Устойчив успех
Благодарение на новите технологии центърът за споделени услуги на Cargotec в София може да увеличи с до 300 души персонала си без допълнителни инвестиции в офис площи.
Просторният офис на Cargotec България е почти празен и това не се дължи само на спазването на противоепидемичните мерки. Осигуряването на гъвкаво работно време и възможност за работа отвсякъде е в основата на корпоративната култура на Cargotec. „Искаме служителите ни да се чувстват в безопасност, но и да им дадем повече свобода да изпълняват задълженията си“, казва Миклош Шмит, генерален директор на Cargotec България.
Той посочва, че този гъвкав режим на работа дава изненадващо много възможности за компанията. Тя може да наема служители независимо от местоживеенето им. Това пък позволява на Cargotec да привлече най-добрите таланти от България, вместо да се задоволява само с наличните специалисти в София. За целта компанията е въвела нови технологични решения. Те улесняват процеса по наемане на нови служители: например чрез разписване на документи изцяло по електронен път.
Базираната в Хелзинки Cargotec предоставя интелигентни услуги и решения за обработка на товари. В България компанията има офис от 2017 г. – център за споделени бизнес услуги. Той обслужва глобалните бизнес направления на Cargotec в областта на финансите, човешките ресурси и снабдяването, информационните технологии, както и допълнително управление на проекти.
Шмит описва българския офис на Cargotec като централа на структурата от центрове за споделени услуги на компанията. Такива локации има още в Перисбърг, Охайо (САЩ), Сингапур, както и сателитни офиси на центровете в Полша и в Китай.
МНОГО СЕ ГОРДЕЯ С ТОВА, КОЕТО ПОСТИГНАХМЕ ПРЕЗ ПОСЛЕДНИТЕ ЧЕТИРИ ГОДИНИ
Cargotec прави продължително проучване, преди да вземе решението да отвори своя офис в София. Компанията би могла да направи подобен център за услуги навсякъде по света – в глобален мащаб за нея работят над 12 хил. служители. Много компании с подобни мащаби предпочитат да изнесат част от бизнес процесите си към външни компании.
Не и Cargotec. Финландската група предпочита да държи възможно най-голяма част от бизнес процесите вътре в себе си, вместо да ги аутсорсва. По този начин, обяснява Миклош Шмит, се генерира допълнително знание, което остава в Cargotec. Това не би било възможно, ако всички тези бизнес процеси се аутсорсваха към външни фирми.
Ето защо българският офис е от огромно стратегическо значение за развитието на компанията и постигането на една от основните ѝ цели: устойчиво развитие и въглеродна неутралност. Cargotec е поела ангажимент за постигане на въглеродна неутралност както по отношение на собствените операции, така и по веригата на доставки и предлаганите решения. Стремежът на финландската компания е да намали вредните емисии от дейността си с поне 50% до 2030 г. спрямо нивата от 2019 г., като така ще постигне въглеродна неутралност в собствените си операции. Целта ще бъде постигната чрез подобряване на енергийната ефективност и потребление на енергия само от възобновяеми източници. Ефектът от това би бил от пътищата да изчезнат 1 млн. автомобила и замърсяването, което причиняват.
Клиенти на Cargotec са компании, чиято дейност оказва въздействие върху околната среда. Бизнесът на Cargotec е разделен на три големи звена. Kalmar се съсредоточава в решения за обработката на товари по пристанищата. Такова решение би могло да е софтуер, с който операторът на пристанището може да следи натовареността на крановете и дали има технически проблеми. Hiab специализира в решения за обработката на товари по суша. MacGregor пък разработва решения за обработка на товари по море. Клиенти на Cargotec са компании, които притежават или строят товарни плавателни съдове.
Всяка от тези гигантски индустрии има своето въздействие върху околната среда. Cargotec прогнозира, че продуктите ѝ се използват в сектори, които генерират 7% от всички въглеродни емисии по света. Ето защо през 2017 г. финландската компания създаде т.нар. еко портфолио – решения, подобряващи устойчивостта на клиентите чрез по-чисти технологии, софтуерни решения и базирани на кръговата икономика разработки.
Клиентите се отварят все повече за тези решения. За 2020 г. например 24% от продажбите на Cargotec са от еко портфолиото.
Бизнесът на Cargotec се развива успешно и това означава, че компанията ще продължава да набира нови служители. Шмит очаква, че благодарение на трансформацията на центъра в София и новите технологични решения като електронна система за резервации компанията ще може да разшири екипа си с до 300 души без необходимост от допълнителна инвестиция в офис площи.
Представите за работно място се промениха заради пандемията. Вместо сграда, в която хората работят, офисът се превръща в пространство за колаборация, казва Шмит. „Ние сме финландска компания и сме ориентирани към служителите. Насърчаваме хората си да се въвличат в процеса на вземане на решения.“
През 2020 г. Cargotec реализира приходи от продажби в размер на 3.3 млрд. евро в световен мащаб. Почти половината от продажбите се реализират в Европа, Близкия изток и Африка. През първите девет месеца на 2021 г. компанията отчете 33% ръст в поръчките от клиенти и 6% ръст в продажбите.
В началото на пандемията Cargotec успя бързо да въведе иновации и технологични решения, които позволяват на служителите да работят от дома си, без това да нарушава тяхната ефективност.
А ако се чудите дали комуникацията между екипите страда заради дистанционната работа, отговорът може да ви изненада. Служителите не усещат по никакъв начин факта, че са разделени един от друг. Комуникацията е жизненоважна част от корпоративната култура на Cargotec, затова на нея се обръща особено внимание. „Постигаме това чрез регулярни вътрешни срещи и дискусии с цел обратна връзка от всички служители. Мениджърският екип е лесно достъпен“, казва Миклош Шмит. „Няма такова нещо като йерархия или служителите да не могат да говорят с тези, които са над тях. Отворени сме към иновациите и откритата комуникация.“