Дневникът на Миро
В началото на всяка нова година Мирослав Костадинов-Миро си поставя максималистични цели за следващите 12 месеца. Записва ги в специален „Дневник на успеха“, подвързан в дебели корици в синьо. На масата в хола е отворил четири. Всички са от 2021 г.
В тях известният поп изпълнител отбелязва какво има да прави, както и краткосрочните цели като това да намали кафето, колата, цигарите, да отговори на хорските очаквания – там е „100% успял“, и да се научи да свири на ритъм секция. В графата с големите цели стои „да издам два албума и да направя поне два големи концерта“. Единият албум вече е издаден. Работи по втория. И концертите са два, дори три. Може да не са толкова големи, но като се имат предвид ограниченията заради пандемията, и 1000 души на едно място са много.
Албума си „Мироглед“ представя навръх 45-ия си рожден ден през пролетта заедно с видеоклипа към сингъла „Дъждът“, на който е режисьор. В продължение на една година той твори в Корфу, София, Лондон, езерото Комо и Трьомсо на Северния полярен кръг. Албумът според критиците е „истинско поп събитие за родния музикален пазар“. Премиерата в Античен театър Пловдив е напълно разпродадена. Също и билетите за събитието в Joy Station – една от най-големите концертни сцени в България. С концерт Миро открива и Sofia Summer Fest през юли, а фойерверките осветяват цяла София.
„Мироглед“ е вторият му самостоятелен албум в неговата повече от 12 години солова кариера и ако се съди по двете награди на „БГ Радио“ за песен и текст на „Очите“, определени изцяло от слушателите, е изключително успешен.
Миро обаче наистина е максималист – „не съм там, където искам да бъда, но не съм там, където бях“. Освен поп звезда той е текстописец, продуцент и режисьор – професионални аспекти на неговия талант. На първо място слага страстта към изкуството, после идва бизнесът – „да се изкарват пари в условия на сива икономика, и то като забавляваш хората“.
Откакто е на сцена, Миро сам проправя пътя си. През 1989 г. сестра му пее в състава за политически песни „Пламък“ в Добрич, който печели всички награди в България, и той иска да е в групата. Сам се представя на ръководителя Георги Сарандев с няколко песни и на 13 влиза в състава, което означава много за него. Още като дете сключва сделка с баща си, че ако го запише на уроци по пиано и вземе три години за една, ще му купи собствено. Уговорката е спазена. Докато е под опеката на Георги Сарандев, който основава конкурс за млади таланти в Добрич (тази година е 30-ото издание на Европейския младежки поп-рок конкурс „Сарандев – Добрич 2021“), Миро печели наградата за млад изпълнител.
Иска винаги да е пръв и успява – с малки изключения. На един международен фестивал, вече на 18, Йълдъз Ибрахимова, която е в журито, му казва да си смени мениджъра, защото е гласувал срещу него. От победата го делял един глас. Без да се трогва, мениджърът му обяснява, че за първото място няма материална награда. „Когато печеля, той взема процент – 30%, но в случая няма пари. Успя да осребри моя глас на друг фестивал“, казва Миро. Не му се сърди – „това е бизнес“. Но намразва конкурсите.
С участието си на „Златният Орфей“ през 1995 г. е щастлив, че Йорданка Христова и Емил Димитров го поздравяват за изпълнението и дават гласа си за него. Решава, че е спечелил, но не е. „Момче, ела на партито довечера, повярвай ми, там се решават половината от нещата“, казва му Емил Димитров преди официалните резултати. Миро обаче предпочита да се прибере в хотела, за да чуе майка си по телефона. Тя му казва, че според „Дарик“ е на второ място в предварителната листа. „Не, първи съм“, спори той с нея. Оказва се трети, но и „това не е зле“: „Никога не съм бил системен играч, не съм бил част от група хора, които учтиво си помагат по приятелска линия. И при това положение да си в топ 3 е много добре.“
След казармата през 1999 г. Миро се явява на кастинг за музикалната програма на най-популярния по това време клуб в България – „Опера“, посещаван от посланици и дипломати. Попада сред избраните заедно с Атанас Сребрев, Тони, Ненчо Балабанов и Орлин Павлов.
По това време работи с Митко Щерев, който пише песен за него. Известният композитор и музикант работи и с едно момиче – Галина Курдова, на което търси работа. Миро е журирал нейно изпълнение в конкурс и е с особено мнение. Но когато човек от групата напуска, той предлага Галя да го замени, а тя се справя „изключително добре“. Един ден Митко Щерев ги събира: „Вижте какво, деца, не сте цъфнали и вързали. Вместо да се правите на големи звезди, направете една песен заедно. Аз ще ви направя аранжимента на „Рискувам да те имам“, писана от Миро. Песента се харесва. Митко Щерев решава да ги представи на Валентин Марков от Polysound с идеята да им стане продуцент като дует „Каризма“. Марков ги оглежда и казва: „Не ме кефят – погледни ги какви са провинциалисти.“ Вероятно заради облеклото, което не отговаря на неговата визия за артист. „Бях с риза и панталон. „Нърд“, уточнява Миро.
С „Рискувам да те имам“ „Каризма“ изплува в музикалния свят. Песента става хит сингъл номер 1 в България за 2001 г. в аранжимента на Момчил Колев, който добавя „онзи гениален непрекъснато дълбаещ риф в лайтмотива“. Миро го запява.
Валентин Марков чува друга тяхна песен „Всичко било е насън“, на която Миро е автор на музиката, а двамата с Галя пишат текста, и сам предлага да им стане продуцент. През 2001 г. „Каризма“ сключват първия си договор с Polysound. Шест месеца по-късно договорът е прекратен по вина на продуцентите. Следват четири години съдебна битка, спечелена от „Каризма“.
Докато още са с Polysound, дуетът влиза в полезрението на Слави Трифонов, който им предлага да тръгнат с него на турнето му „Новите варвари“ и им обещава да се върнат звезди. Марков обаче е против, защото музиката на Трифонов била чалга.
Миро и Галя се включват в турнето, подкрепени от личния им мениджър Христина Ванчева, и се връщат като изпълнители с име. За участието си двамата получават толкова пари, колкото не са сънували: „Живеехме на слънце и вода. Затова бях толкова слаб, защото нямахме с какво да се храним буквално.“
„Каризма“ сключват договор с БМК, музикалната компания на Слави Трифонов и съдружниците му. БМК материализира потенциала на „Рискувам да те имам“ с 30 награди и продуцира второто им парче – „Колко ми липсваш“, което става най-продаваният сингъл по това време.
В БМК продават „Каризма“ изключително добре, но с две песни не може да се изкара много. Междувременно Миро пише песни и за други изпълнители – „трябва да се плащат сметки“. Написва „Нищо“ на Мария Илиева, „Всичко било е насън“ на Тони, пише за Сантра и Руслан Мъйнов. С Галя създават над 10 хита за различни изпълнители. В този период той прави „нещо изключително тъпо“. Тони подава коректно за регистрация песента „Всичко било е насън“ – музика Миро, текст Галина, аранжимент Мага Алиев. Само че Христина Ванчева настоява двамата да поддържат илюзията за единство, като се подписват с „Каризма“.
Тъпото беше, че се съгласих. Това е все едно художникът да дели парите от продажбата с майстора на рамката
За седем години, изпълнени с шеметни концерти, отличия и скандали, „Каризма“ изважда по един сингъл в годината, защото Миро и Галя имат средства само за един голям клип. Парите от продуцентите покриват част от всички разходи и ако решат да направят по-скъп клип, се налага да търсят спонсори. Заниманията им с лобизъм отнемат немалко време. Освен това Миро не харесва и начина, по който се управляват общите права и средства. Дели с продуценти, мениджъри и накрая и с Галя. Той пише музиката, Галя своите силни текстове.
Заедно работят по клиповете и се подписват като „Каризма“, което води до дългосрочно неуредени авторскоправни взаимоотношения помежду им. В най-креативните си години до 29 Миро съобразява скоростта, с която желае да се движи, с външни фактори, включително и с екипа: „Това е все едно да тичаш напред, ама ти слагат 10 торби цимент повече. Ако някой каже, че по този начин се развиват мускули, аз казвам, че се разбива психика. Депресиращо е.“
В годината (2007), в която издават единствения си албум „Еклисиаст“, Миро и Галя се разделят като приятели, каквито винаги са били. В албума включват по един солов сингъл. Песента на Миро „Някога преди“ е първият му самостоятелен успех. С нея достига до номер 1 във всички представителни класации в страната.
Соловата му кариера е белязана от успеха на албума „Умиротворен“ през 2008 г., който е от най-продаваните в българската музикална история след промените. За първи път ротацията на българска песен („Губя контрол, когато“) изпреварва световни хитове, които тогава се излъчват в България. „В албума има песни, които ще се слушат много дълго време“, казва Миро без излишна скромност. За една година той прави толкова хитове, колкото „Каризма“ за седем.
Албумът е платен още преди да излезе. „Помогна ми един голям приятел и фен на музиката – Ники Кънчев. Той ми съдейства за намирането на партньори“, казва попзвездата. Посвещава му песен – Radio on.
Ники Кънчев, който по това време е водещ на „Стани богат“, му звъни по телефона, щом чува, че Миро няма да пусне албума, докато не си върне инвестицията. Става въпрос за 50 хил. лв., вложени в записа. „Знаех, че прави много важна стъпка след „Каризма“. Бях чувал някои от парчетата и видях какъв заряд носят“, казва Кънчев. За изкуство винаги е трудно да се намерят пари, но той успява да привлече няколко спонсора, между които Nestle и Наталия Караянева, собственик на мебели Varano.
Воден от силно желание да е свободен артист, Миро започва сам да се продуцира със собствена компания – David & Light, но избягва да нарича себе си продуцент. Продуценти за него са Саня Армутлиева с „Вирджиния рекърдс“ и Митко Димитров с попфолк империята „Пайнер“, защото „при тях бизнесът е водещ“. Единствено екипът на Саня Армутлиeва се опитва да вкара работещия западен модел – авторът получава аванс срещу написването на музика, след което взема роялти. Миро също се опитва да го приложи, но като автор на музика, само че предизвиква буря сред колегите си.
Или го спираш това, или ние започваме веднага много сериозно да работим срещу теб.
През 2011 г. той продуцира младата изпълнителка Дивна, чиято дебютна песен „И ти не можеш да ме спреш“ стига номер 2 по ротиране в България, след Риана. Четири години по-рано двамата с 11-годишната Дивна Станчева печелят формата „Пей с мен“, в който популярен и непопулярен изпълнител правят дует и се борят за вота на публиката. Дивна е „родена да постигне успех“, а той си дава дума, че като стане на 15, ще я продуцира. Отново не става въпрос за бизнес. „За пари мога да правя много други по-успешни неща“, казва той.
Предлага ѝ четири парчета от един автор – Кристиан Талев-Криско, тогава още неизвестен, но с талант за „огромно бъдеще“. Трябва му само една да е хит, за „да ги убием за една вечер“. Предсказанието му се сбъдва. Тя става първото дете звезда в България. Идва покана към нея да направи сингъла за български филм, но майка ѝ не харесва филма. „Попитах я кой е продуцентът, а тя ми отговори с контравъпрос – кой е родителят“, казва Миро. Той уважава нейното мнение, но слага край на съвместната работа с Дивна. Тъжно е да вижда как тя изпуска шанса си да изкачи голямо стъпало. Плановете му за нея се простират извън границите на България. Проектира собствените си мечти да учи музика в Лондон – нещо, което му се е искало на него да му се случи. Накрая разбира, че всеки си има своя път. С Дивна остават приятели.
През пролетта на 2018 г. Миро се представя официално като режисьор с песента си „Лошо скроен“. Той винаги е стоял зад клиповете си, още в зората на „Каризма“ с „Минаваш през мен“. Идеята е на Галя, която е влюбена във филма „Малена“ и заявява, че иска да е Малена. Галя и Христина Ванчева поемат организацията по проекта. Миро прави кастингите и саунд ефектите. „Само че някой друг се разписа като режисьор много нагло и си взе наградата“, казва той, без да споменава името на Александър Моллов. Той дава идеята и „Мистър килър“ да се заснеме като документален филм, макар да не се гордее с клипа. Пред списание „Максимум“ казва, че след пускането на скандалния клип „от нас се отдръпнаха медийни лица, партньори, приятели, телевизии, и то хора, зависими от кокаина до един“.
Като режисьор не си излиза по-евтино. На друг може да ограничи бюджета, на себе си не. Опитва се да се натисне в разходите, но в крайна сметка печели изкуството. „Колко е хубаво, че не съм бизнесмен. Вкъщи жена ми (Ели) е бизнесмен“, казва той с усмивка.
Тази есен Миро се появява и като тв водещ на новия проект на БНТ „Любимците на България“, в който зритeлитe и дигитaлнитe пoтрeбитeли oпрeдeлят нaй-oбичaнитe пoпулярни български личнocти. Усеща се повече модератор, отколкото за водещ. Телевизия не гледа, но участието в тв предаване му доставя удоволствие заради безценния опит. Открива, че може да възприема информация от два източника паралелно – от слушалка в ухото, аутокюто, и да говори едновременно.
Първите му изяви в телевизията са от 2011 г. като вокален треньор в „Гласът на България“. Отначало му е интересно, но отказва втората покана. Смята, че форматът страда от един и същ недостатък – „не създава звезди“. Реално цялото предаване е завъртяно около треньорите – „те са звездите“. За него „телевизионната машина мели децата като в клипа на „Пинк Флойд“ Another Brick In The Wall“. Заявява, че само ако в bTV направят нещо специално за победителя, би се върнал. В отговор програмният директор Рени Викторова обещава на победителя обучение в Juilliard School в Ню Йорк. Малшанс, че победител е незрящо момче от отбора на Миро. Трябва му придружител, а не е предвидено.
През 2017 г., когато решава да участва в предаването „Като две капки вода“, той изобщо няма съмнение, че дарбата му на имитатор клони към нула, но много иска да се забавлява. В тези години все още се бори със зависимост от алкохола, но от 2019 г. начинът му на живот коренно се променя – обръща се към бог, храни се здравословно и прави йога редовно. Работи с лайф коуч – Максим Асенов, учил при Тим Стори, признат лайф коуч на знаменитости, сред които е скандалният актьор Робърт Дауни-джуниър. „Максим е моят ментор“, казва Миро. Станал е още по-организиран в работата си по новия си албум, който „не е толкова нов, както може да се предположи, но има нови елементи.“
В дневника за 2022 г. казва, че ще включи и бизнес начинание. Иска да пробва силите си като производител на здравословна напитка в съдружие със съпругата си. Обяснява, че марката по никакъв начин няма да е свързана с името му.