Зеленият катарзис на биткойна
Като дете в западните селскостопански райони на Пенсилвания през 70-те години на миналия век Бил Спенс играе с приятелите си върху купчини въглищни отпадъци, без да обръща внимание на отровните тежки метали под краката си.

След като работи като инженер в петролния сектор на запад, той се завръща в родното си място през 90-те години и установява, че битумните отпадъци все още са осеяли пейзажа. Притесненията са, че от тези разхвърляни и необработени ями изтичат канцерогенни вещества, които се вливат в подпочвените води или може да се запалят и да започнат да отделят вредните вещества във въздуха. (В Пенсилвания са регистрирани 772 купчини с отпадъци, от които 38 димят.)
Затова 63-годишният сега Спенс се нагърбва с мисията да се пребори с купчините, да възстанови земята и да спечели пари от всичко това. През 2017 г. той купува контролния пакет от електроцентралата Scrubgrass Generating в окръг Венанго, северно от Питсбърг. Тя е специално проектирана за изгаряне на битумни отпадъци, но те не са добро гориво и централата едва оцелява.
По-късно същата година, след като е диагностициран с панкреасна недостатъчност и рак на бъбреците (той предполага, че заболяванията му са свързани с ранното му излагане на вредните отпадъци), Спенс се оттегля от бизнеса. Отегчен, започва да се занимава с криптовалути и скоро стига до прозрение – може да спаси Scrubgrass, като превръща отпадъците в биткойни.
След като минала операцията и тръбата за хранене била свалена, Спенс се заема с реализация на своята идея – да превърне отпадъците от тежката индустрия на XX век в дигиталното злато на XXI век. Около 80% от произвежданите от Scrubgrass 85 хил. киловата електроенергия сега се използват за захранване на мощни, енергоемки компютри, които валидират транзакциите с биткойни и се конкурират с компютри от цял свят да решават изчислителни задачи и да печелят нови биткойни – процес, известен като добив на криптовалута.
В зависимост от цената на биткойните Scrubgrass печели приблизително 20 цента или повече от киловатчас (кВтч) електроенергия, докато, ако я продава в мрежата, ще получава едва 3 цента. Освен това, понеже централата по безопасен начин преработва битумни отпадъци, тя ползва и данъчен кредит за производство на възобновяема енергия, който в момента в Пенсилвания е около 2 цента на kWh – също колкото получават и производителите на енергия от водата.
Спенс е един от нововъзникващите миньори на биткойни в САЩ, които превръщат един от най-големите недостатъци на криптовалутата – неутолимата ѝ жажда за енергия, в актив. Независимо дали го правят, за да се отърват от битумни отпадъци, дали за да помагат за балансиране на електрическата мрежа на Тексас, или за да се възползват от треската за петрол и газ, тези криптопредприемачи печелят, като превръщат дигиталните лимони в зелена лимонада.
И тъй като страни като Китай, Индонезия и Иран налагат строги ограничения и дори забраняват добива на биткойни, възможностите пред американските производители никога не са били по-големи. С пазарен дял от едва 4% преди две години, сега САЩ се превърнаха във втория по големина миньор на криптовалута в света със 17% от всички нови биткойни, показват данните на Центъра за алтернативни финанси към университета в Кеймбридж.
Въпреки твърденията за нейните ползи, ясно е, че криптовалутата е екологично бедствие. В зависимост от цената на биткойна (по-високата цена привлича повече миньори), глобалната мрежа за неговия добив непрекъснато консумира между 8 и 15 гигавата електроенергия, твърдят учените от „Кеймбридж“. За сравнение – Ню Йорк използва едва 6 гигавата, а Белгия – 10. Колко въглерод се отделя в атмосферата от добива на биткойни зависи от това какъв източник на енергия се използва. За да отключат един биткойн, миньорите трябва да захранят машините си с около 150 хил. кВтч електроенергия, колкото консумират 170 средно големи жилища в САЩ на месец.
Ако смятате, че това са фалшиви пари, тогава каквото и количество енергия да се използва, ще бъде прекалено голямо.
Особено тревожно е, че високоенергийните нужди не са технически дефект на биткойните, а по-скоро тяхна основна характеристика. Част от електроенергията естествено се използва за извършването на транзакции, но очевидно голяма част се губи в решаване на безполезни математически задачи. Това доказателство за извършената работа, или „доказателство за работа“, е просто начин за създаване на изкуствен недостиг, което прави манипулирането на пазара твърде скъпо.
През 2010 г. създателят на биткойна, познат под псевдонима Сатоши Накамото, даде следното обяснение: „Това е като златото и неговия добив. Съпътстващите разходи за добив обикновено доближават цената на златото. Добивът на злато генерира отпадъци, но те са далеч по-малки от ползата да притежавате злато като средство за размяна. Мисля, че същото ще се получи и при биткойна. Ползата от обмена, станал възможен посредством биткойна, далеч ще надхвърли цената на използваната електроенергия.“
Разбира се, системата можеше да бъде проектирана по различен начин. Съществуват сериозни криптовалути, включително ethereum, cardano, stellar, Ripple’s XRP и algorand, които използват значително по-малко енергия от биткойна или са специално променени, за да правят така.
Етерът например ще започне от следващата година да използва не „доказателство за работа“ (proof of work), а система, която доказва, че миньорът вече разполага с токени, която се нарича „доказателство за залог“ (proof of stake). При нея потреблението на енергия намалява с 99.95%. Има дори нова валута, candela, чийто протокол изисква добивът да се извършва със слънчева енергия.
Но това няма да повлияе по никакъв начин върху биткойна. Предимството му да бъде първи на пазара доведе до неотдавнашна капитализация в размер на 700 млрд. долара – повече от следващите пет най-ценни криптовалути, взети заедно. (Пазарната капитализация на етера, втората най-популярна криптовалута, е 250 млрд. долара.) А няма признаци добивът на биткойни да стане по-малко енергоемък.
Неговият алгоритъм принуждава миньорите да се състезават за отключване на всяка нова монета и това състезание ще продължи, докато не бъде изкопан и последният биткойн, което се очаква да се случи някъде около 2140 г. Регистрирането на сделката в блокчейн системата на биткойна отнема милион пъти повече енергия, отколкото обработката на такава сделка в банковата мрежа на Visa. (Привържениците на криптовалутите казват, че една нова мрежа за транзакции, наречена Lightning и предназначена да работи с биткойни, може да я направи по-ефективна от Visa.)
В Тексас производителите на биткойни са като буфер за новата зелена енергия – те я изкупуват, когато не е необходима, и изключват съоръженията си, когато търсенето нараства.
„Ако смятате, че това са фалшиви пари, тогава каквото и количество енергия да се използва, ще бъде прекалено голямо“, отбелязва Тед Роджърс, заместник-председател на Greenidge Generation Holdings, която управлява електроцентрала и съоръжение за добив на биткойни на брега на езерото Сенека в щата Ню Йорк.
За да придобиете представа как би изглеждал зеленият биткойн, достатъчно е да погледнете щата Тексас, чиято независима електроенергийна система се срина по време на големите студове миналата зима. Десетки електроцентрали бяха изключени и причиниха имуществени щети за милиарди долари, а някои клиенти получиха месечни сметки по 17 хил. долара. И макар след това директорите на Съвета за електроенергийна сигурност на Тексас да подадоха оставка, политиците на щата не направиха нищо съществено за реформиране на системата.
За щастие, свободният пазар се притече на помощ, защото само през следващата година в Западен Тексас предстои да бъдат изградени и включени в мрежата мощности за 16 гигавата вятърна и слънчева електроенергия. При нормални условия това ще бъде много повече, отколкото е необходимо за покриване на дефицита в търсенето в Тексас.
Но така ще се гарантира, че има достатъчно енергия при екстремни климатични събития като заледявания през зимата и горещи вълни през лятото. Миньорите на биткойни играят ролята на своеобразен буфер за тази нова зелена енергия. Те изкупуват излишъците, когато не са необходими, и затварят миннодобивните си платформи, когато търсенето се покачи, връщайки енергията обратно в мрежата.
„Западен Тексас ще доминира, всичко ще се съсредоточи тук“, прогнозира 24-годишният Джеси Пелтан, технологичен директор на базираната в Далас Autonomous (и участник в класацията на Forbes „30 под 30“ през 2021 г.).
Миналата година Пелтан помогна за създаването на миннодобивен център за криптоданни край Мидланд с капацитет 150-мегавата електроенергия. Той е наречен HODL Ranch. Името идва от събирачи (holders) на криптовалути, които купуват, а след това ги съхраняват за по-добър живот (hodl on for dear life, като грешката в думата hodl е умишлена).
Това е първият мащабен проект, който ще се захранва с излишната енергия, произвеждана от новите слънчеви и вятърни централи. През някои нощи приливът на енергия е толкова голям, че операторите на мрежата се принуждават да раздават енергия, за да предпазят системата от претоварване.
Ето и ключа – миньорите са сключили с мрежовия оператор на Тексас договори за „отговор при търсене“, с които се съгласяват в замяна на отстъпки в цените да изключват компютрите си при нарастване на търсенето. Това намалява средните разходи за електроенергия в HODL под 2 цента на кВтч, при положение че разходите за добив на биткойн са близо 2000 долара.
Най-голямата миннодобивна дейност за биткойни в САЩ се намира в Тексас. Тя се управлява от публично търгуваната Riot Blockchain (пазарната ѝ капитализация възлиза на 3 млрд. долара), която е базирана в Рокдейл, североизточно от Остин, в близост до гигантски интерконектор,
през чийто лабиринт от трансформатори и високоволтови електропроводи преминават 5000 мегавата електроенергия. Riot е включена директно в интерконектора, за да захранва с 300 мегавата своите 120 хил. компютъра за добив на криптовалута. В момента съоръжението се разширява и капацитетът му ще се увеличи до 750 мегавата, като до края на 2022 г. ще бъдат инсталирани още 130 хил. машини.
Riot има 10-годишен договор за закупуване на цялата мощност, от която се нуждае в Рокдейл, при изгодните 2.5 цента на кВтч, включително отстъпка от 0.5 цента на кВтч, която получава за готовността си да изключи компютрите, за да отговори на ръста в търсенето на електроенергия. Съществува и възможността да препродаде енергия обратно в мрежата.
По време на заледяванията в Тексас съоръжението в Рокдейл доброволно спря всички добивни дейности за два дни. Ако се приеме, че пиковата цена е била 9 долара за кВтч, това означава, че от изключването Riot е получила 90 млн. долара. „При такъв мащаб на енергийните доставки ние не просто добиваме биткойни“, казва изпълнителният директор Джейсън Лес. Вместо това Riot действа като „виртуална електроцентрала“.
Трийсет и пет годишният Лес е изучавал компютърни науки в Калифорнийския университет „Ървайн“, но за първи път чува за биткойните, докато играе професионален покер около 2015 г. и вижда как други играчи задържат и преместват печалбите си, без да използват банки. Нестабилността на биткойна не го притеснява, защото той обича да залага: „Когато настъпват големи ценови промени, те не ми влияят. В покера, дори да си добър, в 45% от времето губиш. Нямам проблеми със загубите.“
Още по-голям залог в зелените технологии прави Crusoe Energy Systems. Компанията набра 250 млн. долара предимно за добив на биткойни в отдалечените петролни и газови находища на шест американски щата, включително Ню Мексико, Тексас и Северна Дакота.
Сред инвеститорите в нея са Bain Capital, Valor Equity Partners, съоснователят на Tesla Стробел и криптомилиардерите близнаци Камерън и Тайлър Уинклевос. Crusoe разполага с 45 корабни контейнера, пълни с компютри за добив на биткойни. Те се захранват с електроенергия от природен газ, който иначе би бил изгорен.
„Подценихме оперативните трудности в бизнеса“, признава съоснователят на Crusoe Чейз Лохмилър – 35-годишен ветеран от инвестиционната компания Polychain Capital, която влага в криптовалути. Стартъпът е установил, че е голямо предизвикателство да поддържа контейнери, разпръснати върху голяма площ, особено по време на летните горещини.
Макар да е малко вероятно Crusoe да достигне размера и рентабилността на Riot, компанията отклонява около 280 млн. куб.м природен газ на ден, който иначе би трябвало да бъде изгорен. „Смятаме, че най-добрият начин да подобрим икономическите перспективи пред едно петролно находище е, като добавим няколко платформи за биткойни.“
За да отключат един биткойн, миньорите трябва да захранят машините си с около 150 хил. кВтч електроенергия, колкото консумират 170 жилища в САЩ на месец.
Коя зелена енергия е икономически важна? Със сигурност вятърната и слънчевата. Другите източници са по-трудни за обработване.
На бреговете на езерото Сенека в Ню Йорк централата Greenidge Generation произвежда по 80 мегавата електроенергия, от която половината използва за добив на криптовалута. Фирмата за частни инвестиции Atlas Holdings купува обраслата с бурени електроцентрала през 2014 г. и инвестира десетки милиони, за да я модернизира и да я пригоди да работи на природен газ.
Това означава, че тя вече отделя една четвърт от въглеродния диоксид, който е произвеждала през предходните шест десетилетия, когато е работила на въглища, и не емитира никакви серни съединения или прахови частици.
Централата вече е достатъчно екологична. Но както и преди, тя засмуква от езерото всеки ден по 380 млн. литра вода за охлаждане и я връща с няколко градуса по- топла. Местните природозащитници наричат централата „гигантска цедка за риба“ и смятат, че загрятата вода е отговорна за понижаване на нивата на кислород и за прекомерния цъфтеж на водорасли в езерото. Законопроект, който би трябвало да забрани криптодобива в Ню Йорк за три години, замря в една щатска комисия през юни.
Greenidge допълнително екологизира своите биткойни, като купува квоти за CO2 и работи за възстановяване на баланса в горското стопанство. Изпълнителният директор Джеф Кърт отбелязва, че изпусканата от централата вода е в рамките на регулаторните граници, и твърди, че прилага допълнителни скринингови системи, за да защити пъстървата в езерото Сенека.
А в Пенсилвания природозащитниците не са въодушевени, че централата на Спенс – Scrubgrass, ще получи същата субсидия като производството на енергия от водата. Но щатската управа е на мнение, че е по-добре от изгарянето на битумните отпадъци да се емитира въглероден диоксид, отколкото те да замърсяват земята.
„Проблемът е реален, настоява Спенс. И единственият начин да се реши са тези електроцентрали.“ Технологията в Scrubgrass се е използвала до 90-те години на миналия век и е скъпа. Специален реактор изгаря отпадъците, скалите и всичко останало, произвеждайки пепел с високо рН, която се изсипва върху останалите купчини, за да неутрализира киселинността им.
Изгарянето е икономически оправдано само ако е съпътствано с добив на биткойни. Спенс има нов партньор в лицето на Грег Биърд, който до 2019 г. ръководеше вложенията в природни ресурси в гиганта за частни инвестиции Apollo Global Management. Двамата създадоха Stronghold Digital Mining, която в момента е собственик на Scrubgrass.
С 49-годишния Биърд като главен изпълнителен директор Stronghold набра през юни от частни инвеститори 105 млн. долара – достатъчно за закупуване на още оборудване за добив на биткойни и придобиване на втора и евентуално трета централа за изгаряне на битумни отпадъци. Компанията подаде и предварителни документи, за да стане публична. Биърд казва, че никога досега не е виждал подобно нещо. „Това е най-важният растеж при едно производство.“