Левон Хампарцумян: Инфлацията и лихвите ще зависят от растежа на икономиката
Прогноза за банките през 2022 г. на Левон Хампарцумян, председател на УС на Българския форум на бизнес лидерите
Очаква ни интересна година, която трудно може да се прогнозира, защото процесите в икономиката и банковия сектор отново сериозно ще бъдат зависими от справянето с пандемията. Всеки нов вариант на вируса води до допълнителна загриженост за възстановяването на икономиката, но така или иначе като че ли острата медицинска фаза на пандемията вече е зад нас. И затова през 2022 г. вече може да очакваме период на растеж, придружен с пренареждане на световните вериги на доставки. А банковата система ще бъде инфраструктурният скелет за разпределение на средства, евентуално кредити или грантове за възстановяване, развитие и въобще пренареждането на постпандемичната икономика.
През 2022 г. очевидно ще има един период на относително висока инфлация, до 10% годишно. И то не само в България, а и за Европа и света. Това е нормално следствие на усилията на икономиките по света да преодолеят последствията от пандемията. Преди това в последната година и половина имаше нарушаване на веригите на доставки и все още търсенето превишава предлагането, което създава допълнителен натиск върху цените. Тази постпандемична реконструкция на света трябва някак си да се финансира и едно от последствията е инфлацията.
Същевременно спирачката за висока инфлация са големите държавни дългове, но от своя страна регулаторите ще направят всичко възможно да не създадат кризи в платежните баланси на някои държави, особено тези от Южна Европа. В крайна сметка всичко ще зависи от това доколко ефективни ще бъдат икономиките по време на този период на възстановяване, който така или иначе вече настъпва.
Всичко това неминуемо ще се отрази и на банковия сектор, защото той е част от икономиката на всяка страна. Единият от еквивалентите на печатането на пари – гласно или негласно, е обещанието за определен период от време лихвите да са ниски, което всъщност създава увереност на хората да взимат заеми за персонално потребление, но и за инвестиции. Обаче ако инфлацията започне да нараства, най-обичайният инструмент на централните банки е да вдигат лихвите. Това са основните фактори, които ще влияят върху това лихвите да не се покачват рязко, но най-вероятно в един момент, когато започне растеж, придружен с инфлация, централните банки ще започнат да увеличават нивата на основната лихва.
ЛИХВИТЕ НЯМА ДА СЕ ПОВИШАТ РЯЗКО
Вероятността да видим положителна посока на лихвите е доста голяма. Но тези прогнози са, при положение че няма някакви драматични шокове, които не можем да предскажем. Със забележката, че ако някой чака да се върне времето, в което от относително скромни спестявания можеше да се получи приличен доход, който да е осезаем – това време няма да се върне, това дори тогава не беше устойчиво (периодът 2010–2014 г.). Не е икономически състоятелно да има доход от лихви от 7 до 10 процента годишно и това няма как да се случи отново. И не трябва да се случва.
При положение че лихвите остават ниски, през 2022 г. може да се засили тенденцията за търсене на предлагани от банки инвестиционни продукти. Това обаче ще зависи от профила на клиента и нагласите му за поемане на риск. Инвестиционните продукти предполагат по-висок доход с по-високо ниво на риск от депозитите. Като тук говорим за преобладаващата част от депозитите, които са защитени до 100 хил. евро. Един по-млад човек би си позволил да поеме риск, ако има професия с хубава перспектива за доход, защото той дори и да загуби нещо, ще го възстанови с времето.
За относително малки спестявания може да се каже, че ще има по-пасивна позиция по отношение на инвестиции и тя би била по-разумна. Всеки взима решения на база на собствените си усещания и желанието да поеме риск и възможността при поемане на допълнителен риск, да се спечели или загуби. Ако такава евентуална загуба би могла да се компенсира по един или друг начин и да се понесе – тогава популярността на тези продукти ще започне да расте.
По отношение на банковите такси може да се каже, че се увеличават, защото лихвеният доход е нисък. Но има граница на клиентска поносимост, в която може да се вдигат такси и комисиони, и когато тази граница бъде достигната, ще спре повишението на таксите. В същото време онлайн услугите са по-евтини и банките стимулират клиентите си да ползват тези услуги.
НОВИ ДИГИТАЛНИ УСЛУГИ БЕЗ РЕВОЛЮЦИЯ
През 2022 г. конкуренцията между банките и финтех сектора може да доведе до появата на нови банкови дигитални услуги. Но не трябва да се очакват революционни промени. Преди седем–осем години изглеждаше, че финтех е голямото предизвикателство за традиционните банки. Днес обаче все повече банки всъщност започнаха да прилагат технологични нововъведения. Разбира се, те са по-бавни и не толкова гъвкави, колкото финтех компаниите, но за сметка на това имат голяма клиентска база, репутация и финансови възможности. Битката на финтех е да се вземе някакво парче от традиционния бизнес на банките.
Вижда се, че в сегмента на разплащанията конкуренцията между дигиталните пари и традиционните е доста голяма. И всичко зависи от това доколко банките ще вземат технологиите насериозно и ще започнат да ги използват, за да намалят транзакционните си разходи, и да предложат нови и модерни продукти. Ще наблюдаваме състезанието. И то ще бъде състезание както между банките и нововъзникващите технологични компании, които предлагат подобни услуги, така и между самите банки. Но не трябва да се очаква хората да започнат изведнъж да правят всички плащания през някаква нова платформа или при компания, която обещава нещо ново.
КОНСОЛИДАЦИЯТА ЩЕ ПРОДЪЛЖИ, НО НЕ НА ВСЯКА ЦЕНА
Консолидацията в банковия сектор със сигурност ще продължи, но това никога не става насила, а по бизнес причини. По принцип българският банков пазар е относително фрагментиран и тенденцията е към окрупняване, така че бихме могли да видим подобен процес и през 2022 г., но не на всяка цена. Парадоксалното е, че в момента не се вижда подобна сделка на хоризонта. Но ако някой ден собствениците на банки с български капитал решат да обединят усилията си и да направят нещо по-голямо, бихме могли да видим нещо много интересно. Пример е създаването на нещо подобно на банка OTP в Унгария – проект, който, както се вижда, е доста успешен в Унгария и извън тази страна. Основният въпрос е дали собствениците на български капитал имат достатъчно мотивация, за да се кооперират. Това би било интересно развитие, но може би не тази година, а в по-дълъг период.
ЗЕЛЕНОТО БЪДЕЩЕ
Новите тенденции в екологичното, социалното и корпоративното управление не подминават и банковия сектор. Все повече средства се насочват към климатични инвестиции и регулаторите искат от банките нов подход и оценка на рисковете при тези инвестиции. Досега в голяма степен декларациите и мотивациите в тази посока са правени от едни бюрократи и обещани на други бюрократи. Но технократите трябва да се намесят по-сериозно и преходът към една по-устойчива екологически издържана индустрия да бъде базиран на технологичните постижения, а не толкова на бюрократични обещания. И ако това не се предефинира по някакъв подходящ начин, ще се изразходват доста големи средства, без да има осезаем резултат.