Menu
Cart
Forbes България
Cart
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes INSIGHTS
  • Featured
    • FORBES 30 под 30 Class 2021
    • Forbes Women 2022
    • Forbes Men On Top
    • nPloy BrandVoice | Партньорска програма
Close Menu
Close Cart
26 ноември 2021, 15:54

Ръцете горе за 90-те!

Анелия Дионисова Автор

„Нямам търпение да дойде 2022. Този фестивал ме зареди за годи­на напред“, „Остават 364 дни…“, коменти­рат в социалните мрежи ентусиазираните фенове на Spice Music Festival – тридневен музикален маратон със звездите от 90-те, който се проведе в Бургас в началото на август за трета поредна година.

Първият формат на Spice Music Festival през 2019 г. е едно голямо неизвестно, което привлича 8000 души публика в Бургас и от там нататък колелото се завърта. Снимка: Илиан Ружин

Няколко хиляди души танцуваха под лятното небе и припяваха на хитовете на DJ Bobo, C-Block, Stereo MC’s, Turbo B, Vengaboys и др. След последния бис хардлайнерите започват да броят дните до следващото издание на Spice, а неговият съорганизатор Николай Тодоров-Ник, поема към поредното „бойно“ поле – Arte Feastival във Велинград.

„Правя фестивали в свободното си време“, обича да се шегува промоутърът, който е известен и като собственик на веригата магазини за алтернативна градска култура „На тъмно“. От десетина години чрез едноличната си фирма „Културно-ма­сова дейност“ той е сред основните лица на българския музикален пазар. С пънк при­ческа и черен тишърт, в средата на своите 40, Ник лесно може да бъде объркан с някой от изпълнителите в афиша на своите ивен­ти.

Във визитката му на промоутър са за­писани знакови за фестивалния ни живот събития като Spirit of Burgas и Hills of Rock, редом със Street Food Fest, Graffiti Fest и др., част от които Тодоров организира в парт­ньорство с „Фест Тийм“ ООД.

Spice Music Festival изпъква сред тях не само с различната си тема, а и с факта, че се провежда за втори път по време на пан­демия. Миналата година, когато музиката на живо спря в целия свят и събитията бяха отменени или отложени, в България мор­ският фестивал беше единственият, който не падна от музикалния календар.

„Осъ­ществяването му в последните две години беше сериозна заявка от наша страна на европейската сцена. Промоутъри, колеги от целия континент ми пишат имейли и споделят впечатления, възхищават се на това, което правим в тези условия“, казва Тодоров, а както по всичко изглежда, след 2021 г. изключението има сериозни шансове да се превърне в рутина.

Когато идеята за събитие, което да съ­бере на сцената емблематични артисти на 90-те, хрумва на Ник, най-големият му кошмар като промоутър е да завали порой или някоя знаменитост да не се качи в са­молета за Бургас. Той иска да привлече ауди­торията между 35 и 45 години, която като него е била част от младото поколение на декадата и е запазила хубави спомени от онези дни. Така че не му е никак трудно да състави лайнъпа както на пилотното изданиe на Spice, така и на тези след него.

Наясно, че селекцията на изпълнители е всичко за един музикален фестивал, Тодо­ров стартира Spice с ударен коктейл – East 17, La Bouche, 2 Unlimited, Snap, Capella, Dr. Alban, общо 12 топ имена. Плюс български­те „подправки“ – „Ъпсурт“ и Deep Zone. Резултатът са 8000 продадени билета, пуб­лика от ентусиазирани фенове и светло бъ­деще за проекта. „Първият формат беше едно голямо неизвестно, което се получи, и колелото се завъртя“, обобщава Ник.

Уговаря дати с артистите за следващото издание, когато пандемията блокира музи­калния бранш. Предизвикателството пред промоутъра е огромно – заради COVID-19 някои поканени отменят участието си, други не могат да дойдат, трети се коле­баят и сменят решението си по няколко пъти.

Междувременно се налага със съоргани­затора да преместят с година напред Hills of Rock, защото турнетата на основните изпълнители са отложени. В един момент на дневен ред излиза и въпросът дали изоб­що Spice Music Festival 2020 да се проведе. Ник избира да рискува и колелото на новия фестивал продължава да се върти.

Така на 7 август миналата година Тодо­ров и екипът му включват прожекторите, правят чек саунд и отварят фестивалната зона за 5000 души – точно 50% от капаци­тета на мястото, както изискват проти­воепидемичните мерки.

„В началото имаше леко притеснение у хората“, споделя про­моутърът. Артистите обаче са възхитени. „Вие ни върнахте към живота“ е обратна­та връзка, която получава Ник. „Лу Вега ми каза: „Оставам в България.“ Mr. President ме попита какви са условията, за да стане български гражданин“, описва Тодоров емо­циите на звездите.

Положителната обратна връзка е добра препоръка за фестивала на международно ниво заедно с факта, че съби­тието изобщо е осъществе­но в критичния период. Нищо чудно, че през лятото на 2021 лайнъпът е разширен.

Ковид ситуацията е по-спокойна, мерките за публични събития у нас са разхлабени и Spice Music Festival успява да запълни капа­цитета си на макс. Събира 10 хил. души публика и затвърждава репутацията си на забавно и отлично организирано събитие в извънредна обстановка. В седмицата след края му Николай Тодоров отчита 15% про­дажби за 2022 г., преди още да са обявени имената на звездите.

КАТО 16-ГОДИШНО МОМЧЕ НЕ СЪМ СИ ПРЕД­СТАВЯЛ, ЧЕ ЩЕ ДОВЕДА В БЪЛГАРИЯ ЛЮБИМИТЕ СИ ИЗПЪЛНИТЕЛИ ОТ MTV, ЩЕ ТАНЦУВАМЕ, ЩЕ СИ ГОВОРИМ КАТО ПРИЯТЕЛИ

Причината не е само в удовлетворение­то от добрия продукт и изграденото до­верие в бранда. След повече от година в локдауни и мерки апетитът на хората към преживявания е по-изострен, показва един световен тренд в нагласите на потребителите. Сп. Fortune посочва, че в САЩ повечето музи­кални събития за 2022 г. са разпродадени в началото на лятото на цени, по-високи от преди пандемията.

В XXI век хората търсят уникално преживяване и Ник също залага на това. „Идея­та е за цялостно преживява­не. Фестивалът не е просто концерт, не е просто вкусна храна, не е просто възмож­ност за разходка край море­то в Бургас или в планината край Велинград, а нещо не­повторимо като микс, което ще зареди публиката за го­дина напред.“

Дава съвсем пресни примери за начина, по който хората откликват на събитията. Двойка, която се сгодява под припева на Макси Прийст „I just wanna be close to you“. Mладоженци, покани­ли гостите си на сватбено парти пред сцената – всичко това е част от историята на Spice Music Festival.

Една от ключовите „под­правки“ в музикалните съ­бития на „Културно-масова дейност“ е street food зона­та. Идеята за нея Тодоров „внася“ от чужбина. Той ре­довно пътува по света, за да се информира за тенден­циите в глобалния фестива­лен живот и да се оглежда за нови идеи. Самият промоу­тър е запален почитател на добре приготвената улична храна и дори ѝ посвещава от­делно шоу – Street Food Fest.

Колкото по-многопластов като преживяване е един фестивал, толкова по-ат­рактивен е не само за пуб­ликата, но и за рекламода­телите. „В този аспект правим добро планиране, за да привлечем качествени партньори“, посочва Николай Тодоров. Интересът на ком­паниите, които припознават музикалните фенове като по­тенциални клиенти, е да рекламират и налагат продукти и услуги или да тестват нови идеи. Другите основни източници на приходи за про­моутъра са продажбите на билети онлайн и на място, спонсорствата и подкрепа от местната власт.

Малко градоначалници обаче могат да оценят по­тенциала на подобно парт­ньорство и ефектите му върху локалната икономика и маркетинг. Неслучайно лока­цията на Spice Music Festival е Бургас, въпреки че Ник е роден и живее във Варна.

„До 2015 г. бях част от екипа на Spirit of Burgas, емблемати­чен фестивал за цяла Бълга­рия. От тогава съм запазил добри отношения с местна­та власт в лицето на кмета Димитър Николов и негова­та администрация. Те под­крепят подобни идеи и искат в техния град да се случват нови неща“, казва Николай Тодоров.

Spice Music Festival полу­чава от бургаската община правото да ползва топ ло­кация край морето, каква­то е пристанищната зона, и ежегодно финансиране от малко над 160 хил. лв. Това е печеливша ситуация за всич­ки, смята промоутърът.

Той прави груби изчисления, спо­ред които вложеният в един фестивал общински бюджет при посещаемост между 2000 и 5000 души може да се върне десетократно към местния бизнес, свързан с обслужва­нето на туристи – хотели, заведения, магазини за храни­телни стоки, таксиметрови услуги. Музикалните съби­тия носят и други активи за общините – слагат града на картата на фестивалния туризъм.

Във Велинград нещата се случват по-раз­лично. Там локалният партньор на про­моутъра за Аrte Feastival е не общината, а местният хотел Arte. Околността му е преобразена в мини фестивално градче с екстремна, детска, пленарна подзони, коме­дийна и музикална сцена и силен лайнъп от чужди и български музиканти.

Българският пазар обаче има своя лимит.

„Шоубизнесът у нас не е голям и съби­тия, като Spice например, с посещаемост между 5 и 10 хил. души се считат за ус­пешни“, казва Тодоров. Според него Бълга­рия има потенциал, но не е привлекателна за изпълнители от ранга на Адел, Rolling Stones, U2, защото „те струват милиони и ние не можем да си ги позволим с публика 30 хил. души максимум“.

Ник дава пример с последното издание на Spirit of Burgas с гост звезда Роби Уилямс: „В Бургас той събра 25 хил. фенове, в Букурещ – 50 хил. Шоуто беше изключително, но финансови­ят резултат стана една от причините за приключването на фестивала.“

Тогава каква е формулата за един успешен фестивал? „Няма точна рецепта, но някой ден това би било достойна специалност в някой университет“, отговаря промоутъ­рът. Добавя, че опитът, балансираните прогнози и отношението към това, което правиш, са част от неговия работещ модел.

Фокусира се върху нишови проекти с конкретна целева аудитория и послание, както е със Spice, Arte и Hills of Rock. Бизнес стра­тегията му следва максимата „първи или уникален“: „Ако нещо се прави за първи път, за мен е изключително предизвикател­но. Ако мога да бъда уникален с продукт – дали ще е концепция, дизайн, опаковка, това също ме провокира.“

Приема фестивалите като естестве­но продължение на събитията, свързани с музика и градски изкуства, които е пра­вил покрай бранда си „На тъмно“. Роден като „тийнейджърска приумица“ на едно момче през 90-те, днес той е бизнес мрежа с девет магазина в различни градове, он­лайн платформа и производство на собст­вени артикули. Както в ритейла, така и в промоутърския бизнес най-важното за Николай Тодоров като предприемач е как ще проработи моделът на една нова идея – за кого е ориентиран, с какви ресурси ще се осъществи, по какъв начин, къде и кога. Щом тези елементи се подредят като един пъзел, резултатите не закъсняват.

Печалбата обаче не може да е водеща във фестивалния бизнес, посочва той. Има събития, които не се измерват с финансо­ви дивиденти, а с успешни партньорства например.

Поглед в Търговския регистър потвърждава думите му: приходите на „Културно-масова дейност“ ЕООД от ня­колко събития през 2019 г. са близо милион и половина лева, като печалбата му е 119 хил. лв. В този бранш лошото планиране, непознаването на публиката, изпълнители­те, ситуацията, могат да доведат до нега­тивен резултат. Един от печално извест­ните случаи у нас е скандалът от 2018 г. с провалените концерти на Хосе Карерас, Григорий Лепс и др.

В момента плановете на Николай Тодо­ров са изцяло ангажирани с организацията на следващите издания на Spice, Arte, Hills of Rock. Той не очаква сериозни промени в бранша заради пандемията. Прогноза­та му е, че рестрикциите като достъпа с COVID сертификат няма да доведат до положителни промени в бизнеса.

„По-скоро залагам, че нещата ще се нормализират на един следващ етап. Хората ще продължат да живеят така, както са свикнали“, комен­тира Тодоров.

Телефонът му отново звъни. За шести път, откакто разговаряме. Ник е във Ве­линград, където на следващия ден стар­тира пилотното издание на Arte Feastival. „Търсят ме, за да отида на терен.“ Кога­то работи, той е на разположение 24/7.

Интересно кога идва моментът, в който може да се отпусне по време на фестивал? „Когато видя усмивката, спокойствието и настроението върху лицата на изпълните­лите, за мен това отключва цялостното преживяване“, отговаря промоутърът и става. Срещата е приключила, време е за саундчек.

Dacia Spring променя играта TEILOR: На Коледа любовта, която давате на другите, започва с любовта, която дарявате на себе си

Свързани статии

christies-auction-monroe-worhol

Лайфстайл, Пари

Портрет на Мерилин Монро от Анди Уорхол беше продаден за 195 млн. долара

Деян Михов: Между финансите и нюансите

Водещи новини, Лайфстайл

Деян Михов: Между финансите и нюансите

Реклама

Избрано

отпреди 4 часа

Талантливият новобранец

отпреди един ден

На върха на четката

отпреди 3 дни

Историята зад фондацията на SiteGround

отпреди 3 дни

Брейктайм: Вендинг трансформация

1 юли 2022, 10:36

Скъп ток и компенсации

1 юли 2022, 6:02

Как Пчеларска ферма „Странджа“ намери място в списъка с най-големите биоферми в Европа

Forbes България
  • Списанието
  • Събития
  • Forbes Бюлетин
  • Реклама
  • Online Магазин
  • Абонамент
  • Кариери
  • Контакти
  • Forbes профил
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes Innovation Forum & Awards 2022
    • • Награди
    • • Участници
  • Forbes Healthcare Summit
  • Forbes DNA of Success
  • Forbes Innovation Forum
  • Forbes 30 под 30
  • Forbes Women Forum
  • Бизнес Наградите на FORBES
    • • Специални награди
    • • Условия
    • • Категории
    • • Жури
    • • Победители 2022

Актуален Брой

FORBES е лицензирана търговска марка, собственост на Forbes IP (HK) Limited. FORBES БЪЛГАРИЯ се издава от „Българска бизнес медия“ ЕООД по силата на лицензионно споразумение с Forbes IP (HK) Limited. Forbesbulgaria.com се изгражда и поддържа със съдействието на JT Design
Политика за поверителност
© 2022 FORBES. Всички права запазени. © 2022 „Българска бизнес медия“ ЕООД. Всички права запазени