Корупционните проблеми на папата
Най-големият наказателен процес в историята на Католическата църква, насрочен за 5 октомври и впоследствие върнат в разследваща фаза по искане на защитата, се смята за критичен момент за известния с реформаторския си дух папа Франциск. За него това е шанс да докаже, че никой не е над закона, за което ще разчита на двегодишно разследване, обвинителен акт от 487 страници и обвинения срещу недосегаем навремето кардинал. Макар засега всичко да изглежда наред, поне по отношение на имиджа, водещите медии в света не спират да тръбят „знакова измама и корупционен процес“ и да го обявяват за „процеса на века“ във Ватикана.
На практика обаче този случай, който изглежда като сапунена опера в свещенически одежди, изобилстваща с обвинения в измама, скандали и фаворизиране, може да се стовари като бумеранг върху Франциск. В продължение на няколко седмици Forbes разговаря с десетки източници от Ватикана и разкри допълнителна информация за саморазправата, фаворизирането и липсата на процедури, които водят до абсолютния монарх на Ватикана – самия папа.
Ето кои са новите разкрития:
Папата е получил разобличаваща информация за кардинала, срещу когото се води съдебен процес, години преди той да бъде обвинен, но не е предприел мерки.
Франциск е одобрил операцията, която изведнъж е изправила прокурорите на Ватикана срещу финансовия надзор на светия престол.
Директор извън стените на Ватикана разказа как се е опитал да се срещне с Франциск, за да го предупреди за задаващата се законова катастрофа, но срещата е била блокирана от личния секретар на папата.
Вътрешни източници използват термина „приятели на Франциск“, за да обяснят защо някои служители на Ватикана са обект на съдебно преследване, а други не.
ПАПСКИЯТ ПРОБЛЕМ С ДОСИЕТО
Историята на процеса започва в бившия шоурум Harrods в елитния лондонски квартал „Челси“. Църквата планирала да го превърне в сграда с 49 луксозни апартамента, но неясната инвестиция в размер на 350 млн. евро се превръща в загуба на стойност 100 млн. евро. Голяма част от тези пари са дарения от вярващи, които папата трябвало да разпредели за благотворителни цели. Някои посредници, включително тези, които са подсъдими по настоящото дело, са присвоили десетки милиони евро.
Главният обвиняем е 73-годишният кардинал Анджело Бечу. До 2019 г. той беше един от най-влиятелните духовници в града-държава. В качеството си на sostituto (заместник) Бечу осъществяваше ежедневното управление на Ватикана и беше единственият служител, който не се нуждаеше от предварителна уговорка за среща с папата.
Обвинителният акт му възлага основната отговорност за фиаското в Лондон и го обвинява във фаворизиране, защото според обвинението е насочил 825 хил. евро към благотворителната организация на брат си в Сардиния и 575 хил. евро към бизнес дама (която също е обвиняема) и базираната ѝ в Словения компания, наета като „консултант по сигурността“. Прокурорите твърдят, че около половината от тези пари били похарчени за луксозни дизайнерски стоки и разточителни почивки. На теория обвиненията срещу близък съюзник, на когото някога е възлагано пълно доверие, за първи път дават възможност на Ватикана за отчетност в харченето на финансовите средства. (Бечу и бизнес дамата категорично отричат всички обвинения.)
Но Ватиканът е суверенна държава, а папата по същество е монарх, без постът му да бъде наследяван. На практика той разполага с абсолютна власт. Франциск си запазва неограничени правомощия да се намесва в наказателни и граждански разследвания или съдебни процеси, да променя или отменя съществуващи правила или процедури, дори да забранява на висши духовници да дават показания. Въпреки че този процес отбелязва първия случай в историята на Ватикана, когато кардинал ще бъде съден от светски съдия и прокурори, този съдия и тези прокурори всъщност работят за Ватикана и папата.
За папа Франциск не е лесно да се дистанцира от кардинал Бечу, въпреки че преди година той го отстрани от поста му и го лиши от правата му на кардинал. Според бивш служител на Ватикана, чиято позиция му позволява да е осведомен какво действително се е случило, преди около пет години папа Франциск е получил тайно досие, в което били изложени „неопровержими“ доказателства, че кардинал Бечу е отклонил над 2 млн. долара църковни средства. „Негово Светейшество затвори досието и това беше краят“, сподели пред Forbes бивш служител на Ватикана. Според него информацията никога не е стигала до прокурора на Ватикана, а Бечу е продължил да отговаря за ежедневното управление на града-държава.
Нещата се промениха след благословията на папата за обискиране на неговите одитори. Добронамерен или не, този ход нанесе сериозен удар върху финансовите реформи на Ватикана.
Франциск се намеси решително в делото чрез разследването, довело до съществуващия обвинителен акт. Папата например даде извънредни правомощия на прокурора Джан Пиеро Милано. Това позволи на Милано, бивш професор по църковно право, едностранно да разпорежда претърсвания и изземвания, без „да се съобразява с действащите правила“. И освободи прокурорите от рутинния надзор над тях. От своя страна това лиши защитата от възможността да оспорва доказателствата, събрани по време на разследването. Тя би имала такова право, ако процесът се гледаше в Италия и в по-голямата част от Европа.
Като резултат в края на 2019 г. с одобрението на папата бяха извършени поредица от безпрецедентни претърсвания в офисите на държавния секретар и на Управлението за финансова информация на светия престол (УФИСП) – органа, който осъществява надзор и финансови разследвания във Ватикана, по-известен с италианската му абревиатура AIF. Този ход беше изненадващ. Предшественикът на Франциск – папа Бенедикт XVI, привърженик на традиционните подходи, създаде управлението под силния натиск на европейските финансови регулатори и издаде първия закон на Ватикана срещу прането на пари през 2010 г. Възкачилият се на папския престол с намерението да извърши реформи Франциск, се оказа централна фигура в унищожаване на постигнатия напредък.
ПАПСКИЯТ ПРОБЛЕМ „ДЖЕЙМС БОНД“
През по-голямата част от последното десетилетие ключовият човек в опитите на Ватикана да изчисти собствените си действия беше Рене Брюлхарт, швейцарски адвокат и експерт по борба с прането на пари, назначен от папа Бенедикт. Брюлхарт вече се беше впуснал веднъж в „мисията невъзможна“, а именно да извършва надзор над финансовото разузнаване на Лихтенщайн. Колегите от световната организация, чиято цел е да изкорени корупцията – Egmont Group, приветстваха реформите на Брюлхарт. Той успя да извади известния данъчен рай от черните финансови списъци в света. (По-късно Брюлхарт стана заместник-председател на групата.)
Ватиканът също прилича на малко княжество, в което закостенялата власт често подкопава реформите. В продължение на седем години Брюлхарт работеше за утвърждаване на УФИСП като важен вътрешен контролен орган и беше хвален от европейските си колеги. Бизнес медиите го наричаха „Джеймс Бонд във финансовия свят“. А когато сделката за имота в Лондон се провали, УФИСП започна разследване, опитвайки се да проследи пътя на парите.
Нещата се промениха след благословията на папата за разследване на неговите собствени одитори. Добронамерен или не, този ход нанесе сериозен удар върху финансовите реформи на Ватикана. Глобалният консорциум от национални одитори временно спря УФИСП поради опасения, че обиските компрометират поверителността на информацията във водените наказателни разследвания.
Делото срещу Брюлхарт мирише на лична разплата, а това е проблем за папа Франциск. Множество източници твърдят, че с швейцарския си подход Брюлхарт си е спечелил могъщи врагове.
Седем седмици по-късно Брюлхарт изненадващо подаде оставка. Последваха го още двама членове на неговия независим съвет. Forbes научи, че единият от тях – Марк Одендал, пенсиониран швейцарски и германски инвестиционен банкер, превърнал се във филантроп, се е оттеглил едва след като срещата с папата е била отменена. Обезпокоен, че УФИСП се превръща в „празна черупка“, Одендал се обърнал към държавния секретар на Ватикана – кардинал Пиетро Паролин, който според Одендал е уреждал срещата с папата. Но папският служител, контролиращ достъпа до светия отец – Георг Гансвайн, я блокира. „Исках да отправя [към папата] директно братско и професионално предупреждение за последиците от неговото действие“, каза Одендал за Forbes.
Залогът се повиши през лятото на тази година, когато сред обвиняемите се оказа и самият Брюлхарт. Това беше шокиращ ход, като се има предвид, че Брюлхарт беше смятан за най-големия актив на Ватикана в областта на финансовите реформи. Обвинението срещу него се състои в това, че е нарушил „основните правила на надзора“, като е допуснал лондонската инвестиция да продължи да се реализира. Разследващото звено на Брюлхарт обаче е осъществявало надзор единствено над Ватиканската банка, но не и над кабинета на държавния секретар, откъдето е била замислена, осъществена и контролирана цялата сделка. И макар че Брюлхарт е можел да ръководи цялостното планиране и целите на звеното за финансово разузнаване, той не е имал изпълнителна власт и не е имал юрисдикция да одобрява нито една сделка или превод на пари на Ватикана.
Делото срещу Брюлхарт мирише на лична разплата – а това е проблем за папа Франциск. Много източници, до един пожелали анонимност от страх да не си навлекат враждебността на църковното ръководство, твърдят, че с швейцарския си подход Брюлхарт си е спечелил могъщи врагове сред 825-те граждани в града-държава.
Имиджът му на Джеймс Бонд също не се харесва във Ватикана. Според вътрешни източници привържениците на традиционните порядки във Ватикана гледат на Брюлхарт като на прекалено самонадеян новак. Те отбелязват и че европейските регулатори многократно са хвалили усилията му за реформиране на Ватиканската банка и същевременно са критикували ватиканските прокурори – същите, които му повдигнаха обвинения – за това, че не са предприели действия по отношение на подозрителната дейност, докладвана им от УФИСП под управлението на Брюлхарт.
Италиански адвокат, който е работил с един от прокурорите, преди той да постъпи във Ватикана, разказва пред Forbes, че в разговорите си с бившия си колега „те са смятали, че брюкселските регулатори са хора като Брюлхарт – от една и съща материя“. Един от прокурорите нарекъл Брюлхарт с насмешка „златното момче“. Очевидно през месеците, предшествали повдигането на обвиненията, в прокуратурата неведнъж са се водели разгорещени спорове дали да се повдигат обвинения срещу Брюлхарт. Множество източници твърдят, че доклад на европейски консорциум от юни тази година – в който се хвали напредъкът на Ватикана в областта на прозрачността, но се критикуват прокурорите като „недостатъчно ресурсно осигурени“, а сделката в Лондон се определя като „червен флаг“ – е разгневил ватиканската прокуратура. Месец по-късно срещу Брюлхарт беше повдигнато обвинението.
Брюлхарт отказва да коментира процеса срещу него, но адвокатът му заяви пред медиите, че той възнамерява да се бори срещу обвиненията. Междувременно пресслужбата на Ватикана игнорира многобройните въпроси и молби за интервюта от страна на Forbes за настоящата статия. Но Одендал, директорът на УФИСП, подал оставка, след като му била отказана среща с папата, отхвърля обвиненията като „вероятно предизвикани от лично отмъщение“ от страна на водещия прокурор Джан Пиеро Милано, с когото Брюлхарт е имал „трудни и обтегнати отношения“.
ПАПСКИЯТ ПРОБЛЕМ „ПРИЯТЕЛИТЕ НА ФРАНЦИСК“
Асоциирането на папата със случая се появява и по отношение на намесата на Джанлуиджи Торци – един от италианските посредници в сделката за лондонския имот. Прокурорът обвинява Торци, че е успял да вмъкне в последния момент в договора клауза, която му е дала контрол върху имота, и той я е използвал, за да източи 15 млн. евро – нещо, което Торци отрича. И макар че според прокурора папата не е разрешавал плащания, Франциск е присъствал на поне две срещи, на които Торци твърди, че са били обсъждани окончателните параметри на инвестиционната сделка.
Кардинал Паролин, когото Франциск назначи за държавен секретар през 2013 г., контролира лондонската инвестиция от самото начало. Той е одобрил договора на Торци, в който се твърди, че е добавена клаузата за източването на парите. Участвал е и в усилията за погасяване на заемите и може би е одобрил сделка, която според ватиканските прокурори е „мошеническа“ и която той лично е смятал за „непрозрачна“. Архиепископ Едгар Пеня Пара, който зае мястото на кардинал Бечу през 2018 г., също е контролирал лондонската инвестиция и е организирал срещата на Торци с понтифика. Монсеньор Алберто Перласка, началник на административната служба на държавния секретар, също е бил в епицентъра на поредицата от договори, възложители и постоянно променящия се списък на офшорни компании, свързани с лондонската сделка.
Срещу нито един от духовниците с имена с буквата П – нито Паролин, нито Пеня Пара, нито Перласка – не са повдигнати обвинения. В свързан съдебен процес, който се води в Обединеното кралство, ватикански прокурор твърди, че тримата са били лековерни жертви, които в крайна сметка са били подведени от Бечу и останалите.
Лицето, отговорно за това, е папата – твърди Одендал. – Той е взел грешни решения и е назначил грешни хора, докато се е преструвал, че се бори срещу лошите.
Но именно тук върховната власт на папата създава мъгла, която може да застраши репутацията му. Запознати с делата във Ватикана често гледат на решенията в тази област през така наречената от тях призма „приятелите на Франциск“. Дали Бечу е бил единственият лош на върха? Или е съвпадение, че Бечу вече е бил загубил благоразположението на папата, когато разследването на прокурора е започнало, докато оправданите заради тяхната доверчивост все още се ползват с благословията на Франциск? „За мнозина наблюдатели това е изкушаващо заключение“, казва Джон Алън-младши, журналист, който отразява новините от Ватикана. Според Алън фактът, че Паролин и Пеня Пара са толкова близки до папата, би ги направил „политически недосегаеми“, докато Бечу, който бил изпаднал в немилост пред понтифика, бил смятан за „излишен“.
През март тази година съдия по дело, заведено във Великобритания по молба на Ватикана за замразяване на големи банкови сметки на Торци, отбеляза, че когато ватиканският прокурор започнал да излага своите доводи, той определил Перласка като един от тримата ключови хора в „продължаваща организирана конспирация“. Пет месеца по-късно същият прокурор твърди, че Перласка е бил „държан в неведение относно начина, по който е трябвало да бъде структурирана сделката“. Съдията написал: „Смятам, че е трудно да приема това предположение.“ Що се отнася до Пеня Пара, съдията отбелязал: „Трудно ми е да приема предположението, че архиепископ Пеня Пара е подписал документ, без да се е запознал със съдържанието… като се имат предвид очевидното значение на сделката и съществените парични суми, за които става дума.“ А по отношение на Паролин съдията изразил недоверие, че „се оставил да бъде изцяло заблуден“. Съдията заключил, че доводите на Ватикана „не са подкрепени от достоверни доказателства“ и включват ужасяващо „укриване на факти и неверни твърдения“.
Логично е да се предположи, че всичко това може да бъде изяснено по време на процеса във Ватикана. Но не притаявайте дъх – Ватиканът не дава на обвиняемите автоматично право да призовават свидетели. Според запознати магистратите, които наблюдават процеса, ще решат кой може да свидетелства с оглед на това какво мисли папата и кой е приятел на Франциск.