлов и Цветомир Досков като бизнес ангел. Шест месеца им отнема подготовката на документите за кандидатстване за лиценз в БНБ. На 17 септември 2019 г. получават лиценз за платежна институция за доставка на информация по сметка и иницииране на плащане.