Menu
Cart
Forbes България
Cart
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes INSIGHTS
  • Featured
    • FORBES 30 под 30 Class 2021
    • Forbes Women 2022
    • Forbes Men On Top
    • nPloy BrandVoice | Партньорска програма
Close Menu
Close Cart
13 януари 2022, 11:24

All-inclusive пакет от спомени

Мирослав Майер Редактор

Отговарям за енергетика, строителство и имоти, туризъм, автомобили

Всеки човек поне вед­нъж в живота си трябва да направи нещо разтърсващо, което да може да разказва на внуците си. В това вярват Стефан Сте­фанов и Александър Вандов и го доказват непрекъснато с агенцията си за пътешест­вия Panic Frame & Travel. „Ние не предлага­ме закуска, обяд и вечеря в средно добър хо­тел. Ние сме малко на брой приключенци, но даваме голям all-inclusive пакет от спо­мени“, казват двамата авантюристи, опис­вайки пред екипа на Forbes бизнеса си.

„Искаме да развиваме Panic Frame като име и общност, а не просто да бъдем поредната агенция, която предлага някакви услуги. И заедно да създаваме и да проектираме бъдещи вълнуващи преживявания“, казват Стефан Стефанов (вляво) и Александър Вандов. Снимка: Иван Коловос

Хващаме ги в доста приповдигнато настроение между две екскурзии. Точно са се завърнали от една от най-успешните в Намибия и започват подготовката за най-екстремната – във Венецуела. Говорят с такъв плам за изминалото и предстоящото им приключение, че малко хора биха останали безпристрастни. Обективът на фотографа на Forbes леко ги напряга – обясняват, че това не е средата, в която са свикнали да бъдат. Но разказът за първата среща между двамата разчупва момента.

Оказва се, че през 2017 г. ги събира хобито им – дроновете. Но със сигурност истинската причина да продължат и да работят заедно и да развиват бизнес е приключенският дух, който всеки от тях носи.

34-годишният Стефан Стефанов е нещо като модерен номад. На 18 години напуска България и родния Шумен. Започва да оби­каля от град в град, от държава в държава. Пет години прекарва в Кипър, една в Швей­цария, след което се застоява в Норвегия – за около 10 години. Там работи в туризма, по професията си – кулинарен технолог. Ос­вен с готвене се занимава и с криейтив, творчески директор е на Scandic Hotels, го­ляма верига, която държи хотели около ле­тищата в Скандинавия.

Александър Вандов е на 40 години, от Со­фия и също като Стефанов е обикалял дос­та. Дълго време прекарва в Барселона и Лондон. Занимавал се e с търговия и логис­тика, с организация на изложения и с музи­кални фестивали в цяла Европа.

И така стигаме до дроновете, които ги свързват. За Стефан Стефанов те са начин да изпълни детската си мечта и да вижда света отвисоко. Започва да обикаля цяла Норвегия, да търси девствени и недо­коснати от човека кътчета и да ги засне­ма от птичи поглед. Започва да вярва, че е единственият българин, който прави това непрекъснато. „Чувствах се като инова­тор“, казва той. Живее с тази мисъл из­вестно време, докато негова позната му разказва за парапланерист, скайдайвър, кой­то обикаля цял свят и скача от различни точки и лети с дронове. Това е Александър Вандов.

Стефан влиза във фейсбук и го откри­ва. Скоро двамата започват да си разме­нят снимки и разкази. Александър Вандов му показва стар неугледен тефтер с раз­лични дестинации в Норвегия, които си е набелязал. Стефан го кани да ги разгледат и да ги заснемат заедно. Почти веднага по­лучава съобщение: „Идвам на 1 юли.“ „Пред­ставете си колко бях изненадан. Години на­ред съм канел приятели да ми дойдат на гости, но никой не го направи“, спомня си Стефан Стефанов.

ТОЙ ОЩЕ НЕ ПОДОЗИРА, ЧЕ СРЕЩАТА МЕЖДУ ДВАМАТА ЩЕ СЛОЖИ НАЧАЛОТО НА НОВ, ВЪЛНУ­ВАЩ БИЗНЕС.

Организирайки нещата за пъ­тешествието в Норвегия, Стефан Стефа­нов вкарва нов мащаб. Представя си, че това пътешествие може да не е просто за двама нови приятели, а да е за повече хора, които да се превърнат в общност. Споде­ля тази идея с Александър Вандов и двама­та се обединяват, че могат да създадат туристически бизнес за приключенски пъ­тувания. „Идеята претърпя много проме­ни – тръгнахме през коли, бусчета и стиг­нахме до кемпери. И в крайна сметка още преди да е дошъл Алекс, вече имахме план за травел агенция, която да предлага кем­пер приключения в Норвегия“, разказва Сте­фан Стефанов.

На 1 юли 2018 г. Вандов пристига в нор­вегия с множество камери и техника, с кои­то заснемат първия клип на все още несъ­ществуващата туристическа агенция. На­ричат го „Норвегия – страната на фьор­дите“ и е от цялата им обиколка на стра­ната. Пътуват с колата на Стефан Сте­фанов, който преди това я е превърнал в нещо като кемпер, за да могат да спят на закрито, когато температурите и вятъ­рът не позволяват да са навън на палатки. По време на пътуването двамата не раз­говарят за почти нищо друго освен за бъ­дещия си съвместен бизнес.

Оказва се, че осъществяването на идея­та няма да стане толкова бързо. Отнема им година, докато организират нещата – да направят сайт, програма, да достигнат до клиенти. Стефан Стефанов идва в Бъл­гария с идея за име на компанията – Panic Frame. Обяснява, че това е израз, често из­ползван от американците. „Съвсем случай­но в Норвегия, срещнах едни американци, които го използваха точно като рамката на паниката, моментът в който си шоки­ран от нещо видяно, вадиш си телефона, за да го заснемеш. Много ни допадна, просто добавихме едно Travel, за да е по-ясно.“

Регистрират компанията през 2019 г., но трудностите тепърва започват. „Много хора се притесняваха да не ги подведем и излъжем, наслушали се бяха на истории за непочтени туристически агенции.“ Въпреки това двамата не губят надежда и органи­зират първата си екскурзия, само че не в Норвегия, какъвто е първоначалният план, а в Исландия. „Имаше по-голям интерес.“

Снимка: Димитър Караниколов
Снимка: Димитър Караниколов
Снимка: Димитър Караниколов
Снимка: Димитър Караниколов
Снимка: Димитър Караниколов
Снимка: Димитър Караниколов

Заминават за Исландия с два кемпера с по пет души. Александър Вандов и Стефан Стефанов пътуват винаги с групата. Оп­ределят се като two men army – армия от двама, тоест, общо взето, вършат всичко.

„Кемперът предлага различно удоволствие, спираш, готвиш, хората са заедно, цялото ежедневие преминава около него. И общо взето, се превръща в приключенски „Биг брадър“. По време на екскурзията обикалят известните фумароли – отвори в земната кора, които излъчват пара и газ. Действа­щи вулкани, застинали кратери, водопади, езера и много други впечатляващи места.

„Всяка сутрин нашите спътници се съ­буждат на различно място. И до днес най сме доволни от изражението на човек, кой­то вижда нещо впечатляващо. Да знаеш, че ти си причината за усмивката и възхище­нието на лицето му е супернаграда за нас“, казва Александър Вандов.

Всички по време на първото пътешест­вие на Panic Frame & Travel са във възторг и дълго след това говорят за преживяване­то си, а новите предприемачи виждат, че бизнес начинанието им има смисъл. Мал­ко след Исландия заминават за Норвегия. За техен късмет в групата им пътува и Радостина Ганева, известна влогърка, коя­то всеки ден популяризира пътешествие­то. „Тя ни помогна да завъртим колелото на нашия бизнес.“ За популяризирането по­мага и още една влогърка – Румяна Босева.

Снимка: Димитър Караниколов
Снимка: Димитър Караниколов
Снимка: Димитър Караниколов
Снимка: Димитър Караниколов
Снимка: Димитър Караниколов
Снимка: Димитър Караниколов

„С първите две групи си казвахме със Стефан какъв късмет имаме – много го­тини хора. След време обаче установихме, че този тип туризъм привлича такъв тип хора – по-широко скроени, непретенциозни, дошли за приключението, които избяг­ват типичния туризъм с хотел със закуска. Самата концепция филтрира клиентите. Участниците са готови да опитат нещо различно и се кефят от това.“

Агенцията става все по-позната, а пъ­тешествията – по-търсени. Обясняват, че през 2020 г. въпреки пандемията нещата се случват по-бързо и по-добре. „Придобихме самочувствието да правим екскурзии и на други места. През 2021 г. вече имаме 17 дестинации“, казват въодушевени създате­лите на Panic Frame & Travel. В календара им освен до Исландия и Норвегия присъст­ват екскурзии до Амазония, Фарьорските острови, Британска Колумбия, Филипини­те, Мароко, Занзибар и Намибия.

Снимка: Димитър Караниколов
Снимка: Димитър Караниколов
Снимка: Димитър Караниколов
Снимка: Димитър Караниколов
Снимка: Димитър Караниколов
Снимка: Димитър Караниколов

На въпрос дали успяват да организират всички планирани пътешествия дават ка­тегоричен отговор. „200 дни в годината сме на път. Интересът е голям към дес­тинациите, които сме избрали. Някои хора искат да бъдат на приключение, но все пак им идва в повече да бъдат на палатка 10 дни в Намибия. Затова предпочитат Ис­ландия. Други искат да правят преходи – из­бират Норвегия. Трети искат да бъдат на вода и в парти обстановка, затова е яхте­ният фестивал в Гърция. Четвърти пък се спират на екстремното преживяване на Венецуела“, разказват Стефан Стефанов и Александър Вандов. Разкриват, че най-тър­сените дестинации са Исландия, яхтеният фестивал в Гърция и Намибия.

Виолина Дамянова

Тази година в експедицията до южноаф­риканската държава се включват около 40 души. „Мислейки как да я направим по-ин­тересна, решихме да е нещо грандиозно“, разказват предприемачите приключенци. За да привличат по-голям интерес, канят едни от най-добрите екстремни спортисти, влогъри и инфлуенсъри, сред които са пара­планеристът Веско Овчаров, фотографът Димитър Караниколов, каскадьорът Илко Илиев, кайтсърфистката Ели Димитрова, организаторът на събития Влади Гераси­мов и влогърката Радостина Ганева. Всич­ки те се грижат за доброто настроение и за преживяването на групата. В край­на сметка се събират 10 автомобила, кои­то в рамките на 12 дни обикалят едни от най-забележителните места на Намибия. „Идеята на тази екскурзия беше да не се фокусираме върху финансовата част на не­щата, а върху преживяването. И така се и получи. Успяхме да осъществим идеята си нашите клиенти да могат да се докоснат до хора, приключенци по дух, и да видят, че има и друг начин на живот. Беше изключи­телно пътуване, което със сигурност ще повторим догодина.“

Снимка: Димитър Караниколов
Снимка: Димитър Караниколов
Снимка: Димитър Караниколов
Снимка: Димитър Караниколов

Засягайки темата за финансовата част, двамата съсобственици на Panic Frame & Travel са категорични, че има интерес към техния бизнес и възможности за печалба. „Почти във всеки старъп в началото вла­гаш всичко – време, средства, идеи, само и само да се случи и в един момент се надява­ме да берем плода на всичко“, казва Стефан Стефанов. Но посочва, че все още берит­бата е слаба. „Не е толкова, колкото ни се иска, но нещата се получават, вярваме, че на всеки бизнес му трябва време, за да се развие. В нашия бранш има големи риско­ве. Трудно е да се предвиди всичко.“ С цена­та на това да си усложняват дните, Сте­фан Стефанов и Александър Вандов дават свобода на своите клиенти да изграждат собственото си приключение в контроли­рана среда.

Приходи в компанията има. Казват, че оборотите им през годините варират меж­ду 2 и 5 млн. лв., но печалбата често е под 10% заради непредвидени разходи. „За да за­почне да работи повече и да печелим пове­че, всяка една дестинация трябва да я на­правим по няколко пъти, за да видим какви допълнителни разходи можем да очакваме“, разказват предприемачите. И дават при­мер с предстоящата експедиция във Вене­цуела, за която ще трябва да извадят от печалбата си, за да я осъществят. В пъте­шествието ще се включат едва 8 души, а освен полетите до и от Венецуела имат три вътрешни полета със самолети „Чес­на“, един с хеликоптер. Това ще бъде първа­та българска група, която ще се спусне с рапел по най-високия водопад в света Ан­хел. „Сигурно повече българи са се качвали на Еверест, отколкото са се спускали с ра­пел по водопада.“ Освен това групата ще прекара четири нощи с индианското племе пеном, ще плава по делтата на река Орино­ко, ще спи в пещера зад водопада.

„Венецуела е най-екстремното преживя­ване в календара на Panic Frame. Това е ис­тинска експедиция с редица екстремни пре­живявания. Но точно те оставят незабра­вими спомени“, казва с усмивка Вандов.

На противоположния полюс по отношение на приходи и печалби е яхтеният фес­тивал в Гърция това лято. 10 луксозни ка­тамарана обикалят 8 различни острова. Движат се във флотилия и всяка вечер се организира парти на безлюден залив. По време на пътешествието има осигурени 20 души персонал, сред които готвачи, хосте­си, диджеи, скипъри. Това пътуване освен много клиенти е привлякло и редица спон­сори, сред които са Red Bull и Corona.

Снимка: Виолина Дамянова
Снимка: Виолина Дамянова
Снимка: Виолина Дамянова
Снимка: Виолина Дамянова
Снимка: Виолина Дамянова

Събитията привличат и още един голям спонсор – Mastercard, който избира Panic Frame за своята премиална програма „Пла­ти и пътувай“. Чрез нея клиенти на между­народната компания чрез томбола печелят пътешествия на стойност 7 хил. евро, ор­ганизирани именно от Стефан Стефанов и Александър Вандов.

Двамата партньори са толкова запалени по бизнеса и имат толкова много идеи и ис­тории, че цялото списание няма да стигне да ги разкажат. А и такъв тип приключе­ния е и по-добре да се преживеят. Двамата бизнесмени авантюристи повдигат завеса­та за някои бъдещи проекти, като напри­мер Discover Bulgaria, който цели да попу­ляризира страната ни. Идеята е чужденци да обикалят интересните места в Родо­пите и Черноморието с кемпер в рамките на две седмици. За осъществяването пома­га и Мартин Граховски известен видеoграф, снимал за CNN и BBC.

Също така Стефан Стефанов и Алек­сандър Вандов искат да направят бранд за дрехи и да отворят и заведение, което да бъде ядро на агенцията, вид клуб на еди­номишленици и на хора с тяхната нагла­са към пътуванията и към света, да раз­ширят фестивалите с яхти, като засега се обмисля освен в Гърция да организират в Панама и дори на Карибите.

„Най-голямата ни цел обаче е да развива­ме бранда като име и общност, а не прос­то да бъдем поредната агенция, която предлага някакви услуги и продукти и хора­та пътуват с тях, защото цената им е по-ниска или по-изгодна. Ние искаме да привли­чаме съмишленици. И заедно да създаваме и да проектираме бъдещи вълнуващи прежи­вявания.“

Снимка: Димитър Караниколов
Успехът в нашето ДНК Петър Митев, Chaos: Какво наистина е успехът?
Реклама

Избрано

отпреди 2 дни

Империя в спорта

1 август 2022, 17:23

Flexport: Тежки очаквания

1 август 2022, 10:47

Дезинфлация?

30 юли 2022, 8:10

Хаосът по летищата събуди бизнеса с обезщетения за забавени и отменени полети

29 юли 2022, 18:49

Stripe и новата финансова нормалност

29 юли 2022, 13:02

Бизнесът неизбежно ще вдигне заплатите – с много!

Forbes България
  • Списанието
  • Събития
  • Forbes Бюлетин
  • Реклама
  • Online Магазин
  • Абонамент
  • Кариери
  • Контакти
  • Forbes профил
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes Innovation Forum & Awards 2022
  • Награди
  • Участници
  • Forbes Healthcare Summit
  • Forbes DNA of Success
  • Forbes 30 под 30
  • Forbes Women Forum
  • Бизнес Наградите на FORBES
  • Специални награди
  • Условия
  • Категории
  • Жури
  • Победители 2022

Актуален Брой

FORBES е лицензирана търговска марка, собственост на Forbes IP (HK) Limited. FORBES БЪЛГАРИЯ се издава от „Българска бизнес медия“ ЕООД по силата на лицензионно споразумение с Forbes IP (HK) Limited. Forbesbulgaria.com се изгражда и поддържа със съдействието на JT Design
Политика за поверителност
© 2022 FORBES. Всички права запазени. © 2022 „Българска бизнес медия“ ЕООД. Всички права запазени