Как българската Еlektrick.me завладява света на визуалните ефекти*
Koгато Стоян Стоянов и Владимир Грънчаров се изявяват като диджеи, на партитата създават неповторима емоция със странни инсталации и фосфоресциращи декори. Днес, 15 години по-късно, фирмата им за визуални ефекти Elektrick.me покорява публиката на едни от най-вълнуващите събития у нас и по света. Брандове от световна класа разчитат на тях, за да подарят неповторима емоция на гостите си.
Едно от най-големите събития, на които са поканени да работят, е премиерата на първия изцяло електрически луксозен седан на Mercedes – EQS в Китай през тази година. Германският бранд изгражда подвижен павилион, истинско дигитално произведение на изкуството. Специални отразяващи огледала, смайващи визуални ефекти, ярко море от цветове показват колата в най-добрата ѝ светлина. Голяма част от визуалните ефекти са на Elektrick.me – българската компания, която има екип под 10 души.
На премиерата на автомобила тя е в основата и на невероятното подгряващо дигитално шоу, посетителите съпреживяват раждането на новия модел, преди да го зърнат на живо.
По време на шоуто Брадли Г. Мунковиц (GMUNK), човекът, създал емблематичния wallpaper на Windows 10, представя 5-минутно видео за новия автомобил. „Самият факт, че ние подгряваме неговата работа, беше огромно признание“, казват Стоян Стоянов и Владимир Грънчаров, седнали зад бюрата си в офиса си в столичния квартал „Редута“.
Имено зад тези бюра, отрупани с макети, VR очила, кутии от видеокарти и конструктори Lego, са изградили целия проект за Mercedes. Заради COVID Китай не допуска чужди граждани на територията си, но въпреки това българските ентусиасти, както самите те се наричат, и техният скромен, но много талантлив екип успяват да сътворят истинско шоу на хиляди километри от сцената.
То се харесва както на Mercedes и продуцентската компания, стояща зад проекта, така и на десетките хиляди посетители на внушителния павилион, който вече е обиколил някои от най-известните търговски центрове в Китай.
„Това, което се случи там, е малко вероятно да стане на голямо събитие в Европа. Този павилион е сложен, изключително скъп и беше направен по най-високи стандарти. Много сме горди, че участвахме в този проект“, казват основателите на Elektrick.me.
Компанията е фокусирана върху създаването на дигитално съдържание и по-конкретно 3D mapping, мултимедии за събития, холограми, сценография, графичен, продуктов дизайн. Стоянов оприличава това, което правят, с игра.
„Нашата работа е като Lego за възрастни – имаш отделните елементчета, които ги навързваш по някакъв начин и създаваш конструкция с тях.“ А Грънчаров допълва: „Правим всякакъв вид съдържание за всякакъв вид мултимедии.
Любовта към създаването на визуализации се заражда у основателите на Elektrick.me, докато са диджеи. Зад пулта Стоянов и Грънчаров се запалват по общи идеи. Двамата заедно с приятели често организират рейв партита.
Бързо обаче разбират, че за да се отличат от останалите, не е достатъчно да са добри само с музиката. Трябва нещо повече, много повече. Така се ражда страстта им към правенето на декори и VJ инсталации.
„Искахме нашите партита да се отличават от другите, затова започнахме да правим фосфоресциращи декори. Някъде към 2006 г. са първите ни експерименти с mapping, показвахме някакви странни инсталации, които се прожектираха върху определени площи. Създавахме аналогови маски върху проекторите… доста базови неща, но се забавлявахме.“
Партитата, които организират двамата бъдещи съдружници, стават все по-известни и посещавани. Налагат се като екип, който прави нещата по различен начин. „В един момент рекламни агенции и известни брандове започнаха да търсят по-интересен начин да се рекламират на партита и събития и така почнаха да се раждат и идеите за бизнес“, спомня си Грънчаров.
Един от първите им бизнес проекти идва от колега организатор, който им казва, че има 20 екрана за парти, но не знае какво да ги прави. „Оказа се, че екраните стават все по-масова медия, но хората не могат да ги използват“, спомня си Стоянов и разказва, че на въпросното парти екраните са били във всякакъв формат, а аниматорите по онова време са свикнали да работят в стандартните 16:9 или 4:3. „Тогава видяхме голяма възможност и ниша.“
Стоянов и Грънчаров измислят проект заедно с рекламна агенция и успяват да го осъществят на нетрадиционните екрани. Така привличат внимание и идват още поръчки за изграждане на дигитални сцени на събития.
Годината е 2010-a, Стоянов и Грънчаров решават, че ще създадат собствен бизнес. „Имахме поръчки да организираме няколко партита, естествено искахме да са много яки, но ни трябваха компания и име. Влязохме в интернет и едно от първите свободни беше Elektrick.me. Без много да мислим, го запазихме и регистрирахме фирма. Гледайки от днешна дата, със сигурност името ни да се пише с правописни грешки не е най-добрата идея. От друга страна, като тръгна бизнесът, то си върви с него и вече сме известни в средите. В годините сме откривали нови значения на името. Първоначално беше електричеството в теб или мен, последваха наелектризирай ме, електричество и трик и какви ли не още асоциации“, казват с усмивка собствениците. Компанията “Електрик Ми” е регистрирана от Георги Христов, който е техен съдружник до 2015 г., когато Стоянов и Грънчаров му изкупуват дела.
С име и много ентусиазъм скромният екип на Elektrick.me започва да прави все по-вълнуващи проекти. Сред клиентите им са брандове като Coca-Cola, Porsche, Volkswagen, RedBull и много други. От 2013 г. до днес изграждат мултимедията на „Гласът на България“ и на „България търси талант“ на bTV. Специалните 3D mapping шоутата стават известни и търсени от почти всеки голям град у нас. Компанията на Стоян Стоянов и Владимир Грънчаров прави дигиталната сцена на детската Евровизия през 2015 г.
„Най-голямо удовлетворение ни носи творческата работа. Това е като магия, пресъздаваш друга среда, с едно щракване променяш сцената – нещо, което с аналоговия декор не можеш да постигнеш. Изключително горди сме, че си партнираме със Софийската и Варненската опера“, казва Грънчаров.
„Да си в организацията на едно шоу е страхотно, защото ти си част от продукта. Да чуеш аплодисментите, да видиш зрителите щастливи от твоята работа, това е най-удовлетворяващото“, допълва Стоянов.
Многото успешни проекти на Elektrick.me започват да привличат клиенти и от чужбина. Работят в Холандия, Германия, Великобритания, Казахстан, Китай. В Кувейт Стоян Стоянов и Владимир Грънчаров работят лично с кралското семейство. Поканени са да изградят дигитална сцена за ежегодния фестивал за националния ден на Кувейт. На нея над 1000 ученици танцуват, облечени в специални костюми, изработени от сестрата на емира, която е основен организатор.
„Това беше един от най-предизвикателните ни проекти.“ Разказват, че са получили покана след добра рецензия от ливански продуцент, който познавал работата им. Срещат се с организаторите, които им казват, че за три седмици трябва да направят виртуално шоу с резолюция от над 8К, която е с 16 пъти повече пиксели от Full HD резолюцията и четири пъти повече от 4К UHD резолюцията.
„Изключително сложно, за много кратко време, но се справихме. – обясняват основателите на Elektrick.me. – Ако отидеш в едно голямо студио и им кажеш 8К, един час материал, за три седмици, ще ви се изсмеят и ще ви помолят да си тръгнете. Но нас трудностите не ни плашат, напротив, мотивират ни.“ Шоуто става грандиозно, излъчвано е в цялата страна, а кралското семейство е впечатлено от работата на българите.
На въпрос как успяват да преборят международната конкуренция обясняват „с цена и качество, но и със спецификите на работата“. „Нямаме много конкуренти. В нашата ниша трябва, от една страна, да разбираш от креативната част, от друга, от техническата.
Има студиа, които ще направят анимацията може би по-добре от нас, но ще могат ли качествено да я разделят на 12 UHD екрана“, пита риторично с усмивка Стоянов. Той обяснява, че трябва да се съобразяваш с много неща, за да успееш да направиш един mapping перфектен. „Например с текстурите, върху които проектираш, защото всяка от тях придава различна специфика и нещата се променят драстично.“
Двамата разказват, че често ги търсят, когато някой друг се е издънил. И искат да променят културата на ивент индустрията. „Обикновено рекламните агенции и компаниите не планират правилно бюджета за събития. Те си мислят „ще дадем едни 20 хил. лв.“, а те не стигат за техниката дори. Самият факт, че на събитията половината бюджет е за кетъринга, е много показателен. Нямаме тази култура да даваме за изкуство. Все още смятаме, че нещо, за което плащаме, трябва да го пипнем и да го хванем, иначе не си заслужава парите.“
Основателите на Elektrick.me знаят как изглеждат нещата в големите икономики и вярват, че и у нас могат да се случат, и работят активно за това. Но пандемията обърква сериозно плановете им. През март 2020 г. целият им календар до края на годината е запълнен. Но за две седмици всичко отпада. Двамата собственици започват да се борят за всеки проект, но такива почти няма.
Оборотите започват да се свиват драстично. 2019 г. са затворили с приход около 800 хил. лв., а година по-рано са прехвърлили дори милион благодарение на проекта в Кувейт. „2020 г. беше убийствена за нашия бранш.“ Спасява ги, че са финансово дисциплинирани, имат буфери и нямат кредити. „Всичките финанси, които бяхме спестили, ни позволиха да запазим компанията, каквато беше отпреди кризата. Изплащахме заплатите 100%, не освободихме никого.“
През лятото и есента на миналата година успяват да изпълнят няколко проекта, благодарение на които ограничават спада на приходите до 20%. Обясняват, че от февруари 2021 г. всичко е тръгнало нагоре.
В момента календарът на Elektrick.me отново е запълнен с проекти, а сплотеният екип на компанията работи на пълни обороти, за да успее да се справи с тях. Въпреки натоварения график двамата собственици мислят за следващия ход на компанията, а той е да навлязат в B2C пазара с нови продукти. „Те вероятно ще са за забавление под една или друга форма, дали ще е хардуерен или интелектуален продукт още не знаем“, казва Стоянов.
А на въпрос къде се виждат след пет години собствениците на Elektrick.me казват „в нов, по-модерен офис, където ще си играем с още по-големи и скъпи играчки“.
*Първоначалната версия на този текст е променена, след като с нас се свърза г-н Георги Христов, който е регистрирал компанията Електрик Ми ООД. В оригиналния текст неговата роля не беше посочена.