Как българската ROITI се превърна от малък консултантски бизнес в компания за милиони
Рязкото отслабване на ветровете в Северна Германия е един от най-големите кошмари за компаниите, които са инсталирали вятърни турбини в региона. Когато силата на вятъра намалее критично, турбините не могат да произвеждат електричеството, което се очаква да генерират. Това означава, че компанията, собственик на турбините, трябва бързо да намери заместител – от собствените си запаси или като го купи от друг.
Бързината е от решаващо значение. Бездействието може да струва скъпо. Енергийните компании разчитат на алгоритми, които помагат за вземането на тези критично важни решения. „Алгоритмизирането на вземането на решения е най-актуалният проблем на пазара за електроенергия – казва Венцислав Топузов, съосновател на ИТ компанията ROITI. – Решенията трябва да се вземат за минути.“
ROITI създава и внедрява информационни системи, които помагат на енергийните компании да намалят рисковете на този пазар. Сред клиентите ѝ са големи производители на електроенергия като германската EWE или шведската Vattenfall.
В момента цените на някои суровини като природния газ са на рекордни равнища. Това създава печалби за едни енергийни компании и значителни рискове за други. „За дни една компания, която не си управлява добре рисковете, може да фалира, например заради липса на кешови наличности – казва Топузов, на 36. – Това са милиардни компании, от които зависят доставките на много хора и фирми. В такъв момент е ключово в реално време да се следи как промените на пазара влияят на портфолиото на компанията.“
Създадена през 2013 г. като малък консултантски бизнес (в началото Венцислав Топузов работи от дома си), днес ROITI заема обширен етаж от бизнес сграда в столичния квартал „Дружба“, а персоналът наброява 80 души. През 2020 г. приходите на компанията са се увеличили с 47% до 5 млн. лв. Чистата печалба е скочила 20 пъти до 600 хил. лв.
Топузов твърди, че около една трета от бизнеса на ROITI се състои в това да внедрява Endur – популярна платформа за търговия и анализ на енергийни продукти. Другите две трети се формират от създаването на персонализирани продукти за енергийните компании. Едно от по-новите приходни пера на ROITI е да предоставя техническа поддръжка за информационни системи.
Преди да създаде ROITI, Венцислав Топузов работи за берлинския офис на Open Link – компанията, която разработва Endur. С бъдещия си съдружник Любомир Йорданов се запознава покрай проект, по който работи.
Йорданов има опит като главен експерт в дирекция „Търговия“ на Българската фондова борса, а после и като риск мениджър в Уникредит Булбанк. После прави рязък завой и започва да работи като консултант по проекти в сферата на енергетиката.
Когато през 2012 г. Топузов и съпругата му решават да се върнат в България, Йорданов му предлага да си направят собствена фирма, която да консултира енергийни Регистрират я година по-късно.
Първите им клиенти са компании, с които вече са работили. После маркетингът от уста на уста прави своята магия. Венцислав Топузов твърди, че и до днес това е основният начин, по който компанията му се сдобива с нови клиенти. „През първите три-четири години достигнахме 20 души и влязохме в период на по-бърз растеж – казва Топузов. – Някои компании, с които работим по-дългосрочно, отвориха вратата за нови видове бизнес.“
Така от внедряване на Endur, с каквото основно се занимава в началото, ROITI започва да получава поръчки за изграждане на персонализирани софтуерни продукти. Макар да нямат голям опит в това, двамата съдружници и екипът им успяват да реализират поръчките. „Това ни направи по-конкурентни на пазара“, казва Топузов.
Консултантската компания Infoholic Research оценява на около 1.4 млрд. долара световния пазар за ETRM (energy trading and risk management) решения. Това по същество е пазарът, на който оперират и фирми като ROITI. Този пазар зависи от енергийния пазар, който пък в момента се намира в буреносен период. Но всъщност това не притеснява особено Топузов.
По думите му единствената лоша новина е, ако енергийният пазар е в стагнация. „Ако компаниите влизат на нови пазари и това е обвързано с услуги като нашите – казва той. – Ако губят пари, имат програми за намаляване на разходи и пак имат нужда от нашите услуги. Но ако пазарът е скучен, тогава нищо не се случва и компаниите нямат нужда от хора като нас.“
А той не вижда опасност това да се случи скоро. ROITI се опитва да следи това, което може би ще бъде един от следващите големи пробиви в енергетиката – използването на водород. Заедно с покачващите се цени на суровините и динамиката на търсенето и на предлагането Топузов не очаква скорошно затишие в индустрията. „В момента енергетиката се развива доста турбулентно и се очертава това да е така следващите 20 години.“