Електронната търговия и мобилните разплащания ще продължат да движат икономиката на Филипините
В моята банкова кариера съм живяла в Азия 10 години – по равно време в Сингапур и Хонг Конг. Едно от преимуществата на живота в тези две страни е че почти всяко домакинство ( местни граждани и експат-и) имат възможност да наемат домашна помощничка която в 80% от случаите е филипинка. Около 2.2 милиона филипинци, работят в чужбина и поддържат семействата си като ежемесечно превеждат заплатите си към Филипините – през 2020 тези парични потоци са били за около 7.5 млрд. евро.(PH Statistics Authority)
Филипините са една от многообещаващите, динамични страни в Азия. Това е архипелаг, състоящ се от повече от 7 хиляди красиви острова. При население от почти 110 млн. души, около 60 млн. са свързани с Интернет (World Factbook). В тази страна с млада и нарастваща средна класа паричните средства в брой все още са популярен начин на плащане, но това се променя бързо, следвайки променящите се предпочитания на потребителите. Според Statista през 2020 г. процентът на плащанията в брой е спаднал до едва 37% от всички разплащания.
Covid-19 беше неочакваният катализатор, който ускори растежа на безкасовите транзакции в страната. Тъй като Филипините бяха под един от най-дългите и най-строги локдауни в света, хората се насочиха към плащанията с електронни портфейли – те нараснаха от нула през 2015 г. на 10% от всички транзакции през 2020 г. (Statista).
Според проучване на Централната банка – Bangko Sentral ng Pilipinas (BSP) – през 2019 г. само 20.9 млн. филипинци имат банкови сметки в сравнение със 73.9 млн. потребители на смартфони. На фона на локдауни покрай Covid-19, това насърчи електронната търговия и скока в онлайн пазаруването. Като се има предвид, че в страната има само 3 милиона потребители на кредитни карти (Асоциация за кредитни карти на Филипините) филипинците освен разплащане в брой използват преобладаващо електронни портфейли
PayMaya, Gcash, Grab Pay или дори ShopeePay са лесни за използване. За регистрация е необходим само мобилен телефон. Захранването може да се извърши в удобни квартални магазини или бакалии. Това улесни много хора като Пия от Пампанга (провинция в региона на Централен Лусон). Работейки от разстояние, тя спестява пари по време на пандемията, защото вече не се налага да харчи за пътувания и за хранене навън. Тя обаче пазарува онлайн за да подобри домашния си офис или да си закупи неща за домакинството.
Разполагайки само със сметка за заплата, която не е била в състояние да регистрира в системата за онлайн банкиране на своята банка преди локдауна, Пия използва PayMaya, за да се свърже с PayPal. За да депозира пари, трябва само да отиде до близкия магазин и да внесе сумата, която възнамерява да похарчи. Както мнозина знаят, Paypal й позволява да купува стоки в чужбина и ги доставя до дома й.
За съжаление, някои филипинци нямат късмет като Пия, която запази заплатата си постоянна по време на пандемия. Държави в Азия като Филипините завършиха с 10.4 % или най-лошото си ниво на безработица за последните 15 години до края на 2020 г. Така че има и хора като Марисел – домакиня, която използва приложения за електронна търговия като Shopee, за да стартира бизнес у дома. Това й помага да се изхранва по време на локдауна, след като съпругът й, бивш сервитьор в ресторант, е загубил работата си. Подобно на 70% от населението на Филипините, които нямат банкови сметки, Марисел използва онлайн портфейл. Тя „допълва“ средствата по този портфейл в местния хранителен магазин 7-Eleven и го използва за да купува стоки от Китай чрез приложението Shopee. След това ги препродава на съседите си, които все още нямат нужната дигитална грамотност за да пазаруват онлайн .
Това е само началото на растежа на електронната търговия във Филипините, подхранвана от нововъзникващите видове дигитални плащания.
*В поредица от статии Ани Филипова ще представи в детайли най-популярните начини за разплащане в страните от Азия.