Бъдещето на здравната система – три тенденции през 2022 г.
Д-р Анита Гупта, мениджър, член на съвета на директорите и анестезиолог. Johns Hopkins School of Medicine.
През последните няколко години в здравеопазването настъпи съществен растеж и промени. Ето три тенденции в здравеопазването, които според мен ще се запазят и през 2022 г. и които компаниите в бранша трябва да вземат предвид, за да останат конкурентоспособни.
1. ESG стратегии, фокусирани върху иновациите
В продължение на десетилетия фармацевтичните и биотехнологичните компании със собствени научноизследователски и развойни сили откриват нови лекарства и методи за лечение. Тъй като те непрекъснато разрастват и разширяват продуктовите си линии, все по-често прибягват до стратегически инициативи, които да им помогнат при пускането на новите им продукти на пазара.
Индустрията на науките на живота и здравеопазването се ориентира към модел, съсредоточен върху социалното въздействие чрез отчитането на т. нар. ESG-фактори (екологични, социални и управленски) и върху персонализирани терапии за конкретни групи пациенти. На големите фармацевтични и биотехнологични компании им става все по-трудно да управляват вътрешно изпълнението на тези програми. Ако компаниите в сектора искат да останат конкурентоспособни, те трябва да търсят партньори по веригата за доставки със сходни цели и стратегии и да избират социално отговорни продукти, които съответстват на екологичните им цели. Това може да помогне да се изпълнят не само финансовите критерии, но и ориентираните към пациента критерии, които вероятно ще се наложат като водещи в бъдеще.
2. Анализът на данни ускорява иновациите в биотехнологиите
Нашите познания в областта на генетиката и болестите непрекъснато се развиват, затова индустрията на науките за живота разчита на анализа на данни повече от всякога. Данните могат да се използват за подобряване на процесите по разработване и производство на лекарства чрез идентифициране на закономерности при анализа на резултатите от клиничните проучвания, както и за прогнозиране на реакцията на пациенти към определени лекарства или за анализиране на резултатите от диагностичната дейност.
Специалистите използват алгоритми за машинно самообучение, за да анализират причините защо някои лекарства са по-ефективни от други, което може да помогне в разработването на лекарства в бъдеще. Анализът на данни има потенциал за развитие и в прогностиката, при която се използва изкуствен интелект за анализ на резултати от изследвания и медицински картони и за проследяване във времето на ефектите от различни терапии върху групи пациенти.
Изследователите са обучили машините да разпознават различни модели, които дават показания как организмът на човек би могъл да обработи някои лекарства, което позволява да се прогнозира по-точно ефективността на тези медикаменти. Използването на изкуствен интелект за определяне на това дали някой пациент ще реагира положително на дадено лечение е особено полезно в онкологията и неврологията, където изследователите могат да помогнат на лекарите да изберат терапия, специфична за нуждите на пациента. Все още съществуват предизвикателства пред практическото приложение на изкуствения интелект за много компании, но постигането на напредък през 2022 г. е възможно с правилните партньори и регулаторна експертиза.
3. Телемедицината и дигиталните решения за по-добро обслужване
Доставчиците на услуги използват технологиите, за да постигнат по-добро обслужване на пациентите. Това е особено вярно, когато става въпрос за управление на остри и хронични заболявания. Например телемедицината и виртуалните здравни грижи позволяват на лекарите да наблюдават пациентите си от разстояние с помощта на сензори, които следят жизнените показатели, здравните картони и друга лична информация. В бъдеще вероятно ще бъдат намерени повече решения, ориентирани към потребителите, които представляват хибридни модели между телемедицина и общуване лице в лице, докато телемедицината все повече ще навлиза и ще осигурява по-добър достъп на потребителите до здравни услуги. Ще има предизвикателства по отношение на най-добрия начин за ефективно прилагане на телемедицината, но вероятно ще бъдат разработени допълнителни виртуални възможности.
Обобщение
Дигитализацията и индустрията на науките за живота са един вълнуващ, постоянно развиващ се сектор, стимулиращ иновациите сектор. Тъй като здравеопазването непрекъснато предлага нови възможности за развитие, постиженията днес са от съществено значение за медицината в бъдеще. След като една от най-иновативните години в историята вече е зад гърба ни, 2022 г. вероятно ще запази същия темп на иновации. За да останат конкурентоспособни в тази променяща се среда, компаниите трябва да бъдат иновативни, да продължат да въвеждат цифровизацията и да могат да се справят с новите тенденции на пазара.