Новата зелена сделка на Чарлз Кох
В зависимост от това кого ще попитате Чарлз Кох е определян като титан в индустрията, сив кардинал в политиката или Марк Аврелий на либертарианското движение. Скоро обаче Кох може да стане известен като милиардерът, който е убедил противниците републиканци и демократи да легализират марихуаната на федерално ниво.
Макар 85-годишният главен изпълнителен директор на Koch Industries да не употребява марихуана, той публично е заявил своето убеждение, че канабисът трябва да бъде узаконен в цялата страна.
Затова залага името си и близо 25 млн. долара от своето богатство в размер на 45 млрд. долара, за да лобира за реформа в наказателното съдебно производство и за легализация на канабиса. Дясната ръка на Кох – Браян Хукс, намеква, че за добър показател за това какво Кох и неговата мрежа са готови да похарчат за осъществяване на тяхната цел може да се приеме сумата, която вече са вложили за нея – около 70 млн. долара през последните две години.
„Това трябва да бъде личен избор – казва Кох в гранитния си офис в Koch Industries в Уичита, щата Канзас. – [Забраната] е контрапродуктивна. Разрушава живота на хората, създава конфликти в обществото и пречи на прогреса. Цялото това нещо за мен никога не е имало смисъл.“
Марихуаната е обявена за незаконна в САЩ през 1937 г., но оттогава времената са се променили. До момента 37 щата са легализирали употребата ѝ за медицински цели, 18 сега разрешават тя да се използва от пълнолетни лица, а близо 70% от американците смятат, че канабисът трябва да бъде напълно узаконен.
Независимо от по-либералните щатски закони, забраната на федерално ниво създава редица проблеми. Компаниите за канабис се облагат с наказателни данъци, достъпът им до банковата система е затруднен и не могат лесно да излязат на публичните пазари, за да си осигурят финансиране. Това са сериозни спънки за една индустрия, която генерира над 17.5 млрд. долара законови продажби през 2020 г., като това число се очаква да достигне 100 млрд. долара през 2030 г.
През юли сенаторите Чък Шумър, Кори Букър и Рон Уайдън – до един демократи и представители на щатите, които вече са легализирали употребата на марихуана за развлечение, най-сетне внесоха дългоочаквания проектозакон за узаконяване на канабиса на национално ниво.
Пътят, докато това се случи, обаче е дълъг. Най-малко 10 сенатори републиканци плюс всички сенатори демократи трябва да подкрепят законопроекта, но Шумер се съмнява, че ще събере необходимите гласове. А съществува и възможността за президентско вето, като се има предвид, че президентът Байдън не подкрепя легализацията.
Седейки на бюрото си срещу картина на починалия си баща Фред, който през 1940 г. основа петролно-газовата компания Koch Industries, Кох обяснява, че като стожер на либертарианството той възприема забраната на марихуаната като основно нарушение на личната свобода и като разрушителна държавна политика, която задълбочава проблема с масовото лишаване от свобода в САЩ. Страната би трябвало да си е научила уроците от „кошмара“ със забраната на алкохол преди век, казва той.
„Криминализирането [на канабиса] има огромни негативни последици не само за хората, които са засегнати от тази система, но и за обществото – смята Кох. – Искаме да имаме общество, което да стимулира хората да реализират своя потенциал и да носят ползи, но с такива закони милиони хора са ограничени.“
Според Кох легализирането на марихуаната ще сложи началото на борбата на САЩ с наркотиците. Съвременният философ перифразира думите на френски икономист от XIX век: „За да бъде спазван един закон, той трябва да бъде направен така, че да може да се спазва.“