Разработването на софтуерни технологии за автомобилната индустрия става все по-атрактивно за студентите
Елена Демирева е HR мениджър в „Роберт Бош“ от началото на 2020 г. Тя има повече от 10 години опит в областта на управлението на човешките ресурси, а преди това е работила в други международни технологични компании. Има магистърска степен от Маастрихтския университет – Холандия, със специалност „Международен бизнес: организация, управление на промяна и консултиране“.
Г-жо Демирева, съвсем скоро стартирахте програмата за обучение на млади софтуерни специалисти Bosch ECS Career Camp. Каква е целта, която си поставяте?
Bosch ECS Career Camp е един от любимите ни образователни проекти тази година. Създаването на нови умения и популяризирането на инженерната професия сред младите хора винаги са били сред ключовите ни приоритети. Aкадемията има за цел да ги вдъхнови да погледнат на инженерството като на потенциален свой път за реализация. С инициативата също така показваме, че внедрените технологии в автомобилите са все по-високотехнологични и на моменти дори изпреварват тези в потребителската електроника.
Академията е нашият директен принос към подобряването на образователната екосистема чрез придобиване на знания в автомобилното инженерство. Това е комплексна сфера, изискваща знания за софтуерна разработка, хардуер, механика, стандарти за качество и сигурност.
Програмата има три направления, продължава четири месеца и е напълно безплатна. В този период скаутите, както ние ги наричаме, получават интензивно обучение в три модула. Всеки успешно завършил академията има възможност да се присъедини към нашия екип на инженерна позиция. Структурата и съдържанието на програмата са изцяло подготвени от колеги в Инженеринг Център София. Този проект е от ключово значение за нас и затова по него работят и обучават едни от най-добрите ни експерти в своята област, включително и инженеринг мениджъри.
Какъв е отзвукът след началото на първото издание на академията?
Започнахме през ноември и се радваме на голям интерес. Това обаче направи избора ни наистина труден, защото броят на местата беше ограничен. Всички колеги, които участваха в подбора, бяха впечатлени от знанията и мотивацията на кандидатите. Самият ни екип беше изключително зареден от общуването си с тези млади хора.
Разкажете ни за други ваши инициативи в сферата на образованието.
Oбразованието е много важна тема и в „Бош“ има дълга традиция в предоставянето на възможности за развитие на младите таланти. От създаването на първата програма за професионално обучение от основателя на компанията Робърт Бош през 1913 г. се следват добрите практики за подкрепа на младите специалисти в придобиване на допълнителна квалификация и умения, необходими за бъдещата им кариера.
„Бош Инженеринг Център София“ има силен фокус върху висшето образование. Изградихме трайни партньорства с водещите университети с технически специалности в София. Имаме активна стажантска програма за студенти, по която млади и мотивирани хора се присъединяват към нашите екипи за период от шест или девет месеца. От следващата година в партньорство с Министерството на икономиката и Министерството на образованието и науката предстои и старт на „Бош“ специалности в някои университети. По отношение на средното образование за втора поредна година участваме в програмата за дуална форма на обучение и подкрепяме придобиването на практически знания чрез работа на ученици от 11 и 12 клас в СПГЕ „Джон Атанасов“.
Споменахте уменията за работа с технологиите на бъдещето. Как подкрепяте служителите си в развитието на тези компетенции?
Екипът на „Инженеринг Център София“ се разрасна над три пъти от откриването през 2019 и съвсем скоро ще премине прага от 500 души. Това означава и много нови проекти и разрастване на екипи. Темите, свързани с организационно и професионално развитие на нашите колеги, са приоритет в организацията ни. Освен обучение на млади таланти изминалата година беше много интензивна и откъм обучение и развитие и за нашите колеги. Докато много компании трябваше да съкратят служители и да преразгледат бюджетите си, ние се фокусирахме върху инвестицията и повишаването на квалификацията на нашите колеги. Организирахме над сто обучителни сесии на различни теми – от комуникационни умения до сертифициране по международни стандарти за функционална сигурност, софтуерно тестване, развитие на уменията за разработка на нишови технологии и софтуерна архитектура за автомобили.
Също така стартирахме две лидерски академии за всички управленски позиции. Стремежът ни е решенията ни за обучения и развитие да бъдат в унисон с начините, по които боравим с информацията и учим в ежедневието ни. Например в академиите ни използваме добавена реалност и игри, в които мениджърите изпълняват различни мисии. Това освен забавление носи и нови практически знания за работа в екип, комуникация, планиране и координация на дейности. Програмата за развитие за екзекютив мениджъри е изцяло създадена на база на конкретните нужди на екипа. Щастливи сме да си партнираме с фирма, която е на световно ниво и работи по стратегически обучения с над 30 компании от Global Fortune Top 100, сред които и водещи технологични организации.
Какви иновации очаквате да се появят в автомобилния пазар през следващите години?
Иновациите в автомобилната индустрия следват и развитието по значимите теми за повишаването на качеството на живот. Нововъведенията, които аз лично следя с интерес, са системите за асистенция на водача, автономното шофиране и електромобилността.
Системите за асистенция на водача значително подобряват безопасността и превенцията на инциденти. Например според Националната администрация за безопасност на движението по пътищата на САЩ всяка година 100 хил. пътни инцидента се случват поради шофиране в сънливо състояние или заспиване на волана. Благодарение на системи за наблюдение на водача тези състояния могат да бъдат засечени и той може да бъде уведомен чрез различни сигнали от автомобила. Такъв тип нововъведения могат да предотвратят инциденти и да спасят човешки животи. Автономното шофиране също е нещо, към което разработките в автомобилните технологии се движат. И това ще бъде следващата стъпка, която ще промени изцяло автомобилната индустрия. Очаква се автономното шофиране не само да улесни придвижването ни, но и да намали значително инцидентите на пътя и да спре така наречената война по пътищата. Електромобилността също е сфера с много иновации. Електрическите автомобили и велосипеди имат сериозно въздействие за постигане на по-чисти градове и въздух.
Кои са иновациите, по които работите в „Бош“?
Иновациите винаги са били в центъра на дейността на „Бош“ и компанията е лидер в разработките в различни сфери. Например „Бош“ в момента държи около 70% пазарен дял в производството на технологии за електрическите велосипеди в световен мащаб. „Бош Инженеринг Център София“ се доказа като ключов играч в тези разработки и е стратегически партньор на дивизията Bosch eBike Systems.
В Центъра се създават и системи за наблюдение на водача, както и такива, свързани с автономното и автоматизирано шофиране Вълнуващо е да мога да видя демонстрация на такива системи, преди те да са влезли в серийно производство. Това за мен е като да надникна в бъдещето.
Може ли България да се превърне в софтуерен хъб за автомобилната индустрия?
България има всички предпоставки да бъде и в определен смисъл тя вече е софтуерен хъб. Факт е, че водещи технологични компании имат развойни центрове в България от години. Стартъп екосистемата в страната също демонстрира забележително развитие в последно време. Само за три години екипите на „Бош Инженеринг Център София“ доказаха експертизата си и в момента имат водеща или ключова роля в проектите, по които работят. Софтуерните инженери у нас са добре подготвени. Това, което ние като компании трябва да направим, е да имаме засилен фокус да подобряваме обема и качеството на образование. Само така образователната система ще може да отговори на нуждите на бизнеса. Разработването на софтуерни технологии за автомобилната индустрия става все по-атрактивно за студентите.
Make Yourself At Home е кампания, която вече се превърна в емблема за приятелската обстановка в екипа на Bosch. Какво си мислехте, когато я създавахте?
“Make Yourself At Home”, или „Чувствай се като у дома си“, е израз, в който ние искрено вярваме. Още от първия ден, когато Инженеринг центърът отвори врати, казваме, че ние сме едно семейство. Трудно е обаче да се опише с думи какво точно означава това, ако не си в компанията. Отначало е усещане за добронамерена и дружелюбна среда и когато човек прекара известно време като част от екипа, това усещане започва да придобива форма през отношението на колегите към него.
Преди да започнем кампанията, разговаряхме с много колеги на различни позиции и ги попитахме как се чувстват. Всички споделиха, че нещото, което никъде другаде не са усещали, е приятелската атмосфера, която екипът създава. Това може да е чувството за приемане още от първия ден на работа. Усещане за подкрепа, независимо дали имаш нужда от помощ по задача в работата или в личен план. Всъщност ние сме повече от колеги и това ни кара да се чувстваме като семейство и у дома си. Тази е и идеята, която искаме да покажем и разкажем през истинските истории на нашите колеги.
Постигате ли целта, която си бяхте заложили?
Много искаме всичко, което разказваме, да бъде автентично, затова вярвате или не, ние нямахме сценарии за видеата, които снимахме. Изпратихме няколко въпроса на колегите и им казахме да помислят какво искат да кажат. Отговорите им чухме за първи път, докато камерата снимаше. Кампанията все още продължава и съвсем скоро ще видим нова поредица от видеоистории “More Than Colleagues“/„Повече от колеги“, в които ще покажем как те разпускат извън офиса. Имаше много широк отзвук, но извън числовите измерители за нас тази кампания е много любима и вече успешна, защото уловихме и показахме автентичния свят на „Бош Инженеринг Център София“.