14.6 трилиона причини за енергийната катастрофа
След няколко месеца на отричане на реалността политиците на власт най-сетне масово осъзнаха факта, че светът се намира в тежка енергийна криза. В началото виждаха само рекордните цени на газа в Европа, после забелязаха високите цени на бензина в САЩ и липсата на въглища и ток в Китай. Икономическият ръст във фабриката на света се забави до изключително ниски за тях нива под 5% на годишна база.
Публичните дискусии третират кризата като нещо временно. Зимата щяла да мине, Путин щял да пусне повече и цените на газа и тока в Европа щели да се успокоят. ОПЕК щели да увеличат добива и цените на нефта да паднат. Китай и Индия щели да инвестират още повече във ВЕИ и нямало да имат проблем с недостига на въглища… Илюзии!
Светът е изправен пред енергийна катастрофа от планетарен мащаб и исторически характер, която вече не може да бъде избегната. Базовата причина: 14.6 трлн. долара са напуснали индустрията за добив, складиране, транспортиране на изкопаеми горива от 2013 г. до днес!
През 2013 г. американският гигант в добива на нефт и газ Exxon Mobil e най-голямата компания в света по пазарна капитализация. От този момент движението за декапитализиране на изкопаемите горива постига страхотен успех.
Първи падат въглищата – западни правителства, банки, инвестиционни фондове, пенсионни дружества, застрахователи спират инвестициите, заемите, застраховките и продават дяловете си в сектора. Разбира се, на тяхно място влизат китайски, руски и арабски пари, но те съвсем не са достатъчно, за да затворят капиталовата бездна.
Още през 2015 г. Glencore, една от най-големите компании в добива и търговията със суровини, предупреждава за потенциалните последствия – огромен недостиг на въглища в средносрочен план.
След подписването на Парижкото споразумение за климата в края на 2015 г. същото се случва и с бизнеса с нефт и газ. Коронавирусната криза налива масло в огъня и индустрията, която осигурява 85% от енергийното потребление на света, буквално изгаря. В средата на 2020 г. Exxon Mobil вече е толкова евтина, че бива извадена от индекса на най-големите компании на борсата в Ню Йорк Dow Jones Industrial Average, където присъства от самото му създаване.
Неумолимата реалност обаче показва, че потреблението на въглища, нефт и газ продължава да расте, като с възстановяването на икономиките през 2021 г. бързо достига до нови рекорди.
Мините, сондажите, корабите и тръбопроводите обаче ги няма. Западните политически „лидери“ с изненада установяват, че трилионите долари, инвестирани във ВЕИ и електрификация, не могат да заменят изкопаемите горива. И започват да търсят обяснения и виновници под дърво и камък с единствената цел да оневинят себе си.
Това, което днес ни изглежда като рекордни цени на газа, въглищата и тока, е само началото. Най-лошото тепърва предстои. А то ще дойде, когато изригне цената на господстващия енергиен ресурс на цивилизацията – нефтът.
Оправданията са безсмислени. Нужни са действия. За да оцелее, светът има спешна нужда от енергия и ако не може да я задоволи по друг начин, трябва да си осигури изкопаеми горива. Това значи трилионите долари веднага да се върнат там.
Няма да сме преодолели енергийната катастрофа, докато компания от сектора не заеме световния връх по пазарна капитализация. За съжаление това ще бъде не Exxon Mobil, а Saudi Aramco.
Не, енергийният преход не трябва да спира, но трябва да осъзнаем, че ще отнеме ужасно много време и реално никога няма да приключи. Просто надграждаме нови източници върху старите.
Светът все още използва същото количество традиционна биомаса, както преди 100 години. След десетилетия на демонизиране въглищата, петролът и газът все още са огромна част от нашия енергиен микс. Ще са нужни много време, пари и напълно нови енергийни технологии, за да променим това.