Бягай към успеха
Южният парк в София е като втори дом за стотици бегачи, които правят тренировките си там независимо от климатичните условия. В непосредствена близост, в офиса на софтуерната компания Appolica, Мартин Марков и Ралица Иванова (и двамата са в селекцията ни „30 под 30“ клас 2021) тренират за своя пробив на едномилиардния пазар на мобилни приложения за бегачи.
Основният бизнес на Appolica е да създава мобилни приложения по поръчка на своите клиенти. Но един от по-новите ѝ проекти, Vitesse Running, е виртуален треньор, който компанията развива като свой продукт.
„Повече хора започнаха да бягат заради пандемията – казва 28-годишната Ралица Иванова. – На доста места по света хората искаха да правят нещо сами, което не ги задължава да ходят във фитнеса.“
Работата по Vitesse започва в началото на 2019 г. като на шега – буквално за вътрешна употреба в компанията. Месеци по-късно основателите на Appolica осъзнават, че в приложението има потенциал, и решават да го комерсиализират. Канят двама от най-добрите български бегачи – Йоло Николов и Милица Мирчева, да създадат тренировките, които виртуалният треньор избира за потребителите.
За целта съдружниците са създали нова компания, която да се занимава основно с развитието на Vitesse. Мартин Марков, на 28 години, се надява, че до края на 2022 г. новата компания вече ще работи на печалба.
Това е първият собствен продукт на Иванова и Марков, но двамата са съдружници още от 2013 г. Започват като микропредприятие с един служител освен тях. Днес в Appolica работят около 50 души, а през 2020 г. приходите от оперативна дейност са нараснали с 45% до 1.5 млн. лв. От тях 112 хил. лв. са чиста печалба.
Тайната зад успеха на Appolica? Мартин Марков я описва така: „Искаме да следваме някакъв строго специфичен процес, който ще ни позволи да пишем качествен код, който после е много лесен за поддръжка и клиентът може да си развива продукта.“
Марков се запознава с Ралица Иванова и партньора им Деян Геновски в Технологичното училище „Електронни системи“ към Техническия университет – ТУЕС. След като приключват образованието си там, пътищата им се разделят. Геновски заминава да учи в Англия, а Иванова и Марков остават в България. След като известно време работят за различни софтуерни компании, бившите съученици се отделят като фрийлансъри. Като такива тримата получават нови и нови поръчки от клиенти: в такава степен, че тримата решават да си създадат собствена компания.
Съдружниците в Appolica се озовават на правилното място в правилното време. Въпреки че почти никой не е чувал за тях, през 2013 г. бизнесът има нужда от компании, които да им разработят мобилни приложения. Първите им клиенти идват от референции или просто от компании, които си търсят разработчици в LinkedIn.
„Когато започнахме, нямаше много разработчици на мобилни технологии – спомня си Мартин Марков. – Това беше ниша, в която сме се озовали несъзнателно.“ Той твърди, че до средата на 2020 г. Appolica се е развивала изцяло органично. „Нямахме никакъв маркетинг, нямахме агенти по продажби, разраснахме компанията изцяло с референции от клиенти.“
Един oт първите проекти, по които работят, е бизнес социална мрежа, която позволява на хората по летищата да откриват други чакащи на същото летище със сходни интереси.
БЕШЕ КАТО LINKEDIN, НО С КАРТА, КОЯТО ТИ КАЗВА КЪДЕ СЕ НАМИРА ЧОВЕКЪТ И ГО ПИТАШ „ИСКАШ ЛИ ДА СЕ ВИДИМ“
Дори и да не познаваш човека, платформата може да те свърже с хора със сходни бизнес интереси.“
Проектът се оказва неуспешен като бизнес начинание – според Мартин Марков, защото клиентът им го е пуснал без предварителна валидация на пазара. Но пък дава на съдружниците в Appolica ценна идея. Клиентите им не търсят само софтуерни решения, те имат нужда и от консултиране по всички процеси, свързани с пускането и развиването на своите продукти. „Ние не искаме да гоним много на брой сделки – казва Мартин Марков. – А малко сделки, които имат потенциал да се разраснат и ние да растем с клиентите си.“
Планът им сработва. Между 2016 и 2020 г. оперативните приходи на регистрираната от Марков и Иванова „Аполика“ са нараснали с 458%. Съдружниците очакват, че до края на 2022 г. броят на служителите ще се удвои до 80–100 души.
Поне частично новите назначения се дължат на факта, че компанията вече иска да създава собствени продукти. Първата крачка в тази посока е Vitesse Running. Приложението учи бегачите аматьори какви тренировки да следват, за да постигнат напредък.
Ралица Иванова и Мартин Марков искат да монетизират приложението, като таксуват индивидуалните и корпоративните потребители. При регистрация потребителите трябва да въведат данни като възраст, тегло и височина и приложението им предлага тренировки, съвместими с техните показатели. Основните функции на приложението са безплатни. Потребителите имат опции да получат допълнителни функции, като например подробен анализ на тренировките или съвети за по-добро представяне.
Докато все още валидират Vitesse като продукт, съоснователите му го предлагат на различни компании и искат обратна връзка от тях. Така те разбират, че корпоративните клиенти имат нужда от платформа, с която да организират вътрешни състезания като форма на тиймбилдинг или въвеждане в екипа за новите служители.
Отделно от това организаторите на спортни събития могат да използват приложението, за да продават билетите си онлайн. Подобно на начина, по който Booking или Airbnb свързват доставчици на услуга с желаещите да я ползват.
„В момента се опитваме да решим как да преминем към b2b модел – казва Мартин Марков. – Защото в b2b виждаме много по-голяма прогнозируемост на приходите.“
В България платформите за спортни услуги не са толкова популярни с малко видими изключения като картите Multisport. В чужбина обаче тяхната популярност расте, а засега повечето потребители на Vitesse са зад граница. „С тази платформа компаниите могат не само да си подобряват атмосферата в офиса, но и да ползват безплатно виртуалния треньор – казва Ралица Иванова. – Могат да организират уебинари на тема бягане и подобряване на здравето.“
В момента приложението зависи основно от експертизата на Йоло Николов и Милица Мирчева, които са изготвили тренировките, а скоро се очаква да започнат да снимат и видеа. Но идеята е към приложението да се привличат и атлети с други профили: включително и йога инструктори. „Няма да бъде само платформа за организиране на състезания – казва Иванова. – Искаме да обхванем повече дейности.“ „Искаме да е платформа, която компаниите могат да си сложат в бенефит пакета и да имат ясна визия какви проблеми имат и как да ги оправят“, допълва Мартин Марков.
Пазарът на мобилни приложения за бягане се оценява на 492 млн. долара от консултантската компания Valuates Reports. Прогнозата за 2027 г. е общият обем на пазара да достигне 1.25 млрд. долара, или средно ръст от по 14% годишно.
Тази прогноза може би не е твърде смела. Пандемията и затворените фитнеси промениха навиците на физически активните потребители. Част от тях избраха бягането като алтернатива на спорта, който практикуват. Според прогнозите мнозинството от потребителите на тези приложения (94%) са аматьори.
Някои от тези приложения постигат внушителни финансови резултати. Strava, което позволява на спортуващите да следят различни показатели като изминато разстояние, маршрути и денивелация, твърди, че разполага с над 70 млн. потребители в почти всички страни по света. През 2020 г. компанията – разработчик на Strava, набра от инвестиционни фондове 110 млн. долара.
Големите компании за спортни стоки като Nike и Under Armour също застават на стартовата линия със собствени приложения. За малка компания като стартъпа на Иванова и Марков ще е много трудно да се надпреварват с големите. „Основното за следващата година е как да продаваме и маркетираме продукта – казва Мартин Марков. – От гледна точка на разработка имаме едно напълно скалируемо решение.“ Той допълва, че ще търсят и допълнително финансиране за развитието на Vitesse.
Докато съдружниците очакват да се случи комерсиалният успех на мобилното приложение, двигателят на финансовия растеж за компанията остават проектите. Appolica работи основно със стартъпи от Северозападна Европа, като има доста клиенти във Великобритания. Основателите на Appolica твърдят, че разработените от компанията продукти се използват от над 50 млн. потребители по цял свят.
Но с постоянно растящ брой служители и над 300 реализирани до момента проекта компанията минава в стадий, в който трябва да мащабира по-сериозно дейността си. Това всъщност е голямото предизвикателство за много предприемачи, които през годините са влизали в селекциите на Forbes „30 под 30“.
За съоснователите на Appolica предизвикателството е да запазят процесите, които се случват в компанията сега. „Макар и да правим приложения по поръчка, структурата в компанията е изцяло стартъп – може би защото самите ние работим с много стартиращи компании – казва Мартин Марков. – Ще се опитаме да запазим това в бъдеще, защото вярваме, че то е едно от нещата, заради които успяхме.“