Payhawk привлече инвестиция от 193 млн. лв. при оценка на компанията от близо 1 млрд. лв.
Българската финтех компания Payhawk, която разработва умни карти и платформа, позволяващи изцяло да отпаднат отчетите за разходи, привлече инвестиция от 193 млн. лв. (112 млн. долара) при оценка на бизнеса от 980 млн. лева (570 млн. долара). Основният инвеститор в рунда е американският фонд Greenoaks, известен с инвестициите си в компании като Robinhood, Checkout.com, Stripe и Brex. Първият институционален инвеститор в Payhawk е българският Eleven Ventures, който инвестира в компанията още през декември 2018 г. когато екипът наброяваше само 6 души.
Това е второто по големина финансиране за b2b компания от Централна и Източна Европа след румънската UiPath, и е най-голямата и най-бързо осъществената Серия Б сделка в сферата на управлението на бизнес разходи в Европа. Общият размер на привлечените от Payhawk инвестиции от създаването на компанията през 2018 г. до момента достига близо 235 млн. лв.
„Успяхме да привлечем Greenoaks основно с качеството на продукта, който разработваме, както и бързия темп на растеж. Получихме оферта от няколко фонда включително и един от най-големите в света Tiger Global, но решихме, че Greenaoks е правилния партньор за нас заради етапа, в който се намира компанията ни“, каза за Forbes Христо Борисов, съосновател и главен изпълнителен директор на Payhawk.
„Управлението на корпоративни разходи е сред най-неприятните части от управлението на една компания. Традиционното банкиране и системи изискват значителен ръчен труд, който отнема време на служителите и създава значителна възможност за грешки. Payhawk бележи впечатляващ растеж през 2021 година като работи с наистина глобална клиентска база заради качеството на продукта си. Смятаме, че болезнените отчети за разходите и обработката на фактури трябва да останат в миналото и сме развълнувани да си партнираме с Payhawk по пътя към това“, каза Патрик Бакхаус, партньор в Greenoaks.
С инвестицията българската финтех компания получава възможността да ускори растежа в ключови пазари. „Ще имаме възможност да отворим нови офиси в държави като Нидерландия, Франция, САЩ и Австралия, което ще ни позволи да се позиционираме като единствената глобална компания, предлагаща подобна услуга“, каза Борисов.
Освен това Payhawk ще пусне на пазара кредитна карта през първото тримесечие на 2022 г. и евтини международни преводи като алтернатива на SWIFT плащания.
Компанията е създадена през 2018 г. от бившите служители на Progress Христо Борисов и Бойко Караджов. Финансовите екипи са натоварени с голямо количество ръчна работа поради използването на множество неинтегрирани услуги като кредитни и дебитни карти, банкови разплащания, разходни отчети и фактури. Payhawk намалява потока от работа като свързва тези ключови елементи в една платформа, спестявайки време, усилия и средства на финансовите отдели. Това дава голяма увереност на финансовите екипи да предоставят на служителите лесен и удобен начин за плащане посредством умни фирмени карти вместо харчене на лични средства и сложното им възстановяване.
През 2021 г., Payhawk въведе първата в индустрията 3% cashback програма за всички плащания през корпоративните си карти. Също така добави безплатни трансфери в Евро и Британска Лира, и поддръжка на Apple Pay и Google Pay в 30 държави. От предишния рунд инвестиция, преди 7 месеца, обемът на транзакциите през платформата се е увеличил с 663% и продължава да расте с повече от 45% месечно през октомври. Компанията има ключови клиенти като люксембургските авиолинии – LuxAir и най-големия дистрибутор на авточасти в Германия – ATU, който разполага с 550 клона в Германия и Австрия, и напълно дигитализира всичките си разплащания благодарение на Payhawk.
Новата инвестиция ще помогне на Payhawk да привлече топ 1% от таланта в България, за да ускори разработването на иновативни продукти. За целта търси да назначи над 60 инженера. В глобален мащаб компанията планира да разшири екипа си от 70 до над 250 души през 2022 г.
„Структурата на организацията ни е изключително плоска. В културата ни е заложен много голяма свобода на работа, автономност, самоинициативност и голямо ниво на отговорност. Трудно е да задържим тези темпове на развитие, ако не поставяме хората в центъра. Хубавото е че виждаме все повече българи, които са били част от бързоразвиващи се компании в чужбина, да търсят реализация обратно в България. Целта ни е да имаме много по-малък екип от конкурентите, но много по-ефективен. Всичко друго е функция от това, ако успеем с привличането на силни кадри, ще е много трудно да направим грешка в толкова голям пазар“, обясни Христо Борисов.
За да засили фокуса си към големи международни компании, Payhawk e назначила Пол Албърт за старши вицепрезидент глобални продажби, който ще ръководи директните продажби, партньорствата и обслужване на клиенти от офиса на компанията в Лондон.
„Привличането на Пол отне повече от 5 месеца тъй като за нас бе изключително важно да намерим човек с много опит в изграждането и управлението на дистрибутирани екипи, но и много добър опит в продажби на корпоративни клиенти“, каза Борисов.
На въпрос как се запазва фокуса при толкова бурен растеж, Христо Борисов казва: „Избираме по-малко на брой цели, но се опитваме да сме изключително агресивни. Даваме много контекст на екипа и работим в отбор. Истината е, че трябва да имаш голяма дисциплина и да казваш много повече „не“, за да може екипът да остане фокусиран и да постигне целите си.“