Петте водещи тенденции в интернет на нещата през 2022 г.
Интернет на нещата (IoT) е термин, описващ все по-сложните екосистеми от устройства, които са свързани онлайн и чрез които ние споделяме нашия свят. Малко странното име произтича от факта, че първото значение на интернет е означавало единствено мрежа от свързани компютри. С разрастването на мрежата, обаче, в нея се включиха телефони, офис оборудване като принтери и скенери, както и промишлени машини. Днес почти всяко устройство, което използваме в домовете, офисите, заводите или носим по тялото си, може да бъде управлявано онлайн и да бъде свързано, откъдето идва и названието интернет на нещата, пише авторът на Forbes Бернард Мар.

Интернет на нещата е тенденция, която стимулира продължаващата цифровизация и навлизане на информационните технологии по много нови и невероятни начини. Самоуправляващите се автомобили, автономните производствени роботи и дистанционните медицински устройства, които позволяват на лекарите да диагностицират пациенти и дори да извършват операции, са възможни благодарение на тези мрежи от свързани неща. Всъщност Ericsson прогнозира, че до 2022 г. в света ще има около 29 милиарда устройства, свързани с интернет. Затова нека разгледаме кои ще бъдат някои от най-важните фактори и иновации в тази област през 2022 г.
Интернет на нещата в здравеопазването
На фона на всичко, което се случва в света през последните две години, не е изненадващо, че здравеопазването е една от най-активните области на развитие на интернет на нещата. Употребата му е много широкообхватна – от използването на камери на обществени места, за да се следи за наличие на социална дистанция, до монтирането им на пътеките във фитнес залите, проследяването на начина на живот на пациентите, до все по-активното навлизане на телемедицината и дистанционното здравеопазване. Специализираното медицинско оборудване като апарати за измерване на кръвното налягане и сърдечния ритъм, инсулинови помпи, инвалидни колички, дефибрилатори и кислородни помпи вече често е свързано онлайн. Това позволява да се събират данни, за да се помогне на лекарите да разберат по-добре състоянията и начина на живот на пациентите им, както и да работят автономно, за да подобрят качеството на живот на потребителите.
Интернет на нещата в здравеопазването позволява на медицинските специалисти да събират данни за състоянието на пациентите, без да поемат риска да събират на едно място голям брой потенциално заразни хора. Освен в случаите на пандемия, интернет на нещата в здравеопазването дава възможност на лекарите да преглеждат, диагностицират и лекуват голям брой пациенти, както и да включват в здравното обслужване региони, където физическият достъп до лекари или болници е затруднен поради отдалеченост или труден достъп.
Сигурност
Огромното нарастване на броя на устройствата, свързани с глобалната мрежа, неизбежно означава, че има все повече начини устройствата ни да бъдат хакнати или използвани от хора с лоши намерения. Броят и размерът на кибератаките се увеличават всяка година – специалистите по киберсигурността от Kaspersky твърдят, че през първата половина на 2021 г. е имало 1.5 милиарда атаки срещу свързани в интернет устройства. През 2022 г. със сигурност ще станем свидетели на ускоряване на тази тенденция. Устройствата, свързани чрез интернет на нещата, осигуряват достъп до нашите лични мрежи и данни, тъй като често те не са толкова добре защитени, колкото устройствата, които традиционно се използват за съхраняване на чувствителна информация като компютри или смартфони. Друга заплаха произтича от факта, че тъй като интернет на нещата е съставен понякога от твърде малки и леки неща, които лесно могат да бъдат изгубени или откраднати, това изисква да им се осигури допълнително ниво на защита от неоторизирани потребители, които биха могли да получат физическо владение върху вашите устройства. Все пак нещата се развиват. Производителите се стараят да доставят устройства с пароли по подразбиране, а потребителите по-добре осъзнават рисковете. Сред често срещаните атаки са опити за отказ на услуга (DDOS) чрез претоварване на системите със заявки за свързване, което ги кара да се „чупят“ и евентуално да разкриват данни, или да „крадат“ изчислителна мощност от устройствата, което може да се използва за създаване на ботнети, атакуващи други системи, или просто за добив на криптовалути. Интернет на нещата обаче не е само заплаха за сигурността. Като събират данни за мрежовия трафик и приложенията, свързаните устройства осигуряват „гориво“ за алгоритми за прогнозиране и предотвратяване на кибератаки.
Периферията в интернет на нещата
Периферните изчисления, или периферната обработка на данните (т. нар. Edge Computing), и интернет на нещата вървят ръка за ръка. Казано по-просто, това означава създаване на устройства с вградени възможности за анализ, така че обработката на данните да се извършва възможно най-близо до източника на данни. Това е от голямо значение при облачните технологии, където данните се събират от „глухи“ сензори като например базови камери или микрофони и се изпращат в облака за анализ. Периферните устройства използват интелигентни сензори, като например камери, оборудвани с възможности за компютърно зрение, или микрофони с функции за обработка на говоримия език. Очевидното предимство е, че това означава, че изчисленията и обработването на данните може да се извърши много по-бързо, а друго предимство е, че намаляването на количеството данни, които се предават към облака и обратно, облекчава претоварването на мрежата. Друго предимство на периферните изчисления проличава, когато разгледаме какви последици върху неприкосновеността на личния живот нанася широкото разпространение на интернет на нещата. Ако дадено устройство събира лични данни, тогава потребителите ще бъдат по-спокойни, ако не се налага то да излиза извън техния надзор. Ключов фактор в това отношение е все по-голямото количество компютърна мощност, която може да се вкарва във все по-малки и по-енергоефективни устройства, благодарение на по-ефективните батерии и дизайна на потребителския интерфейс. Тъй като повече организации вече се ориентират към хибридни облачни екосистеми, за да предоставят услуги в областта на интернет на нещата, през 2022 г. ще нараства значението на периферните изчисления при предоставянето на бързи и сигурни решения.
Интернет на нещата в бизнеса и индустрията
Наричан понякога „индустриален интернет“, интернетът на нещата оказва огромно влияние върху начина, по който произвеждаме стоки, предоставяме услуги, продаваме на клиентите и осигуряваме поддръжка. „Умните“ фабрики и логистичните заводи стават все по-автоматизирани, а роботизацията и инфраструктурата на интернета на нещата означава, че през 2022 г. все повече по-малки компании ще започнат да се възползват от възможностите, които това предлага. Внедряването на автоматизацията, което става възможно благодарение на интернет на нещата, дава възможност на компаниите да се възползват от повишената ефективност и по-добре да анализират и да познават своите операции и процеси посредством анализа на данни. Ще нараства употребата на преносимите устройства, като например слушалките за добавена реалност (AR) или за виртуална реалност (VR), в това число при обучението, поддръжката на оборудване и симулирането на процеси чрез метода на „цифровия близнак“. В производствените операции технологията на интернет на нещата включва сензори, монтирани на машините, за да се измерва производителността и да се даде възможност да се прогнозира по-добре поддръжката, например да се предвидят местата, където може да настъпят повреди и аварии, преди още да са настъпили, което позволява по-ефективна подмяна и ремонт на дефектиралото оборудване. Инструментите на интернет на нещата обхващат и нововъзникващата област на адитивните производствени техники, като например триизмерното принтиране, които ще предоставят все по-иновативни начини за създаване на продукти и ще позволят по-доброто им персонализиране и съобразяването им с нуждите на потребителя, като същевременно ще се сведат до минимум отпадъците.
Интернет на нещата за устойчиви организации
След безпрецедентните сътресения през последните две години устойчивостта стои високо в дневния ред на бизнеса, а технологията на интернета на нещата предоставя големи възможности за създаване на по-стабилни и устойчиви организации. Това включва не само сигурността (разгледана по-горе), но и развиването на подходящи умения за справяне с мащабни промени, като например преминаването към работа от вкъщи или от разстояние, което се случи през 2020 г. и 2021 г., както и гарантиране, че бизнесът няма да претърпи загуби заради конкурентите или особеностите на пазарите.
Благодарение на интернет на нещата може да се повиши устойчивостта на веригата за доставки. Проследяването на движението на стоките между предприятието, доставчиците и клиентите може да позволи, например, да се предвиди къде е възможно да възникне забавяне и да се постигне непрекъснатост, ако настъпят сътресения в бизнеса. Инструментите за наблюдение, които проследяват движението на персонала в сградите и отчитат ефективността на работната сила, могат да се използват, за да се получи по-добра информация за текучеството на работното място и да се предвиди къде се формира недостиг или липса на умения, което от своя страна означава, че бизнесът ще има проблеми. Решенията, предлагани от интернет на нещата, които позволяват на компаниите да предвидят и да реагират адекватно на разнообразни проблеми, несъмнено ще продължат да бъдат източник на иновации, както през 2022 г., така и след това.