Тюркоазът на кулинарната карта
Неочаквано заминаване за Турция помага на Тюркян Тюркер – Татяна Карова, да открие страстта си към кулинарията. Вкусните рецепти и отношението на хората към храната там вдъхновяват Тюркер да отвори турски ресторант в София.
Г-жо Тюркер, вие сте живели в Турция и лично сте се докоснали до културата там. Какво в местната кухня ви впечатли най-много?
През 1989 г. със семейството ми се преместихме от България в Турция заради тогавашния режим. Хората в Турция ни посрещнаха топло и ни показаха красотата на тяхната кухня. Видях с каква любов домакините там приготвят храната и с какво внимание я поднасят на семейството си. Това много ме впечатли и аз самата започнах да се вглеждам повече във всяко нещо, което използвам в кухнята си.
Колкото повече разбирах за любовта на турците към хубавата храна, толкова по-интересно ми ставаше. Любопитството не ми даваше спокойствие и проучвах различните части на Турция с какви специалитети са известни. Пътувах много и така опитах истински вкусотии. С времето се научих как да ги приготвям сама.
Какво ви накара да мечтаете за ваш турски ресторант в София?
Беше ми мечта от много време. Аз самата съм израснала в ресторант. Баща ми беше ресторантьор и от него съм наследила любовта към този занаят.
С времето съм оформяла детайлите в главата си. Когато живеех в Турция и посещавах редовно някой ресторант, хората там винаги са се отнасяли с мен по специален начин. За тях никога не съм била просто клиент.
Така разбрах, че когато аз отворя ресторант и аз ще приемам само гости, за които ще готвят истински професионалисти с най-качествените продукти. В годините ни посещаваха различни хора. Имаше семейства с малки бебета в колички и те израснаха пред очите ни. Винаги съм ги прегръщала като свои. Сега тези деца са големи и ме прегръщат така силно, както аз тях, и ме канят на рождените си дни. Благодаря, че имам такива истински приятели, които в годините не ни оставиха сами.
Най-вероятно точно това е и тайната на „Тюркоаз“. Никога не съм правила реклама на ресторанта. Хората са си прекарвали весело и са си споделяли от уста на уста. Така днес мястото вече ни е тясно и за съжаление, се случва да връщаме гости.
Как успявате да се сдобиете със свежи продукти за приготвянето на традиционни ястия?
Всеки продукт трябва да е много внимателно подбран и винаги се стремя да надграждам това изискване. Вече отглеждаме агнета и телета в Родопите, в планината на чист въздух. Там хората са ни приятели и изкупуваме всичко, което отглеждат. Това се отнася както за месото, така и за зеленчуци, яйца и млечни продукти. Работят само с нас и сме им много благодарни, защото знаем с каква любов се грижат за животните и реколтата си.
Традиционните продукти за турската кухня обаче ги внасяме, за да не губи ястието от автентичния си вкус. Например сармите ги приготвяме със специални лозови листа. Този сорт лоза се отглежда в град Токат в Турция и е само за листа. Имало е случаи, в които намалява някой продукт или се бави вносът. Тогава се качвам в колата и отивам сама до Турция, за да набавя всичко необходимо.
Много е важно продуктите да са пресни и наистина държа на това. При нас нямаме абсолютно нищо замразено. Също така нямаме и конвектомат, който да забързва процеса по приготвянето на храната, или фритюрник. Готвим на пещ с дърва, скара на въглища и това прави храната много здравословна. За турската кухня се мисли, че е мазна, калорична и с много подправки. Всъщност ние готвим много внимателно полезна храна.
Колко е голям екипът ви и как подбирате хората в него?
Имаме голям екип от професионалисти във всички звена на ресторанта. Част от тях вече 11 години са в семейство Тюркоаз, което ме радва много. През годините включихме още талантливи хора, които дойдоха от Турция и се доказаха с умения си. Много е важно да са майстори в това, което правят, защото вкусната кухня изисква профилиране.
Например за изпичането на един хляб има много тънкости и не всеки може да го прави. Там си има пекари, които правят само това нещо и ако ги сложиш на салати или мезета, няма да се справят. Същото важи и за останалите. Важното е, че са много добри в своите звена.
С какво друго се отличава „Тюркоаз“ от останалите ресторанти?
„Тюркоаз“ е наш дом, в който посрещаме гостите ни, както си ги посрещаме у дома. Да, „Тюркоаз“ е турски ресторант, но той е харесван и посещаван от хора с различни религии. Затова ние отбелязваме и техните празници, като правим специални празнични пакети с традиционна за този ден храна. На Бъдни вечер имаме богато меню, което надгражда традиционните постни ястия и прави празника още по-запомнящ се.
Приготвяме всички ястия в същия ден, за да са пресни и вкусни. После хората идват да си ги вземат, което обикновено е след 14 ч. За останалите празници правим същото. На Великден вече е традиция да боядисваме яйца, да месим козунаци и да украсяваме ресторанта тематично.
Печем агнета, отгледани в планината специално за нас, на Великден и Гергьовден. Нашите приятели вече знаят колко вкусни ги приготвяме и работим без почивка на тези празници, за да има вкусна храна за всички. После обаче си отпочиваме щастливи сред доволните и щастливи хора.
Знаем, че тези неща са важни за посетителите ни и неусетно стават важни и за нашия екип. На Рамазан и Курбан байрам обаче ние получаваме много различни поздрави, цветя и подаръци от нашите приятели.
Преди да се насочите към ресторантьорството, сте имали опит в други сектори отново като собствен бизнес. Разкажете ни за опита си.
Преди така си избирах работата, че да имам повече време за децата си. Тогава те бяха малки. Управлявах магазини и обзавеждах хотели с хавлиени изделия и спално бельо.
Това обаче не ми беше достатъчно голямо предизвикателство и не се задържах много. Исках нещо различно. Така влязох в строителството. Усетих търсенето и имах възможност да доведа специалисти, обучени в Турция. Бях събрала много добър екип и работех добре с него. Всичко това беше много хубаво, но всъщност исках да сбъдна мечтата си и да имам собствен ресторант, в който посрещам гостите си.
Взех бързо това решение и спрях всичко останало. Никога не съм съжалявала, защото за мен готвенето е удоволствие и нито един ден не съм чувствала „Тюркоаз“ като просто работа.
Сутрин бързам да стигна в ресторанта и да пия кафето си с колегите. Те са моето семейство. Щастлива съм, защото работя хобито си, а това ми дава усещането, че не съм на работа.
Как ви помогна опитът от предприемачеството в управлението на „Тюркоаз“?
Всеки бизнес, който съм имала, ми е помогнал по някакъв начин. Имах останал текстил от магазина и сама си уших пердетата. Днес също сама си купувам и избирам платовете. Опитът ми от строителството също ми е от полза от време на време. Дори сега се готвим за голям ремонт на ресторанта. С него ще разширим пространството и ще можем да приемаме повече гости. Благодарение на опита ми вече знам как да управлявам такива проекти и къде да намеря правилните майстори.
Как си спомняте за годините, които сте прекарали в Турция, и кое ви връща към спомена за тях?
Началото беше много трудно, но бях целуната от Господ, защото хората ме посрещнаха с много уважение, любов и разбиране. Така попаднах в английската компания Unilever на едва навършени 17 години. В екипа бяха хора от едни от най-добрите университети в Турция, а аз дори не бях завършила средното си образование. Те повярваха в мен и ми дадоха възможност в компания, която сама по себе си беше голямо училище. След четири месеца вече бях поела част от големите фирми, с които работехме.
Преди няколко години ме очакваше голяма изненада в градината на ресторанта. Двамата ми директори, от които научих много и съм им много благодарна за това, стояха пред мен с група мотористи. След близо 15 години ме бяха намерили. Не мога да опиша чувството след толкова много време да не си забравен от шефовете си и да си така приятно изненадан.
Оказа се, че всяка година те обикалят Европа с мотори. Вече към тази традиция добавяме, че последната им спирка е в „Тюркоаз“. Когато идват, са с тематични тюркоазени тениски, на които са изписани столиците на държавите, а за България е изписано Turquoise.