Управлявай бизнеса си сигурно дори през телефона
Пандемията от COVID-19 засили тенденциите към дигитализация на бизнеса и днес все повече компании търсят как да подобрят ефективността на екипите си, като преминат към работа онлайн. За да отговори на нуждите на пазара, българската софтуерна компания Intelligent Systems предлага най-новото решение на Microsoft за управление на малки и средни предприятия.
Dynamics 365 Business Central е ERP решение като облачна услуга (SaaS), коeто дава възможност за автоматизиране, стандартизиране и оптимизиране на ключови бизнес процеси. То е достъпно от различни устройства, включително и телефони, интегрира се лесно с останалите продукти на Microsoft, а инсталирането и актуализацията стават с няколко клика.
„Опитът, който всички имаме от сваляне на нова версия на апликация за телефона, телевизора или автомобила си, сега вече е и в бизнес приложенията“, казва Калин Цветанов, изпълнителен директор на Intelligent Systems. Той споделя, че е огромно предимство компаниите да имат възможност да започнат работа на подобна платформа в по-ранна фаза от развитието си. Така тя ще ги съпровожда в разрастването им. Друго предимство е, че Dynamics 365 Business Central е в съответствие с българското законодателство и е с превод на български език.
Преминаването към нов начин на управление на бизнеса обаче е голяма стъпка за една организация и Цветанов го знае от опит. Преди повече от 15 години, когато Intelligent Systems прави едно от първите си внедрявания, се налага част от екипа на компанията да отседне в дома на клиент.
„Случи се така, че единия от дните се прибрахме преди домакина и трябваше да изключим алармената система, за да влезем. Тогава той ми каза:
„АЗ СЪМ ВИ ДОВЕРИЛ БИЗНЕСА СИ, НЕ СЕ ПРИТЕСНЯВАМ ДА ВИ ПУСНА САМИ В КЪЩАТА МИ.“
Може да звучи клиширано, но така осъзнах много нагледно голямата отговорност, която поемаме“, казва Калин Цветанов.
Бърз старт
Най-важното по време на процеса по миграция към нов софтуер е клиентът да чувства сигурност. На него му предстои да измине непознат път и иска до себе си да има някой, който да го предупреждава за всички трудности и да го преведе през най-прекия път.
Още с основаването ѝ през 2004 г. Intelligent Systems започва работа със силен екип от 10 души. (Тези хора продължават да са част от компанията и вече заемат ключови позиции в нея.) Те поставят основите на компанията, а целта им е да оправдаят доверието на клиента, да научат всички важни специфики за индустрията му и през цялото време да говорят на един и същ език с него. Това е нужно, защото „при нас ежедневието ни е 80% работа с хора и 20% техническа част“, казва Цветанов.
Според него точно това помага на компанията още през първата си година на пазара да спечели статута на водещ партньор на Microsoft за България. Отличието се дава на базата на техническата експертиза и подготовката на служителите, времето за изпълнение на проекти и годишния оборот от тях.
Признанието със сигурност е сплотило екипа и е допринесло за създаването на здравословна работна среда. В нея споделянето на знание и опит се възнаграждава, а предложенията за въвеждане на нови практики се насърчават. Калин Цветанов казва:
„НЕ СПИРАМЕ ДА БЪДЕМ КРИТИЧНИ КЪМ СЕБЕ СИ, ВСЛУШВАМЕ СЕ В КЛИЕНТИТЕ, ПАРТНЬОРИТЕ И СЛУЖИТЕЛИТЕ НИ.
Не се страхуваме да търсим промяната, когато сме сигурни, че резултатите ще увеличат качеството и ефективността.“
Този начин на мислене помага на компанията да премине през икономическата криза през 2008 г. без сериозни последствия. Екипът го постига, като насочва усилията си към секторите, които продължават израстването си въпреки трудностите на пазара. Бизнесите в тях се нуждаят повече от всякога от дигитално решение, което да отговори на очакванията им и да гарантира защита на всички въведени данни.
Стратегията се оказва успешна и през следващите години проектите зад граница се увеличават. Вследствие на това през 2010 г. Intelligent Systems решава да отвори офис в Албания заради способната работна ръка и стратегическото географско положение. Една година по-късно българската технологична компания стъпва и в Турция. През 2015 г. външната търговия на Intelligent Systems вече представлява над 40% от целия оборот.
На базата на този опит Intelligent Systems разбира, че българските клиенти не се отличават по нищо от чуждестранните. „Предизвикателствата, които една компания среща по време на проект, са еднакви.
СТРЕМЕЖЪТ ЗА ОПТИМИЗАЦИЯ, ЕФЕКТИВНОСТ И ПО-ДОБРО ПЛАНИРАНЕ Е ГЛАВЕН МОТИВАТОР ЗА ВСЕКИ БИЗНЕС.”
Смели стъпки
Следващото разрастване на софтуерната компания е в Румъния в самото начало на 2020 г. След дълго проучване Intelligent Systems избира държавата и възлага големи очаквания за хъб на дейността ѝ за Източна Европа. Два месеца по-късно пандемията от COVID-19 променя всичко познато и преобръща пазара. Преговорите се отлагат, а голяма част от потенциалните клиенти на Intelligent Systems се отдръпват. Така технологичната компания не може да предложи достатъчно ангажираност на новите си служители в Румъния. Същото важи и за част от хората в останалите офиси на компанията.
Калин Цветанов споделя, че всъщност за екипа му пандемията не е пропиляно време. През нея компанията не е загубила нито един човек и целият ѝ ресурс е бил насочен към вътрешните процеси. Чрез оптимизация на услугите и подобрения на индустриалните си решения Intelligent Systems става много по-подготвена за случващото се и предлага това, от което се нуждае пазарът към конкретния момент.
Към края на 2020 г. компанията стъпва в Белгия, като не се лишава от никой от останалите си офиси, включително и този в Турция, където икономическата ситуация създава предизвикателства за бизнеса. Intelligent Systems обаче са открили негово приложение, което им дава преимущество.
„ЧРЕЗ ОФИСА СИ ТАМ ОБСЛУЖВАМЕ КЛИЕНТИ ОТ АРАБСКИТЕ СТРАНИ
За тях е много по-подходящо да работят с турското ни представителство, отколкото с някое от Европа“, казва Цветанов.
Днес Intelligent Systems има над 500 завършени проекта в 55 държави. През следващата година Калин Цветанов планира Intelligent Systems да стъпи на нови пазари с по-богато портфолио от собствени продукти. Също така е предвидено да се създаде трейнинг академия за служители и клиенти.
Когато тенденциите са към дигитализация, на пръв поглед всичко изглежда лесно за компаниите от ИТ сектора. Цветанов обаче подчертава, че предизвикателствата за бизнеса не са технологични, а в мотивацията на хората и в тяхната готовност да търсят нови и по-ефективни решения за екипите си.