Застрахователят на променящия се свят
БНП Париба Кардиф формира тенденциите на животозастрахователния пазар, следвайки стратегия за дигитализация и осигуряване на оптимално клиентско изживяване.
През 2021 г. се навършват 15 години от стъпването на БНП Париба Кардиф в България с цел да преобрази модела на животозастраховане в страната. Още със самото си появяване компанията, която специализира в застраховането на задължения на клиенти при непредвидени житейски събития, внася един качествено нов клас продукти, който обаче трябва тепърва да си пробие път на родна почва. „В началото ние предложихме нещо изцяло ново на клиентите и трябваше да им покажем добавената стойност на нашите продукти“, казва Марио Костов, управител на БНП Париба Кардиф България.
Практиката на родния пазар е застрахователната премия да бъде включена в крайната цена за клиента. „В този контекст нашата мисия е да направим застраховането по-достъпно за всички и да се уверим, че продукти са прозрачни, лесни за разбиране и сключване, така че клиентите да видят ползата от тях“, спомня си Костов.
Уникалният бизнес модел на БНП Париба Кардиф България предвижда осъществяването на продажбите да става чрез мрежа от партньори, които могат да бъдат банки, компании за потребителско кредитиране, лизингови дружества или други. Първият такъв партньор в България е именно една от най-големите банки в страната – УниКредит Булбанк. „БНП Париба Кардиф вече имаше установени партньорски отношения с групата УниКредит в различни държави и затова решихме да започнем операциите си в страната с познат и доверен партньор“, споделя Костов.
Макар началото да е трудно и скептиците да са немалко, с времето бизнес моделът на застрахователната компания се доказва и набира популярност сред потенциалните партньори. Предлаганите продукти, които са успешно адаптирани към нуждите на крайните клиенти, помагат на партньорите на компанията да се откроят от своите конкуренти и да увеличат пазарния си дял. Увеличаващият се брой партньори пък от своя страна носи и все по-голяма клиентска база за БНП Париба Кардиф.
Но освен възможности този бизнес модел крие и своите предизвикателства. „На първо място, ние трябва да предадем много качества и умения на нашите партньори, така че продуктите и посланията ни да достигат до техните клиенти“, обяснява Костов. От друга страна, нарастващата мрежа от партньори принуждава БНП Париба Кардиф да се адаптира към множество различни бизнес стратегии, така че да осигури, оптимално изживяването на клиента във всяко едно отношение.
Защо това е толкова важно? Защото именно клиентско изживяване е фокусът в стратегията на застрахователната компания от самото ѝ създаване. „Ние сме изцяло ориентирани към клиента и всичко, което правим, е с цел да постигнем максимална удовлетвореност сред хората, които са ни се доверили“, казва Костов. Всяка стъпка от пътя, по който минава клиентът, е внимателно планирана, като целта е всички процеси да бъдат максимално опростени и открити.
НАШАТА МИСИЯ Е ДА НАПРАВИМ ЗАСТРАХОВАНЕТО ПО-ДОСТЪПНО ЗА ВСИЧКИ И ДА СЕ УВЕРИМ, ЧЕ НАШИТЕ ПРОДУКТИ СА ПРОЗРАЧНИ И ЛЕСНИ ЗА РАЗБИРАНЕ.
Освен знанието за продукта, което бива предадено на обслужващия персонал на всички компании в партньорската мрежа, БНП Париба Кардиф е разписала своите общи условия на максимално ясен и достъпен език, за да са разбираеми за всеки един клиент. Въведени са изисквания дори и за размера на шрифта на полиците, който трябва да бъде достатъчно голям, за да бъде лесен за четене.
Веднъж сключили полица, клиентите могат да се възползват от бърз и безпрепятствен процес по предявяване на претенция за щета. В кол центъра на компанията има работещи процедури, целящи клиентите да бъдат насочени максимално бързо и точно.
В допълнение – през последните години компанията работи по дигитализацията на редица процеси, които да улеснят достъпа на потребителите до различни услуги и да подобрят тяхното изживяване. Тези дейности са неимоверно ускорени от пандемията, която създаде много сериозни предпоставки за промяна както на дистрибутивния канал на застраховките, така и на каналите за обслужване на клиенти. „Ние наистина ускорихме всички проекти по дигитализация, които бяха планирани за по-дълъг срок, но мисля, че успяхме да отговорим на очакванията на клиентите в тази безпрецедентна среда“, споделя Костов.
Освен по отношение на ускорената дигитализация пандемията оказа и пряко влияние върху представянето на компанията. COVID-19 доведе до ужасяващи последици, като огромен брой хора загубиха живота си.
Конкретно в България продължаващата несигурност и циклично въвеждане на строги противоепидемични мерки оказват пагубен ефект върху малкия и средния бизнес и оставят множество хора без работа. „За 2021 г. компанията очаква ръст на изплатените претенции по риска „Нежелана безработица“, обяснява Костов.
Ако има лъч светлина в черната статистика на пандемията, то това е именно ролята на компании като БНП Париба Кардиф, които внасят нотка на спокойствие в живота на техните клиенти. „Ролята на нашите продукти е именно да защитава клиентите ни, както и техните семейства и близки, при неблагоприятни събития в техния живот“, казва Костов.
Именно затова и компанията планира да продължи своите усилия в това да прави застрахователните продукти, които предлага, все по-достъпни и разбираеми за своите потребители. Фокусът ще бъде и върху това да адаптира своите продукти така, че те да са максимално полезни в бързо променящите се условия на пазара.
В тази връзка БНП Париба Кардиф ще продължи с дигитализацията на своите дистрибутивни канали и каналите за обслужване на клиенти, защото вижда ясно желание за това от страна на потребителите. „В България развитието на дигитализацията може и да не отговаря на темповете в някои от по-развитите страни, но това, което е сигурно и което наблюдаваме всяка година, е, че все повече и повече електронният канал придобива по-голям относителен дял в портфолиото на нашите партньори“, споделя Костов.
Отделно, на групово ниво компанията инвестира в редица обещаващи технологични стартъпи, чиито продукти желае да интегрира в своите операции. „Казано накратко, нашата стратегия е дигитализация, дигитализация и пак дигитализация“, казва в заключение Костов.