Градовете на бъдещето ще са градове за хората, а не за автомобилите
Борис Симандов от Via България вярва, че софтуерните инженери ще решат транспортните задачи на градовете по невиждан досега начин и така ще създадат нов сценарий за бъдещето на обществото ни.
Представете си космополитен мегаполис и неговата всепоглъщаща градска среда. Нестихваща динамика, стрес, задръствания, замърсяване и вечно бързащи хора.
А сега си представете същия този мегаполис с минимален брой превозни средства и нулеви задръствания. Паркингите вече не са претъпкани с коли. Всъщност вече изобщо няма паркинги! Те са превърнати в зелени паркове за отдих и спорт.
НОВА ВИЗИЯ ЗА ГРАДОВЕТЕ НИ
Именно това е визията на компанията Via за градовете, в които ще живеем. Визия, която ще бъде реалност в рамките на следващото десетилетие. Визия, чийто основен постулат е, че градовете ще са за хората, а не за колите.
И ако това ви изглежда като сценарий от научна фантастика или ви звучи като празнословие, съветваме ви да гледате или да чуете някои от презентациите на Борис Симандов, изпълнителния директор за България на международната компания Via, защото той обрисува тази картина на всеки нов служител в компанията, която ръководи, или на всеки, който го попита с какво се занимава. И го прави с плам, който рядко се среща: Бъдещият свят, в който ще живеем, зависи изцяло от това каква aрхитектура самите ние ще си представим и изградим.
Като дете нямал достъп до компютър, но желанието му да програмира било толкова силно, че започнал да пише програмен код на хартия… Днес, само три десетилетия по-късно, Борис и екипът от софтуерни инженери на Via България решават едни от най-комплексните транспортни задачи, които имат експоненциален ефект върху икономиката, градската среда и качеството на живот на цялото човечество.
„През 2019 г., когато трябваше да взема решение дали да приема предложението да създам представителството на Via за България, бях на голям кръстопът и не бях сигурен кое е вярното решение. Един разговор с близък човек ми помогна да си спомня, че през целия си живот съм искал да използвам главата си и професията си, за да решавам големи социални задачи, които биха имали ефект върху това какво бъдеще ще изградим за обществото ни. След тази равносметка вече нямаше връщане назад. Скочих в неизвестното и поех задачата да изградя елитен екип от софтуерни инженери на българския пазар, който вече изпитваше сериозен недостиг на специалисти.“
ЗАДАЧИ ЗА НАПРЕДНАЛИ
С деветгодишна история зад гърба си, Via има централа в Израел, търговски и аналитичен хъб в САЩ, а от две години работи върху изграждането на своя стратегически софтуерен иновационен център в България. Някои от най-големите транспортни, автомобилни и логистични гиганти в света инвестират в компанията, защото вярват в приноса, който тя ще има за живота в градовете: „Изчислителната задача, която Via решава за системата на градския транспорт, всъщност е задачата за търсенето на транспортната услуга. Във всеки един момент системата трябва да може да посрещне търсенето на транспорт от страна на гражданите, като същевременно гарантира, че няма празни превозни средства, които се движат без пасажери“, казва Борис.
Via работи основно по създаването на софтуер за оператори на транспортни компании, но в някои градове по света тя самата също има собствена флотилия от малки бусове, които работят на принципа на споделеното пътуване. Този опит е изключително ценен за компанията, защото тя успява да наблюдава в реално време тенденциите в градовете и да създава нови функционалности за софтуера си.
Българският офис на Via работи като център за разработка и иновации по абсолютно всички инженерни вертикали на компанията майка. Основополагащи и критични инженерни задачи като оптимизацията на маршрути и превозни средства в реално време се вършат от близо 90 български програмисти.
Инженери с магистърски и докторски степени по физика и информационни технологии ежедневно подобряват изчислителната ефикасност, точност и бързина на софтуера на Via.
От тяхната работа и идеите им за оптимизация на алгоритмите зависи дали крайният клиент ще може да получи достатъчно бърз отговор на смартфона си и да се придвижи максимално бързо и лесно в града.
Борис особено много се гордее с това, защото той смята, че в България има малко компании, които имат такъв размах и които изграждат екипи с толкова стратегическа роля по отношение на софтуерната разработка.
Затова и целият екип по развитие и управление на таланта в организацията действа изключително методично и внимателно при подбора на хората, които биха били истински успешни в една толкова важна за света индустрия каквато е TransitTech индустрията. „При нас хората минават през изключително сложен скрийнинг, няколко фази на интервюта и още от първия ден започваме да ги обучаваме. За нас е важно хората да имат добро отношение към работата, към процесите и към колегите си. Уменията си като софтуерен инженер са еднакво важни – колкото обноските, моралната и ценностната система. При нас има силна култура на взаимопомощ и на споделяне на информация и знания. Смеем се вътрешно, че имаме и култура на неегоизъм, което означава да слушаш чуждото мнение и да го интегрираш, а не да отстояваш сляпо и неосъзнато само за да е на твоето.“
За разлика от други компании в индустрията за споделени пътувания Via решава инженерна задача от няколкостепенна сложност, за да адресира проблема с трафика в градовете и да даде възможност на всички хора да използват гъвкава транспортна услуга.
От една страна, алгоритъмът на Via следи в реално време заявките за градски транспорт от гражданите и търси свободно място за пасажера в някое от наличните превозни средства.
Същевременно с това алгоритъмът изчислява всички крайни точки, които пасажерите са посочили като своя дестинация, и намира най-удачното превозно средство, което с най-голяма ефективност на време, маршрут и гориво ще закара пътниците до желаното от тях място.
Софтуерът работи и със статистически прогнози, основаващи се на данни за сезонност, климат, както и за потребителското поведение. Така някои бусове на Via „уж случайно могат да се озоват до офиса ти в 5 ч., защото знаят, че обикновено по това време всеки ден заявяваш транспорт от тази локация“.
НЕВИЖДАН ДОСЕГА НАЧИН ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ГРАДСКИЯ ТРАНСПОРТ
По този начин всяка една точка в даден град се превръща в спирка на градския транспорт – превозните средства нямат предефиниран маршрут, а следват в реално време нуждите на всички хора да се придвижват в рамките на града.
„Градовете ни са живи организми. Те постоянно се променят и хората в тях имат динамични нужди по отношение на транспорта. Няма как да продължим да живеем в остарелия свят на предварително създадени маршрутни линии на градския транспорт и предварително зададен брой превозни средства, които понякога са празни и водят до икономически загуби, а в други случаи са претъпкани и не могат да поемат нуждите на гражданите, които недоволстват от нивото на обществените услуги. Във Via искаме да помогнем за създаването на градове, в които има точния брой превозни средства, на точните места, които карат точния брой хора до техните дестинации. С напредъка на автономните коли и електрическите превозни средства аз си представям, че някой ден в съвсем близко бъдеще ще има непрекъснато движещи се автомобили, захранвани от слънчева енергия, които никога нямат нужда от престой на паркинг. Можем да превърнем градовете си в истински зелени оазиси, в които хората ще имат възможност да работят по творчески задачи, без да усещат стреса от трафика и замърсяването“, споделя Борис.
С типичния за него начин на мислене Борис споделя, че анализ на Via е разкрил как заради неефективен училищен транспорт само в рамките на щата Ню Йорк голяма част от учениците закъсняват или изцяло пропускат първия си час всеки ден и това е изключителна загуба за напредъка и обучението на младите хора.
По време на COVID-19 Via създава специални системи и алгоритми, които гарантират възможно най-бързото придвижване и транспортиране на медици до болните хора. „Независимо дали хората ще променят придвижването си в рамките на града заради по-големите възможности за работа от вкъщи, ние продължаваме да оптимизираме транспортната задача за всички стоки и продукти, които вече се доставят по домовете.“
ЕКСПОНЕНЦИАЛНО БЪДЕЩЕ ЗА ЧОВЕЧЕСТВОТО
Със собствената си история, започваща от писането на код на хартия, до днешния си високотехнологичен личен и професионален живот, Борис е живото въплъщение за експоненциалното бъдеще, в което живеем и той има пълната осъзнатост за това. Според него непонятни концепции и идеи, които сега изглеждат на отстояние от поне 50–100 години, всъщност са вече на прага и чукат на вратата ни. „В последните няколко години виждаме немалко примери за технологични пробиви в света на изкуствения интелект, които изненадват абсолютно всички, дори и най-големите визионери, относно скоростта, с която технологиите изпреварват нашето собствено човешко усещане за бързината, с която се случват иновационните процеси.“
И докато някои хора все още не са съвсем наясно какво представлява TransitTech индустрията, тя вече тихо си проправя път в собствените им смартфони и променя качеството им на живот.