Петте водещи тенденции в блокчейн технологиите през 2022 г.
Блокчейн е една от най-интересните тенденции в технологиите в момента. Това представлява децентрализиран, криптиран модел на бази данни, който има потенциала да реши много проблеми, свързани с онлайн защитата и със сигурността, пише авторът на Forbes Бернард Мар.

Много хора я познават като технологията, която е в основата на биткойна и криптовалутите. Възможните ѝ приложения обаче са много по-широки и обхващат цифрови „умни“ договори, логистика, произход и сигурност на доставките по веригата, както и защита срещу кражба на самоличност. Има и безброй други начини на приложение. Привържениците на тази технология твърдят, че тя може да се използва за подобряване на сигурността и целостта на всяка една система, чиято база данни се споделя и до която достъп имат няколко страни.
През 2022 г. се очаква разходите на бизнеса за блокчейн решения да достигнат 11.7 млрд. долара. По-долу са изброени някои от тенденциите, които се очертават като движеща сила в сектора, както и някои разсъждения как технологията ще повлияе върху живота на все повече хора през новата година.
Зелени блокчейн инициативи
Блокчейн технологията може да използва много енергия и да генерира високи нива на въглеродни емисии. Този факт беше в основата на решението на главния изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск временно да спре в началото на 2021 г. да приема плащания в биткойни при продажбите на негови автомобили. Поради същата основателна причина през 2022 г. вероятно ще станем свидетели на нарастване на опитите за „екологизиране“ на блокчейна.
Има няколко начина, по които това може да бъде направено, включително чрез закупуване на въглеродни емисии, въпреки че много хора смятат, че това по-скоро се равнява на опит да се превърже рана, която не е трябвало да бъде причинявана. Друг начин е да се премине към по-малко енергоемки модели на блокчейн технология – обикновено такива, които използват повече консенсус, базиран на алгоритми за „доказателство за дял“ (proof of stake), а не толкова на алгоритми за „доказателство за изпълнение“ (proof of work).
Етерът – втората най-популярна блокчейн валута след биткойна – ще премине през 2022 г. към консенсусни механизми на база „доказателство за дял“. Друг начин да се екологизират блокчейн технологиите е този, за който призовава Кати Ууд, главен изпълнителен директор на технологичния хеджфонд Ark Invest. Тя смята, че нарастващото търсене на енергия ще доведе до повече инвестиции в производството на възобновяема енергия, която след това ще се използва за други приложения, както и за работа с блокчейн вериги.
През 2021 г. голямото събитие в света на блокчейн технологията станаха незаменимите токени (Non-Fungible Tokens, или NFT). Астрономическите цени, постигнати от произведения на изкуството като творбата The First 5000 Days на автора Beeple, създадоха множество заглавия, утвърждавайки в обществото концепцията за уникалните цифрови токени. Те се наложиха и в света на музиката, след като изпълнители като Kings of Leon, Shawn Mendes и Grimes пуснаха парчета във NFT формат.
Но също както при блокчейн технологията, потенциалът на концепцията за незаменимите токени далеч надхвърля първите варианти на нейната употреба. Производителят на уиски William Grant and Son неотдавна продаде 46-годишно уиски Glenfiddich с незаменими токени, доказващи произхода на всяка една бутилка. Тези токени започват да навлизат в голяма степен и в игрите. Играта с чудовища Axie Infinity позволява на играчите да „изковават“ собствени NFT-същества, които да изпращат в битка. В момента има около 300 хил. конкуриращи се играчи (за сравнение във Fortnite има около 3.5 млн.). Dolce & Gabbana и Nike създават дрехи и обувки, които се предлагат със собствени токени, доказващи тяхната индивидуалност. А концепцията за метавселената, прокарана през годината от Facebook, Microsoft и Nvidia, съдържа нови възможности за употреба на NFT.
Все повече държави приемат биткойна като национална криптовалута
През 2021 г. Ел Салвадор стана една от първите държави в света, които приеха биткойна като законно платежно средство. Това означава, че той може да се използва навсякъде в страната за плащане на стоки и услуги, а предприятията могат да плащат с него заплатите на своите служители. Според мнозина анализатори през 2022 г. ще видим как редица други държави ще последват примера на Ел Салвадор.
Александър Хоптнър, главен изпълнителен директор на борсата за криптовалути BitMEX, прогнозира, че поне пет развиващи се държави ще приемат биткойн през следващата година заради глобалната инфлация и заради нарастващите такси за парични преводи, които финансови „посредници“ начисляват при изпращане на пари у дома от чуждестранни работници.
Националните криптовалути – собствени монети, създавани от централните банки, които по този начин могат да ги контролират, вместо да приемат съществуващите децентрализирани монети – са друга потенциална сфера на растеж през 2022 г. Тези проекти обикновено включват цифрови валути. Те функционират паралелно със съществуващите традиционни валути и позволяват на потребителите да извършват собствени транзакции и да управляват попечителските си фондове, без да разчитат на други доставчици на услуги.
В същото време централните банки запазват контрол върху предлагането на монети в обращение, обвързвайки стойността на токените със стойността на традиционната валута за държавата. Макар че одобреният от правителството на Обединеното кралство бриткойн едва ли ще бъде готов за пускане в обращение през 2022 г., други държави, включително Китай, Сингапур, Тунис и Еквадор, вече са пуснали свои токени. Вероятно скоро ще се присъединят още, в това число Япония, Русия, Швеция и Естония.
Интеграция между блокчейн и интернет на нещата
Блокчейн е идеално съвместима технология с концепцията за интернет на нещата (Internet of Things, или IoT), тъй като позволява да се правят записи на взаимодействието и операциите между машините.
Тази технология може да помогне за решаване на множество проблеми, свързани със сигурността, както и с мащаба благодарение на автоматизирания, кодиран и постоянен характер на блокчейн регистрите и базите данни.
Тя може да се използва дори за взаимодействие между машини – позволявайки извършването на микроплащания чрез криптовалути, когато една машина или мрежа се нуждае от услугите на друга. Макар че това е по-усъвършенстван вариант на употреба, който може да изисква да стигнем още по-далеч в развитието на технологията, преди тя да повлияе върху този аспект от нашето ежедневие, вероятно през 2022 г. ще започнем да чуваме за повече пилотни проекти и първи случаи на употреба на блокчейн в IoT.
Иновациите вероятно ще бъдат стимулирани от продължаващото разрастване на 5G мрежите, което означава по-голяма интеграция между всички видове умни и свързани помежду си уреди и оборудване. Ще се подобри не само скоростта, но ще се обменят нов вид данни, в това число и бази данни.
Блокчейн технологията в производството и проследяването на ваксини
Вече е ясно, че борбата с пандемията от Covid-19 ще остане приоритет през 2022 г. и ще засегне много от тазгодишните водещи тенденции в технологиите. Блокчейн технологията има няколко важни възможности на употреба при проследяването и разпространението на ваксини. В свят, в който е известно, че фалшификатори създават и продават фалшиви ваксини, блокчейн означава, че автентичността на доставките на ваксини може да бъде доказана, а тяхното разпространение може да бъде проследено, за да се гарантира, че те пристигат на желаните места.
Необходимо е също така да се гарантира цялостното третиране на ваксините във всяка точка от веригата за доставки – например, за да се гарантира, че те постоянно се съхраняват при правилната температура. IBM създаде система, която позволява координация между многобройните различни агенции и здравни органи в процеса на разпространение на ваксини, като използва блокчейн технология за унифициране на записването на процента на ваксиниране и ефикасността на различните инструменти и платформи, които всички те използват.
Пилотен проект също така показа как блокчейн технологията може да ускори способността за разпознаване на случаите, в които може да се наложи изтегляне само за няколко секунди, вместо за три дни, на продукт, ако се установи, че дадена партида причинява необичайно висока честота на странични ефекти. Напредъкът, който се постига благодарение на безпрецедентната реакция на пандемията, вероятно ще увеличи случаи на прилагане на блокчейн технологията в производството, разпространението и управлението на ваксините през 2022 г