8 тенденции в областта на рисковия капитал и технологиите, които да следим през 2022 г.
Изминалата година беше необикновена. Нарастваха цените на всички класове активи, включително и на рисковия капитал. Вместо миниръст във финансирането на компаниите на по-късен етап от тяхното развитие, настъпи мегабум на почти всички етапи от набирането на инвестиции, пише авторът на Forbes Крис Смит.
През 2022 г. пазарът ще продължи да чупи рекорди. Ето две тенденции, за които трябва да се подготвим:
Инфлация / Лихвени проценти
Бичите периоди на пазарите винаги изглеждат неудържими, докато не настъпи краят им. Рисковият капитал спечели много от крайно либералната парична политика, която увеличи предлагането на наличен капитал. Инфлацията изглежда набира скорост, на което, ако се отговори с по-високи лихвени проценти, може да се сложи край на периода на невероятно евтини парични средства, продължил повече от десетилетие. Въздействието върху предприемачите, които привличат инвестиции, едва ли ще се усети веднага, тъй като фондовете разполагат със значително количество суха пара. Въпреки това наблюдавайте какво време е необходимо, за да бъде набран нов капитал и какъв ще бъде неговият финален размер, за да разберете в каква посока ще се развива секторът.
Притиснати по средата
Обикновено този термин се отнася за семействата със средни доходи, които се борят за препитание, но се отнася също така и за средната част от капиталовата структура, където оперират фондовете, набиращи първоначално финансиране. Тъй като все повече фондове преследват компании, които имат добри приходи в началото на дейността си и показват признаци за съответствие между продукта и пазара, натискът за повишаване на цените от тази година вероятно ще продължи и през следващата. Това ще бъде болезнено за инвеститорите, но ще осигури чудесен пазар за предприемачите.
Що се отнася до секторите, които са в много добри позиции през 2022 г., ето шестте водещи области, които инвеститорите ще следят внимателно, докато ефектите от пандемията продължават да се усещат:
Бъдещето на начина на работа
Работата от разстояние, а впоследствие и хибридният тип работа, които бяха наложени заради пандемията, поставиха началото на фундаменталните промени в този сектор. Увеличаването на екипите, разхвърляни на различни части по света, и развитието на технологиите, необходими за тяхното поддържане, ще бъдат основен двигател на растежа на пазара на труда през следващата година. Също толкова важен фактор ще бъде и преходът от традиционната заетост на пълно работно време към модела на свободните професии, който позволява на хората да имат по-голям контрол върху професионалния си живот. Пазарът на свободните професии изглежда ще расте с двуцифрен темп през следващите поне пет години. Това създава огромни възможности да бъде оптимизирана инфраструктурата на икономиката на свободните професии и съпътстващите услуги.
Образование
През годините множество предприемачи и инвеститори имаха проблеми с пазара на образователни технологии, въпреки че бяха постигнати няколкото големи победи. Предизвикателството винаги е било да се отговори на въпроса: кой плаща? Повечето училища и образователни институции не разполагат с финансови ресурси, за да плащат за новите технологични решения. Но в разгара на ожесточената битка за таланти, която се води от десетилетия насам, вниманието отново се насочва към образованието. Независимо дали става въпрос за решения за повишаване на квалификацията и задържане на съществуващите служители или за да продължи образованието на хората на свободна практика, предприемачите намират начини образованието отново да носи пари.
Климат
Двайсет и шестата конференция на ООН по изменението на климата (COP26) в Глазгоу ни показа, че политиците имат желание, но нямат възможности за действие. Тогава на сцената се появяват глобалните предприемачи в областта на технологиите за климата. Те успяват да изградят компании, способни да извършат реална промяна и да ни помогнат да постигнем амбициозните цели за „нулеви емисии“. Като към това се добавят и т. нар. критерии ESG (екологични, социални и управленски), на които инвестиционната общност обръща все по-голямо внимание, ще получите идеалния микс, за да може през следващата година да потекат повече пари към компаниите, работещи в областта на климатичните промени. Създаването на новата специализирана класация за инвеститорите в прехода към устойчива енергия – Climate 50 – е още едно доказателство от отминаващата година за зараждащата се тенденция.
Здравеопазване
Тенденциите, които набраха сила по време на пандемията, в подкрепа на предприемачите в областта на здравните технологии очевидно ще се запазят и през 2022 г., тъй като националните здравни власти ще продължават да се фокусират върху превенцията и лечението на вируса. Пандемията завинаги промени начина, по който се предоставят здравните услуги, така както промени и начина ни на работа. Стартъпите с насоченост към дистанционното обслужване на пациенти с хронични заболявания или които работят за премахване на пречките пред научните изследвания и откриването на нови лекарства, са в особено добра позиция да се възползват от по-голямо финансиране и по-малко инерция от страна на потенциалните си клиенти.
Автоматизация
Използването на технологиите, за да се намали зависимостта от човешкия фактор или напълно да се премахне, ще се радва на двойно по-силен попътен вятър. Първо, защото ние сме на етап, в който технологиите могат надеждно да възпроизвеждат значителен набор от човешки дейности. Все още сме на десетилетия разстояние от използването AGI (общ изкуствен интелект), но някои процеси в бизнеса и индустрията вече могат да бъдат надеждно изпълнявани от машини. Второ, защото изглежда, че недостигът на работна ръка, който се прояви през отминаващата година, докато световната икономика се възстановяваше от пандемията, ще се запази. И докато навремето се твърдеше, че автоматизацията ще доведе до загуба на работни места, сега компаниите се нуждаят от технологични решения просто за да поддържат своята дейност.
Верига на доставките
Възстановяването след пандемията ни показа в каква бъркотия се намират световните вериги за доставки. Това отваря огромен потенциал пред предприемачите, които могат да използват най-съвременните технологии, за да решат проблеми, с които по-големите и по-мудни корпорации се борят. Независимо дали става въпрос за внедряване на нови транспортни технологии или за полезни идеи, генерирани от анализа на големи обеми данни в реално време, сигурно е, че ще има значителни бюджети за стартиращите предприятия, които могат да накарат световните потоци от стоки отново да се раздвижат.