Menu
Cart
Forbes България
Cart
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes INSIGHTS
  • Featured
    • FORBES 30 под 30 Class 2021
    • Forbes Women 2022
    • Forbes Men On Top
    • nPloy BrandVoice | Партньорска програма
Close Menu
Close Cart
13 декември 2021, 11:05

Как Даниел Титюков налага BigArena на световната сцена

Мирослав Майер Редактор

Отговарям за енергетика, строителство и имоти, туризъм, автомобили

Като един запален и отдаден на търговията с всевъзможни стоки за бита млад мъж Даниел Титюков е готов да работи денонощно, за да пече­ли клиенти. През 2017 г. компанията му „Е трейд системс“ прави над 1 милион лв. при­ходи от внос и дистрибуция на стоки за дома и градината, здраве, красота, авто­аксесоари и електроника от Азия, което за неговите 24 години по това време никак не е зле. Клиентите на едро пазаруват от склада в Пловдив, а потребителите – от онлайн магазина му Yay.bg.

Основателят на BigArena Даниел Титюков си поставя цел да помага на български производители при логистиката на стоките по цял свят. Снимка: Иван Коловос

Дошъл в офиса, един от търговците му задава следния въпрос: „Искаш ли да паке­тираш моите пратки и да ги доставяш с куриер.“ „Да – отговаря му Титюков на се­кундата, без грам да се замисля. – Срещу 50 стотинки на пакет.“ Изрича го колкото да има сделка. Не изпуска сделки. Не е чу­вал за услугата фулфилмънт (от англ. order fulfillment), която включва складиране, опа­коване и доставка на стоката до клиента, но си казва, че щом може да пакетира по 1000 пратки за Yay.bg, ще може да го прави и за друг и да печели от това.

Три години по-късно Даниел Титюков уп­равлява огромен фулфилмънт център – един от най-развитите на Балканите по негови­те думи. Новата му компания BigArena има над 200 активни клиентски акаунта в Бъл­гария и чужбина и обслужва по 6000 поръч­ки на ден. Приходите през 2020 от 2.3 млн. лв. надхвърлят оборотите на „Е трейд сис­темс“, а двете дейности – търговията и фулфилмънтът, тласкат бизнеса му напред.

Пандемията от COVID-19 само спомага приходите да нараснат двойно, дори трой­но през 2021 г. с очаквани нива около 5 млн. лв. Много традиционни търговци, за да оце­леят, са принудени да отворят онлайн мага­зини и търсят услугите на BigArena. Други, които не смогват да обслужат клиентите, са много по-склонни да потърсят помощ. „Това беше моментът да натиснем повече. Да им кажем „освобождаваме ви ръцете да се съсредоточите върху други области на своя бизнес“, коментира разпалено Титюков.

BigArena бързо увеличава клиентите си двойно, а пратките – тройно. Модерната складова база в близост до индустриалната зона на Пловдив, разположена на три дека­ра площ, вече трудно побира стоката. По стелажите има над 70 хил. артикула. Прат­ките се обслужват още същия ден.

В голяма част успехът на bigarena се дължи на уроците, които Даниел Титюков науча­ва по трудния начин. Търго­вията е в кръвта му. Още на 11 години се научава да сваля от интернет филми и с една папка дискове обикаля село­то си Бенковски, близо до Пловдив, яхнал колело, да ги предлага на приятели по 70 стотинки, а най-новите – по левче.

Щом навършва 13, родителите му го из­пращат да учи в английско училище – Danube International School във Виена, Австрия. Жи­вее в общежитие при строга дисциплина и се учи на обноски. Последната година се връща в България да завърши образование­то си, за да вземе по-висока диплома. Кога­то идва време за абитуриентския бал, той решава, че с парите за костюма и куверта – 1000 лв., ще купи преносими зарядни от Китай и ще ги продаде: „Изкарах 2.5 хил. лв. Беше ми сладко и исках да продължа.“

Родителите му обаче настояват да про­дължи образованието си в чужбина. Замина­ва за Холандия да учи бизнес мениджмънт, но там не му провървява с устройване­то и се мести в University of Westminster в Лондон. През деня ходи на лекции, колко­то да присъства и да си подготви домашните, а в останалото време, включително нощем, изгражда собствен онлайн магазин с работното име Razlichno.bg. Не крие, че не е от най-добрите ученици, защото мислите му са другаде. Иска да прави бизнес. Дава си сметка, че това е времето да рискува. Следването му приключва след първата година.

Още щом се прибира в България, започва да трупа в стаята си кашони, пълни със стока от Китай – раници и предмети, свързани с популярни игри. По цял ден опакова, изпраща и търси нова стока. Рекламата във Facebook също сам си я прави. Дори в Amazon продава, и то много успешно, една картонена кутия, изобразяваща главата на Steve от популярната онлайн игра Minecraft.

На ден събира по 100 поръчки, което налага близки и приятели да му помагат с опаковането. Макар половината от стоката да залежава, пак е на печалба, защото държи високи маржове, които стопяват загубите. Търговията за него се превръща в мания. Ненаситен е да вкарва от Азия още и още стока. Родителите му помагат със 7 хил. лв. да отвори склад за продажба на едро. Рекламната кампания се изразява в изпращане на над 400 мейла до български търговци. Наивно очаква поне половината да се наредят на опашка, но в склада не влиза почти никой. Месечният оборот едва стига 5 хил. лв., с които трябва да плати заплати на трима души и наема за склада.

„Без да се напъваме, вече имаме клиенти отвсякъде, и от чужбина също. Бих казал, че не може да смогнем“, казва Даниел Титюков. Снимка: Иван Коловос

Ситуацията е в състояние да стопи целия му ентусиазъм, но изгрява светъл лъч. Появява се клиент, който изкупува цялата стока. Титюков зарежда с нова и тя също се изкупува. Тегли първия си кредит за първия си цял контейнер със стока за Коледа, но на митницата губи една трета от съдържанието, защото не знае как да го опише. Късно разбира, че консултантските фирми, които ползва, са го подвели. Три месеца стоката му престоява в митницата, а лихвите по кредита текат. „Беше ужасно тегаво, но се научих какво да не правя“, казва той. Поучил се от грешките, Титюков бързо набира скорост. Започва да внася по два–три контейнера стока на месец. На ден продава стока за 10 хил. лв. само в сайта, отворен и за Румъния, а още 60 хил. лв. му идват от продажби на едро за месеца.

Сфулфилмънт се захваща през 2018 г., когато регистрира нова фирма – BigArena. Бурното развитие на електронната търговия предполага, че собствениците на магазини ще имат големи трудности да обслужват процесите самостоятелно. За кратко изгражда многофункционална платформа, специализирана на фулфилмънт, която поз­волява интеграция с всякакви онлайн мага­зини. Прави и сайт, който да привлича кли­ентите. Ангажира група служители и прия­тели да ловят реклами в интернет и да му ги пускат в общия чат, а той прави анализ коя компания колко продажби генерира. Така отсява най-надеждните, за да се свърже с тях. Услугата, която предлага, не е попу­лярна, затова имейлите му започват с обяс­нения какво е фулфилмънт. Най-трудното е да убеди потенциалните клиенти да си прехвърлят стоката в неговия склад. Реак­цията обикновено е еднопосочна: „Как така ще си дам стоката на някого да я управля­ва. Та тя струва над 1 млн. лв.“

Първоначално услугата включва паке­тиране и изпращане на стоката по кури­ер. Това обаче не е достатъчно да привле­че повече клиенти. Разбира го от много­бройните разговори с един онлайн търго­вец, който продава активна пяна за сухо пране Dailyshark. Въпросният търговец сам извършва цялата логистика по пратките с малко помощ на хора от семейството, за­ради което не намира достатъчно време да върши друго, освен да пакетира. Продава само в България, а рекламите му са неефек­тивни, защото и тях сам си ги прави.

Даниел Титюков предлага да освободи времето му, прекарвано в склада: „Казах му, че ние ще разтоварваме доставките и ще ги подреждаме. С интеграция между негова­та и нашата система ще следим поръчките и ще генерираме товарителница с куриера, което също е трудоемко. Можем да следим складовата му наличност – което е проблем за маса търговци, които оперират със собствена система за управление.“ Разгово­рите не вървят. Обещава му още услуги, които изобщо не ги е разработвал – диги­тален маркетинг, изграждане на сайтове за чужбина и счетоводство в Румъния и Гър­ция. Накрая двамата подписват договор.

В следващите десет дни не спахме, до­като направим всички тези услуги, и то на­пълно автоматизирано – фактури, счето­водство, отчети. Не обичам клиентите да имат проблеми с нас

В екипа си има човек, обучен лично от него да управлява ефективно рекламите във Facebook и да показва на целевата аудито­рия предимствата и ползите от продукти­те. За Dailyshark прави целеви страници на топ продукти, подкрепени с презентация и реклама на няколко езика. Веднага щом ги пуска, влизат над 100 поръчки от Гърция.

В момента „всички продажби на Dailyshark идват в резултат от маркетинга и рекла­мите, изготвени от хората в BigArena“. „На ден потвърждаваме около 150 – 200 пратки само за чужбина. Това е непосилна задача за него без специализиран екип“, каз­ва Титюков.

От момента, в който BigArena започва да изпраща пратки за чужбина, се появява и нуждата от кол-център. Всички поръч­ки с наложен платеж за Източна Европа се нуждаят от потвърждение, за да се намали процентът невзети пратки.

С развитието на услугите компанията привлича достатъчно клиенти, за да до­говори преференциални цени с 10 куриер­ски фирми, които обслужват 26 държави – DHL, FeDex, OneExpres. „Даваме по 500 по­ръчки към всеки на ден. Обемите свалят цените и аз тези отстъпки ги давам на на­шите клиенти. Така усещат ефикасността и могат да са конкурентни, стартирайки в нова държава в Европа“, обяснява Титюков.

Той пуска стръв и на онлайн търговците. И на тях дава преференциалните цени на ку­риерите до Европа, стига да подпишат договор с BigArena и да направят интеграция с платформата.

В плановете на Титюков влиза и още един мащабен проект – да представи по-широ­ко европейските производители в онлайн платформа за търговия на едро. Произво­дители и търговци на едро ще могат да обявяват стоката с платформата и да се свържат с купувачи на едро.

В представите му BigArena ще расте с популярността на услугата: „Без да се на­пъваме, вече имаме клиенти отвсякъде, и от чужбина също. Бих казал, че не може да смогнем.“ В момента работи по проект за отваряне на склад в Централна Европа, за да подобри времето за доставка във всички европейски страни – „два дни, не повече“!

Кеш Кредит – създадени, за да бъдем различни Спасители на храна

Свързани статии

Не ми показвай тази реклама

Бизнес, Водещи новини

Не ми показвай тази реклама

РАБОТОД.СРЕЩА ПРИ ПРЕЗИДЕНТА

BrandVoice, Бизнес

Време е институциите, работещи за бизнеса и икономиката, да обединят усилията си

Нюх за бизнес

Бизнес

Нюх за бизнес

DAO не е еднодневка, а платформа

Пари

DAO не е еднодневка, а платформа

Джаз, хляб и възпитание на вкус

Водещи новини, Лайфстайл

Джаз, хляб и възпитание на вкус

Полезните ходове на един машинен инженер

Бизнес, Водещи новини

Полезните ходове на един машинен инженер

Реклама

Избрано

отпреди един ден

Не ми показвай тази реклама

отпреди 2 дни

Икономическият начин на мислене

отпреди 5 дни

Максимално ускорение

отпреди 5 дни

Предприемачи в киното*

11 май 2022, 18:30

Запознайте се с визията на новаторите в здравеопазването

10 май 2022, 11:18

Първи икономически прогнози след началото на войната

Forbes България
  • Списанието
  • Събития
  • Forbes Бюлетин
  • Реклама
  • Online Магазин
  • Абонамент
  • Контакти
  • Forbes профил
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes Healthcare Summit
  • Forbes DNA of Success
  • Forbes Innovation Forum
  • Forbes 30 под 30
  • Forbes Women Forum
  • Бизнес Наградите на FORBES
    • • Специални награди
    • • Условия
    • • Категории
    • • Жури
    • • Победители 2022

Актуален Брой

FORBES е лицензирана търговска марка, собственост на Forbes IP (HK) Limited. FORBES БЪЛГАРИЯ се издава от „Българска бизнес медия“ ЕООД по силата на лицензионно споразумение с Forbes IP (HK) Limited. Forbesbulgaria.com се изгражда и поддържа със съдействието на JT Design
Политика за поверителност
© 2022 FORBES. Всички права запазени. © 2022 „Българска бизнес медия“ ЕООД. Всички права запазени