Ударът на последния компютърен магнат
Седнал в централата на фондацията си в Остин, щата Тексас, пионерът в сектора на персоналните компютри Майкъл Дел прекрасно осъзнава, че същата тази сутрин, в същия този щат основателят на Amazon Джеф Безос се отправя в космоса със совалката си Blue Origin, а милиони зрители от цял свят го гледат. „Напълно съм щастлив, че оставам на планетата Земя“, подсмихва се Дел, свивайки рамене.
Предишната седмица колегата му, магнатът Ричард Брансън, бе сложил началото на космическата надпревара между милиардерите. Някои виждат в това иновации и амбиции. Други – его и високомерие. А Дел вижда… възможност. „Ние извършваме продажби за много от новите космически компании – сухо отбелязва той. – Невъзможно е да постигнете всички тези инженерни подвизи, без да разполагате с огромна изчислителна мощ, бази данни и изкуствен интелект.“
През голяма част от последното десетилетие Дел мълчеше в публичното пространство – или защото беше зает с преговори за сливания и придобивания, или просто защото не се интересуваше от общественото внимание, а може би и заради двете. Вместо това говореше бизнесът. Преди девет години Силициевата долина и Уолстрийт отписаха от сметките Dell и нейния създател, защото бяха част от сриващия се пазар на персонални компютри, вярвайки, че и те ще последват съдбата на Palm или BlackBerry. Но дори тогава Дел видя възможност. За да заобиколи публичния цинизъм, той привлече частната инвестиционна компания Silver Lake и един от нейните ръководители, милиардера Игън Дърбан, и през 2013 г. свали своята компания от борсата срещу 24.9 млрд. долара. Това се превърна в най-голямото изкупуване в технологичния сектор до момента. Три години по-късно той и Дърбан събраха 67 млрд. долара, за да осъществят придобиването на гиганта в ИТ инфраструктурата – EMC Corporation. Като цяло Дел вложи в своята империя астрономическата сума 70 млрд. долара заемен капитал – нещо, което никога досега не се беше случвало в корпоративна Америка.
Резултатите се оказаха забележителни. Автомобили, телекомуникации, енергийни мрежи, болници и логистични мрежи се цифровизираха и започнаха да произвеждат непрекъснато нарастващи масиви от данни, които трябва да бъдат обработвани и съхранявани. В момента Дел управлява най-големия в света доставчик на инфраструктура за тази дейност. „Количеството данни, които се създават в света, е умопомрачително – казва той. – Удвоява се на всеки седем или девет месеца.“
В замяна на това стойността на Dell Technologies от 75 млрд. долара сега е повече от четири пъти по-висока в сравнение с момента, когато тя стана частна компания. Благодарение на привлечения заемен капитал Dell, Silver Lake на Дърбан и другите инвеститори са спечелили според оценки на Forbes над 40 млрд. долара. Личното богатство на Дел достигна 50 млрд. долара, а той се оказа архитект на най-голямото поглъщане на всички времена.
„На мен не ми се струваше толкова рисково“, споделя Дел. Скептиците са пропуснали голямата картина. От Dell бликаха пари, а компанията притежаваше ценни софтуерни активи, които можеше да продаде. Евтините пари предоставиха идеални условия, за да се финансира смяната в корпоративната същност на компанията.
„Майкъл отлично умее да борави с финансите. Той не е фанатик на тема технологии“, казва Джордж Робъртс, милиардер и съосновател на частния инвестиционен гигант KKR и един от пионерите в сектора на изкупуванията със заемен капитал, който не крие възхищението си от сделката на Дел. – Той изкупи компанията си в точния момент. Поглеждайки назад, ми се струва, че моментът беше идеално избран.“
На 56-години Дел е последният представител на компютърната ера, който е основал компания и все още я управлява. Неговите съперници или остаряха, или се насочиха към други сфери като Бил Гейтс, Лари Елисън и Стив Балмър, предпочели да се занимават с благотворителност, или пък купиха елитни активи като хавайски острови и отбори в НБА.
Скоро Дел ще стои начело на две отделни публични компании – гиганта в областта на персоналните компютри и ИТ инфраструктурата Dell Technologies и дъщерната му компания за облачна инфраструктура VMware. И двете ще имат разумно равнище на задлъжнялост и една доста ценна валута, която ще им осигури растеж.
„Всички погледи са съсредоточени върху Amazon, Microsoft и Google – казва милиардерът Марк Беньоф, който е приятел на Дел и съосновател на Salesforce. – Никой не си даде сметка, че Dell тихомълком завоюва дял на пазара на корпоративните технологии.“
Малцина предприемачи могат да се похвалят с такъв блестящ старт като Майкъл Дел в периода на възход на персоналните компютри. От стаята си в общежитие на Тексаския университет през 1983 г. той създава компанията, доставила първите компютри на милиони американци.
Дел си проправя път благодарение на ефективността и ловките си финансови маневри, които му позволяват да сглобява и да доставя направени по поръчка компютри на ултраниски цени – умения, които развива още в детска възраст. На 13 години Дел замисля първото си бизнес начинание в дома си в Хюстън, като продава на аукцион пощенски марки и ги доставя по пощата. Така печели впечатляващите тогава 2000 долара, без да прави почти никакви разходи. Това силно впечатлява баща му Александър, който е ортодонт, и майка му Лорейн, която работи като брокер на фондовия пазар. Като тийнейджър Майкъл продава абонамент за вестници. Той старателно събира адресите на новите семейства, които според него е по-вероятно да направят нов абонамент за вестник. На 16 години спестява достатъчно, за да си купи компютър Apple II. Разглобява го, за да разучи какъв е механизмът му.
Дел започва да печели от персонални компютри, след като през 1983 г. постъпва в подготвителния курс на медицинското училище на Тексаския университет в Остин. Той продава твърди дискове и чипове на начинаещите ентусиасти в персоналните компютри. През януари 1984 г. установява, че местните дистрибутори на компютрите IBM са принудени да поддържат големи запаси, и затова изкупува излишните компютри с отстъпка от 10% до 15% и ги препродава с печалба. Започва да изкарва по 80 хил. долара на месец. Тогава се отказва от колежа за разочарование на родителите си.
Установява, че може да сглобява компютри IBM на 40% по-ниска цена, като ловко управлява запасите и практикува модела на директните продажби – получава поръчките по пощата или по телефона, след което сглобява компютрите и ги доставя след една до три седмици, обезпечавайки бизнеса си с достатъчен брой поръчки. През 1986 г., когато става на 21 години, приходите на Дел достигат 34 млн. долара. През юни 1988 г., на 23 години, той прави компанията си публична и се превръща в мултимилионер, продавайки акции за 30 млн. долара.
Определен е като технологичен вундеркинд и попада в първата класация „Под 30“ заедно със Стив Джобс и Бил Гейтс, които заедно развиват компютърната индустрия. До 1991 г. 26-годишният тогава Дел става един от най-богатите 400 американци в класацията на Forbes с нетно богатство в размер на 300 млн. долара. Купувачите харесват персоналното отношение и услугите на Dell, както и ниските ѝ разходи. През 2000 г., след десетилетие на бясно растящи продажби, компанията се превръща в най-големия доставчик на персонални компютри в света, а делът на Дел е в основата на състоянието му в размер на 16 млрд. долара.
Тогава империята започва да се пропуква донякъде заради надпреварата за намаляване на разходите, която самият Дел е започнал. След като се оттегля през 2004 г., той се завръща в навечерието на финансовата криза в една компания, изпаднала в затруднение заради счетоводен скандал и изоставаща от новите тенденции в сектора, наложени от лаптопите. Появата на iPhone, iPad и евтините Chromebooks още повече влошава перспективите пред компанията и пазарът започва да възприема нейните сървъри и услугите за съхранение на данни като остарели. В отговор Дел изпада в паника и харчи 14 млрд. долара за придобивания.
Към 2012 г. продажбите на персонални компютри са в спад, а на облачни технологии са във възход. Компанията на Дел все по-често се причислява към категорията на корпоративните динозаври като Nokia. Дел трябва да промени уравнението. Той започва да обмисля развиването на нови сфери, които отново да я направят ценна, също както персоналните компютри навремето.
В продължение на повече от десетилетие Дел складира милиарди долари в семейната компания MSD Capital, която прави сериозни инвестиции в безпощадния свят на частните изкупувания. Една от първите ѝ инвестиции е фондът Silver Lake. До 2012 г. партньорите на фирмата търсят приемник, а младият и амбициозен служител Игън Дърбан жадува да реализира големи вложения. Дърбан намира Дел на конференция същата година в Аспен, щата Колорадо, и моли за среща.
Дел се съгласява да се срещнат в Кона, Хаваи, докато се разхождат – това е един от любимите му начини да разговаря с хората. Дърбан планира да разговаря за по-малките активи на Дел, но три минути след началото на разходката слага всички карти на масата. „Трябва само да изтеглите компанията от борсата – казва той. – Истината е, че вие не се нуждаете дори от нашите пари, защото компанията е силно подценена.“ За да спечели благоразположението му, Дърбан добавя: „Разликата между вас и Бил Гейтс е, че вие поставяте името си върху кутиите на компютрите.“
Разговорът дава резултат. След обаждане до приятеля му Джордж Робърт от KKR Дел решава, че предложението на Дърбан е практично и уведомява борда на директорите за намерението си да организира най-голямото изкупуване със заемен капитал в технологичния сектор.
Изкупуването на акциите през 2013 г. е една от най-ожесточените битки на Уолстрийт. Карл Айкън оглавява групата на несъгласните акционери, но всъщност никой освен Дел и Дърбан не иска да купува акции на Dell. Те са убедени, че подценените активи на компанията са своеобразна застраховка.
„Майкъл се отличава с готовността да поема рискове, но така, че да взима правилните решения и по начин, който е успешен за бизнеса, а не да хвърля пари на вятъра“, отбелязва Дърбан.
Условията са идеални. „Ако имате огромни спестявания, капиталът е евтин и в баланса си разполагате с тонове пари в брой, трудно бихте могли да повишите стойността на акциите – отбелязва Дел. – Но ако обърнете уравнението, ще срещнете малцина, които да кажат: „Хайде да си купим технологична компания с голям дълг…“ Това би било печеливша стратегия, но при предсказуеми парични постъпления.“
Игън Дърбан се прибира с частен самолет у дома след важна среща в луксозната къща на Дел в Остин. Денят е Разпети петък през 2015 г. и двамата партньори са се опитали да очароват висшето ръководство на EMC Corporation, подготвяйки почвата за мащабното поглъщане.
EMC е водещ доставчик на складово пространство и притежава ценни поделения за софтуер и облачни технологии. Тя се „включва в играта“, след като конкурентът ѝ Hewlett-Packard проявява интерес към нея. Дел преследва EMС с години, като първоначално опитва да я купи по време на финансовата криза през 2008 г., надявайки се да използва големите ѝ ИТ отдели и да добави ценната ѝ съкровищница от програмно обезпечение и ресурси в областта на облачните технологии към своята империя. Ниските цени на акциите на EMC създават идеални условия да се реализира планът му.
ВСИЧКИ ПОГЛЕДИ СА СЪСРЕДОТОЧЕНИ ВЪРХУ AMAZON, MICROSOFT И GOOGLE. НИКОЙ НЕ СИ ДАДЕ СМЕТКА, ЧЕ DELL ТИХОМЪЛКОМ ЗАВОЮВА ДЯЛ НА ПАЗАРА НА КОРПОРАТИВНИТЕ ТЕХНОЛОГИИ.
В продължение на месеци той и Дърбан се срещат с мениджъри на EMC, но така и не успяват да стигнат до сделка. Затова Дел решава да приеме изпълнителния директор на EMC Джо Тучи, директора от борда Бил Грийн и друг мениджър на име Хари Ю. Срещата става спешна заради наближаващото оттегляне на Тучи и включването на Elliott Management, който натрупва сериозни позиции от акции в EMC. Единственото очевидно решение за Дел е леко да повиши предложената цена. А разковничето в сделката? Дърбан и Дел трябва да намерят отнякъде 65 млрд. долара в брой.
Дърбан и мениджърът Ю от EMC се качват на самолета за Силициевата долина, за да преговарят за сключване на сделка. Ю взима салфетка и започва да чертае върху нея. В EMC най-ценният актив са 81% дял в гиганта за компютърни облачни технологии VMware, a останалите 19% се търгуват на Нюйоркската фондова борса. Компанията се оценява на 35 млрд. долара. Логично било Дел да изкупи цялата EMC срещу пари в брой, но Ю разкрива, че EMC е проучвала възможността да емитира публично търгувани „целеви акции“ (tracking stock) за активите си във VMware. Той дори се бил срещал с финансовия гений и милиардер Джон Малоун, за да се убеди в правотата на концепцията за сделката. С помощта на линиите, начертани върху салфетката, Ю показва на Дърбан как може да се понижат разходите на Дел за придобиване на EMC. Когато кацат, Дърбан телефонира на Дел и му казва, че имат решение.
Към началото на септември се материализира сделка на стойност над 60 млрд. долара. Дел и Дърбан отлитат за Ню Йорк и изчакват в залите на юридическата кантора Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom LLP and Affiliates събранието на борда на директорите на EMC. Придружава ги Джейми Даймън – милиардер и главен изпълнителен директор на най-голямата американски банка, JPMorgan Chase. Дел трябва да убеди скептичния борд на EMC, че му е останала достатъчно енергия, за да управлява обединената компания със 75 млрд. долара годишни продажби, и че разполага с достатъчно пари в брой.
След като бордът на EMC се събира, Дел е поканен да говори, а впоследствие и Дърбан и Даймън. По своя обезоръжаващ тексаски маниер Дел обещава да запази културата на EMC и да не унищожава компанията. Част от борда на EMC продължава да се противопоставя на сделката. Един скептичен директор изразява съмнение в мотивацията на Дел и пита дали няма да се оттегли на плажа с всички свои милиарди. Дел отговаря с усмивка „Близнаците ми постъпват в колеж, така че все по-малко работа ще имам у дома“, и предизвиква смях. „Много ще се старая“, обещава той.
След това става въпрос за пари. Дали Дел разполага с достатъчно средства? Тогава на сцената излиза Даймън. „Имат парите. Ние ще осъществим цялата сделка“, обещава той.
Месец по-късно се постига договореност за мащабното поглъщане за 67 млрд. долара, което включва получаването на заем в размер на рекордните 50 млрд. долара, което води до понижаване на инвестиционния клас на EMC. Издадени са целеви акции, представляващи 53% от VMware, в резултат на което са спестени над 12 млрд. долара.
„Никой със здрав разум не трябва да се съмнява в неговата мотивация, нито в способността му да води битки и да печели – отбелязва Даймън. – Понякога се смея над кредитните модели на хората. Защото не по-малко значение има и характерът на вашите партньори. А [Дел и Дърбан] са невероятни момчета.“
Начертаната схематично върху салфетка сделка не само пести пари. VMware се оказва най-ценният актив за обезпечаване на кредит, за който JPMorgan и синдикат от над 100 банки от цял свят някога са предоставяли заем. След придобиването от Dell стойността ѝ се увеличава с 50 млрд. долара, което позволява на Дел и Дърбан да превърнат този актив в свой банкомат.
През 2018 г. те изтеглят 9 млрд. долара в брой от VMware, за да изкупят целевите акции от акционерите в една много агресивна сделка, при която първоначално се опитват да изплатят на акционерите по 60 цента за долар, вложен в техните акции, предизвиквайки обаче недоволството на инвеститорите активисти Elliott Management и Карл Айкън. Айкън е отдавнашен противник на Дел, който го сравнява с Макиавели и нарича решението му „тоталитарно“. Сделката е предоговорена и стойността ѝ достига по-справедлива цена 14 млрд. долара, или 80 цента за долар. Като част от операцията Дел извежда компанията на борсата под името Dell Technologies.
В началото акциите на новата компания не се търгуват добре. Според цената на акциите затъналата в дългове Dell струвала едва ли не под нулата, като се има предвид делът ѝ във VMware. Тогава Дел решава, че най-простото решение би било пълното отделяне на VMware, което би се харесало на акционерите, а него би направило далеч по-богат. Когато пазарът узнава за сделката, която се очаква да бъде финализирана през есента, акциите на Dell поскъпват двойно и капитализацията на компанията достига 20 млрд. долара. Като част от сделката Dell ще изтегли още 9 млрд. долара от VMware, за да погаси своите дългове за милиарди долари, натрупани от изкупуването на акциите и гарантирани с всички притежавани активи.
„Трябва да му се отдаде заслуженото, той постъпи правилно – казва Джеси Кон, партньор в Elliott Management, един от акционерите в Dell. – Добре изигра печелившите си карти.“
Сега Дел сам определя съдбата си. Преди да прибегне до заемен капитал, той притежаваше 15.6% от своята компания и стойността на дела му бе под 4 млрд. долара. Благодарение на финансовото му инженерство сега той ще притежава 52% от Dell и 42% във VMware. Общата стойност на неговите дялове достига 40 млрд. долара.
„Невероятно е каква голяма част от компанията сега принадлежи на Майкъл – казва възторжено Марк Беньоф. – Не мога да се сетя за друг предприемач, постигнал успех от такъв мащаб.“
Удивителното завръщане на Майкъл Дел може да се обясни с един важен факт – той правилно разчете кога настъпва решителният момент в технологичната индустрия.
Секторът на персоналните компютри е в подем заради нарасналите поръчки по време на пандемията. През последното тримесечие продажбите на персонални компютри скочиха с 20% до 13.3 млрд. долара. Освен това доставчиците на публични облачни услуги като Amazon Web Services и Microsoft’s Azure не успяха да превземат света на високите технологии въпреки своите успехи. Причината е, че корпорациите възприемат диверсифициран подход – те използват публични облачни платформи като AWS, но в същото време поддържат и сложна локална ИТ инфраструктура за съхраняване на стари и ценни данни, както и частни облачни пространства. Придобиването на EMC направи Dell гигант в обслужването на инфраструктурата на центровете за данни – един от пазарите с най-голям растеж в технологичния сектор.
Дел винаги е обичал да продава оборудване и да използва създадените връзки, за да предлага нови услуги. В момента неговата компания е най-големият доставчик на услуги за съхраняване на данни, сървъри и хиперконвергентна инфраструктура. Това е водещият доставчик на стационарни компютри и монитори в Северна Америка. Сега той иска да използва своето положение, за да обедини ИТ нуждите на компаниите под един покрив.
„Вие купувате от нас 8 от 20 неща, от които се нуждаете – казва Дел по време на презентацията пред големите и средните предприятия. – Защо да не купувате всички 20 неща от нас?“
Още по-привлекателен е фактът, че неотдавна Dell пусна на пазара новия си продукт Apex, за да продава абонамент за услуги по управление и съхранение на данни в облачното пространство въз основа на нуждите на клиентите си. Спорадичните навремето продажби сега ще се превърнат в постоянна услуга, която ще генерира повече приходи с увеличаване на ползването ѝ. При продажби в размер на 94 млрд. долара и 13 млрд. долара оперативен паричен поток през годината, завършила през януари 2021 г., Dell очаква в следващите години Apex да се разраства с двойно по-висок темп от увеличаването на световния брутен вътрешен продукт. Най-голямата възможност според Дел се състои в концепцията за съхраняване и управление на данните „на ръба“, тоест по-близо до мястото, където са генерирани. С дигитализирането на енергетиката, транспорта, здравеопазването и комуникациите Дел предвижда търсенето на този тип услуги „на ръба“ да расте със 17% на година.
МАЙКЪЛ СЕ ОТЛИЧАВА С ГОТОВНОСТТА СИ ДА ПОЕМА РИСКОВЕ, НО ТАКА ЧЕ ДА ВЗИМА ПРАВИЛНИТЕ РЕШЕНИЯ И ПО НАЧИН, КОЙТО Е УСПЕШЕН ЗА БИЗНЕСА, А НЕ ДА ХВЪРЛЯ ПАРИ НА ВЯТЪРА.
„Gartner прогнозира, че след пет години 75% от данните ще се съхраняват „на ръба“. Няма да можете да преместите цялата тази информация до облака“, твърди Дел. Други пазари с потенциал за растеж са телекомуникационното оборудване като 5G инфраструктурата и виртуалните десктопи, тъй като след пандемията много компании ще преминат на хибриден вариант на работа.
Dell планира да изплати тази година 16 млрд. долара дълг и да възстанови инвестиционния си рейтинг, за да се върне на фондовите пазари и да развива кредитното си подразделение, за да може да финансира повече клиенти и да извоюва пазарен дял от конкурентите си като Hewlett Packard Enterprise. А не бива да се забравя и най-ценният актив в империята на Майкъл Дел – VMware. След като я отдели (за целта той ще изчака Деня на труда, който в САЩ се отбелязва в първия понеделник на септември, за да се възползва от правилото да не плаща данъци), тя ще започне да прави свои планове и вероятно да обмисля нови сделки.
„Дали да чакате с притаен дъх нови мегасделки? Вероятно не“, казва Дел, макар да не изключва подобна възможност.
От Остин – град, където небето е осеяно със строителни кранове, Дел се завръща на върха на технологичната индустрия. Съпругата му Сюзан подготвя подаръци за добре дошли за тълпите от изпълнителни директори, които прииждат от Силициевата долина в Остин в търсене на по-ниски данъци и по-високо качество на живот. С фондация с активи в размер на 1.8 млрд. долара (вече са раздадени 2.25 млрд. долара) и инвестиционна компания и семейна фирма с 19 млрд. долара, те се превърнаха в консултанти за новите милиардери в технологичния сектор, които използваха стремителното поскъпване на акциите, за да изведат на борсата своите компании.
Дали не обмисля да се пенсионира и да отиде в своя курорт в Бока Ратон? „Ще се отегча и вероятно ще се депресирам“, признава Дел. За разлика от Безос, Гейтс, Елисън и други, които се увличат по алтруизъм или хедонизъм, или космическото пътуване, Дел планира да се придържа към план А. „Предстои ми да извървя още дълъг път.“