Rush: Спокойният път на онлайн поръчките
След началото на пандемията онлайн търговията увеличи оборотите многократно, а почти всички компании, свързани с тази дейност, отбелязаха ръст в дейността си. В последните месеци обаче проблемите пред глобалните доставки се увеличават и е важно за всеки поръчал стока през електронен магазин да знае къде му е покупката. А в същото време продавачите искат да избегнат всякакви усложнения, свързани с искове заради забавяне или липса на информация.
„На пазара нямаше комплексно решение, което да обхваща всички аспекти на онлайн поръчките и сделките, и затова ние запълнихме тази празнина“, казва Кирил Кирилов, управител и партньор в българската компания Rush.
Продуктът на Rush е облачно базирано B2B решение, което освен проследяване на пратки включва и интеграция с PayPal, неограничено търсене на поръчки, автоматично картографиране на превозвача, прогнозна дата на доставка. и др. Той добавя маркетингови възможности за притежатели на онлайн магазини, като поддържа комуникацията след покупката между търговците на Shopify и техните клиенти. Продуктът се ползва на абонаментен принцип, на цени между 9 и 199 долара на месец в зависимост от броя изпълнени поръчки на месец.
Rush е основана в края на 2019 г. от Кирил Кирилов и Станислав Станков. Кирилов има опит в електронната търговия, с която се занимава от 2008 г., а Станков по това време работи като продуктов мениджър в американската компания Upwork. Двамата отдавна имат идеи за съвместна работа, но никой от тях не е бил готов да напусне текущото си занимание.
Началото е поставено със собствени средства. Наемат първия си служител, който е разработчик, през март 2020 г., а продуктът е готов към края на годината. „Имахме средства за началото, но, изглежда, не бяхме преценили добре силите си и парите свършиха. Мислехме, че продуктът ще стане готов за 50 хиляди долара, но те станаха 100“, спомня си Станков. Той допълва, че за да продължат, се налага да продаде апартамента си и сега живее под наем.
Според него преди ковид кризата пазарите растат предимно органично, но след бума на електронната търговия всички трябва да засилят темпото, дори и новите компании, които тепърва влизат на този пазар. Rush не може да стигне бързо до клиенти, които да субсидират растежа на компанията.
„Нашият продукт е бизнес насочен, а не към крайни клиенти, на пазара има много апликации, а търговците са много чувствителни и бавно оценяват дали една апликация е качествена“, допълва Кирил Кирилов. Той казва още, че поради това трудно се достига до момента, в който започват да се генерират по-големи приходи.
Започват да търсят външно финансиране и в средата на тази година успяват да намерят решение в лицето на LAUNCHub Ventures, българския фонд за рисково финансиране, който води рунд с участието и на бизнес ангели за общо 300 хил. долара. Освен фонда в този pre-seed рунд се включват Адий Пиенар (основател на WooCommerce), Кейси Армстронг (CMO @ Shipbob), основателите на SMSBump Михаил Стойчев и Георги Петров, както и Джонатан Кенеди (основател на HeyCarson).
Със средствата от финансирането Rush предвижда да увеличи екипа си до 20 души (в момента са 15), както и да развие допълнителни функционалности на продукта. В момента компанията обслужва над 600 клиенти, собственици на електронни магазини.
38-годишният Кирил Кирилов се сблъсква с търговията още от ранна възраст. „Баба ми имаше млекодайни животни в покрайнините на София и аз трябваше да помагам в пласирането на продукцията от тях“, спомня си той. Със старо „Жигули“ обикаля кварталите на София и доставя мляко, за което получава възнаграждение от баба си.
Няколко години е активен атлет, но през 2008 г. получава контузия на менискуса и докато лежи два месеца, си мисли с какво да продължи да се занимава. Тогава си купува курс за търговия през Ebay за 70 долара, прочита го и започва да продава стоки онлайн. По думите му обаче други българи успяват да затворят акаунтите му и той трябва да намери друго препитание.
През 2012 г. започва да се занимава с оптимизиране на сайтове и няколко години има добър пасивен доход, но се налага да изостави и тази дейност заради недоброжелатели. Връща се към продажбата на стоки онлайн, което прави до стартирането на Rush.
Станислав Станков започва да работи още на 16-годишна възраст в родния си град Русе. Още от самото начало се обучава и се занимава с разработване на сайтове, а след това работи като продуктов мениджър предимно за американски компании. Опитът на 33-годишния Станислав в тази сфера му помага много и при разработката на продукта на Rush. Той създава технологията на базата на проблемите, срещани от Кирил Кирилов в неговата дейност в онлайн търговията.
И двамата са сигурни, че техният продукт е сред най-добрите на пазара, но за да се докажат, им трябват по-голям екип и повече клиенти, а за това е нужно и ново финансиране. „Водим активни разговори и може би до края на годината ще има нов рунд за привличане на средства“, казва Кирилов. И допълва, че конкурентите са агресивни и те трябва да ги изпреварят.