LAUNCHub Ventures набра 82 млн. долара за най-новия си фонд
Капиталът на най-новият Seed фонд за рискови инвестиции на компанията LAUNCHub Ventures вече е набран и е 82 млн. долара (около 74 млн. евро), като надхвърля предварително планираната цел от 70 млн. евро, съобщиха за Forbes България от компанията.

“България и почти всяка държава в региона на Югоизточна Европа вече имат първите си еднорози и това е сигурен знак за зрялост на екосистемите ни. Визията на фонда е да продължим с повече от успешната ни стратегия – да инвестираме в Early Stage компании и да бъдем предпочитания партньор-инвеститор на повечето нови бъдещи еднорози от региона,” каза за Forbes България Стефан Ганчев, основен партньор в LAUNCHub Ventures
Инвеститори във фонда са повечето от успешните предприемачи и представители на технологичния сектор от България и региона, някои от които са вложили по повече от 5 млн. евро, а също и IFC (Международната финансова корпорация, част от Световната банка) като институционален инвеститор с 15 млн. евро.
По рано през годината от фонда съобщиха, че IFC се ангажира да коинвестира още до 15 млн. евро в компании от портфолиото на фонда. Европейският инвестиционен фонд, който работи с LAUNCHub още от 2012 г. с първия и втория им фонд, също има участие в най-новия проект.
Инвестиционният период на фонда започна през януари тази година (след първоначалното затваряне с 44 млн. евро), и ще продължи 4-5 години. Досега са подкрепени 9 компании, сред които румънската FintechOS, гръцката FerryHopper и латвийската Giraffe360, както и базираната в САЩ компания Orbiit, в която съосновател е българката Биляна Фрeйе. Други инвестиции са направини в Rush и Kriptomat. Предстои да бъдат обявени имената на още три компании.
Плановете са да се инвестира в 20-25 стартъпа от Централна и Източна Европа, като те ще получат инвестиция между 500 000 и 2 милиона евро. “За да постави нещата в перспектива, от началото на годината LAUNCHub Ventures леко разшири обхвата на стандартната инвестиция, за да отрази по-добре развитието на регионалната екосистема и да отговори на нуждите на основателите на компании,” каза още Стефан Ганчев. Той допълни, че промяната в стратегията отразява наблюденията на екосистемата и извлечените поуки от предходни инвестиции, както и трансформиращата се динамика на регионалния пазар.
Според него екосистемата при фондовете за рисков капитал се е променила много и сега има наличност на свеж ресурс повече от всякога. Това означава, че инвеститорите могат да се ангажират с по-големи начални и серийни кръгове, което от своя страна води до по-високи оценки и повече конкуренция между компаниите. “Това отразява развиващата се екосистема и за да се вместим в динамиката на пазара, трябва да идентифицираме печелившите компании на по-ранни етапи“, допълни Стефан Ганчев.
Първият фонд на LAUNCHub Ventures бе създаден през 2012 г. и в него бяха набрани 9 млн. евро., а след това в отделен фонд бяха набрани други 19 млн. евро. Средствата от тези фондове са инвестирани изцяло, като сред значимите инвестиции са тези в GTMHub, OfficeRnD, Taylor & Hart, Cleanshelf, FintechOS, Charlie Finance, FindMeCure.
Осъществени са и няколко изхода от инвестиции, сред които от BG Menu (делът е продаден на Takeaway.com) и Connecto (продаден на Leanplum), като най-големият засега е от FITE, продадена на Triller.