Две българки попадат във Forbes 50 over 50 ЕМЕА
Жените по света доказват, че 50 и повече години са новият златен век. В списъка на Forbes 50 over 50 EMEA влизат предприемачи, бизнес и политически лидери, учени и авангарди, водещи в цяла Европа, Близкия изток и Африка. Сред тях попадат и две българки – физикът-математик Ана Пройкова и Кристалина Георгиева, Управляващ директор на Международния валутен фонд (МВФ). Те се нареждат до имена като Йозлем Тюречи, Донатела Версаче, Урсула фон дер Лайен, Кристин Лагард, Мосунмола Абуду, Джуди Денч, Фатма Самура.
Всички тези жени, както още милиони, са реализирали най-големите си постижения, след като са навършили 50 години. През 2021 г. Forbes в сътрудничество с Know Your Value стартира нова класация – 50 over 50, за да открои постиженията на тези жени. Първата селекция беше обявена през средата на 2021 г. в САЩ, а в края на миналата година Forbes реши да я направи глобална.
В селекцията участват само жени. Освен това Forbes не търси задължително най-влиятелните жени, а онези, които са използвали житейския си опит, за да постигнат най-големия си успех след 50-ата си година, като за преодоляване на трудности, се дават допълнителни точки. И не на последно място „50 over 50“ търси мащаб и цел. За да се опрости задачата, кандидатите са групирани в три големи групи – жени, които правят пари (от изпълнителни директори до титани в дяловите инвестиции), визионери (било то предприемачи в технологичния сектор или хора на изкуството) и носители на промяната (от политиката до социалното предприемачество).
Ето част от жените които попадат в първия списък на Forbes 50 over 50 ЕМЕА. Цялата селекция можете да видите ТУК:
Кристалина Георгиева (68), Управляващ директор на Международния валутен фонд (МВФ)
Георгиева беше назначена за шеф на световната финансова институция през 2019 г., което я направи първият човек от развиващ се пазар, който ръководи агенцията. Въпреки традицията кандидатите на МВФ да не са по-възрастни от 65 години в началото на мандата си, правилото за Георгиева беше отменено. През 2021 г. изпълнителният борд на МВФ ѝ гласува доверие след твърдения, че е манипулирала данни по време на мандата си като висш служител на Световната банка, където започна като икономист по околната среда през 1993 г.
Ана Пройкова (70), физик-математик
Пройкова е научен професор в Софийския университет и ръководител на лабораторията за високопроизводителни изчисления в „София Тех Парк“. Работи с водещи световни университети, а трудовете ѝ са цитирани от най-авторитетните научни световни издания. Ана Пройкова е съосновател на BCWT – Български център за жените в технологиите, председател е на Европейското физическо дружество и президент на Българската асоциация на университетските жени.
Йозлем Тюречи (54), съосновател на BioNTech
Името на Тюречи завинаги ще бъде синоним на пандемията на коронавирус и ваксината-пионер на BioNTech, компанията, чиито съосновател е Тюречи. Лекар и имунолог по образование – в продължение на десетилетия тя изследва иновативни начини за лечение на рак. Тюречи ръководи Проект „Lightspeed“ на BioNTech, който успешно разработи РНК ваксина за Covid-19. BioNTech не е първото ѝ предприемаческо начинание; тя и нейният съпруг Угур Шахин (който е съосновател в BioNTech и главен изпълнителен директор) основаха Ganymed Pharmaceuticals, фокусирана върху терапията на рак, през 2001 г., и я продадоха за приблизително 1.4 млрд. долара през 2016 г.
Мосунмола Абуду (57), основател и изпълнитрелен директор на EbonyLife Media
Бившият модел, който видя възможност да разшири предаванията и историите, излъчвани на африканския континент, Абуду основа EbonyLife през 2013 г. като панафриканска телевизионна мрежа. С разрастването на компанията, се разрастват и нейните възможности. През 2020 г. Абуду сключи забележителна сделка за филми и предавания с Netflix. Тя също така има проекти със Sony и AMC.
Хортенсия Ереро (71), филантроп, съосновател на Mercadona
Ереро притежава близо 28% от Mercadona, испанската верига супермаркети, на която тя, заедно със съпруга си, помогна да се разрасне до повече от 1600 магазина. Успехът на Mercadona превърна Ереро в милиардер и през 2012 г. тя основа фондация Hortensia Herrero, чиято цел е да запази изкуствата и културата във Валенсия, нейният роден град. Фондацията подкрепя съвременно изкуство, танци и културни обекти, включително църкви.
Анжелик Киджо (61), певица
Киджо е известна певица, автор на песни и активист, която е постигнала някои от най-големите си успехи, след като навърши 50. Дългият списък включва спечелването на три от четирите ѝ награди „Грами“ и участие на церемонията по връчването на Нобеловата награда за мир през 2011 г., Общото събрание на ООН през 2015 г. , и церемонията по откриването на Олимпийските игри в Токио през 2021 г. Когато не създава музика, Киджо е признат активист за жени и деца в Африка. Тя основава Batonga, благотворителна фондация, насочена към подкрепа на усилията за предприемачество на жените и образованието на момичетата, през 2006 г. През 2020 г. Batonga управлява 173 лидерски клуба (социално дистанцирани) за момичета на възраст 10-18 години и създаде 50 малки бизнес кръга за млади жени предприемачи, което доведе до стартирането на 50 нови бизнеса.
Натали Масне (56), основател на Imaginary Ventures, създател на дизайнерския моден портал Net-a-Porter
Масне започва кариерата си в модната журналистика и пренася знанията си в предприемачеството. Тя основа луксозния онлайн моден сайт Net-a-Porter през 2000 г., превърна го във феномен и го продаде на швейцарска холдингова компания през 2010 г. за 50 млн. паунда. След като навърши 50, работата на Масне се фокусира върху засяване на следващото поколение иновативни (и често основани от жени) стартиращи фирми за електронна търговия и начин на живот. През 2017 г. тя съосновава рисковият фонд Imaginary Ventures.
Донатела Версаче (66), криейтив директор на Versace
След убийството на Джани Версаче през 1997 г., по-малката му сестра Донатела се намеси, за да управлява едноименната му модна къща. През годините тя е организирала редица важни моменти. През 2018 г., когато беше на 63, тя изпълни най-голямата сделка в живота си – продаде марката на Michael Kors за 2.1 млрд. долара. Версаче остава креативен директор и публично лице на компанията и до днес.
Джуди Денч (87), актриса
Въпреки че Денч направи своя професионален актьорски дебют през 1957 г., тя спечели единствения си Оскар на 64-годишна възраст: Най-добра поддържаща женска роля за ролята си на кралица Елизабет I във филма от 1998 г. „Влюбеният Шекспир“. Тя е събрала много други награди – включително женско звание през 1988 г., плюс шест филмови награди на Британската академия, седем награди „Оливие и Тони“. Денч поддържа множество благотворителни организации, включително Calibre Audio, услуга за аудиокниги „безплатна за цял живот“ за всеки, който има увреждане, което затруднява четенето на печат.
Фатма Самура (59), генерален секретар на ФИФА
Самоура е новатор в света на спорта: през юни 2016 г., на 53-годишна възраст, тя стана първата африканка и жена, която заема поста генерален секретар на ФИФА. След нейното назначаване броят на жените, наети в организацията, се е увеличил, включително на висши ръководни позиции. През 2021 г. тя се присъедини към борда на директорите на The Global FoodBanking Network, международна организация с нестопанска цел, работеща за бъдеще без глад в повече от 40 страни.
Мария Грация Киури (57), креативен директор на Dior
Израснала в Рим, Киури има повече от 25 години опит в модната индустрия, започвайки като дизайнер на чанти във Fendi. След като навърши 50 години, тя достигна крайъгълен камък в кариерата и стана първата жена, която ръководи прочутата къща на Christian Dior от създаването на марката през 1946 г. Преди назначаването си, Киури имаше успешен осемгодишен мандат като съкреативен директор на Valentino.
Кристин Лагард (66), президент на Европейската централна банка
Лагард е свикнала да бъде представяна като „първата“. През 2011 г., на 55, тя беше първата жена, назначена да ръководи Международния валутен фонд. През 2019 г. тя стана първата жена президент на Европейската централна банка, роля, която я поставя да отговаря за паричната политика, която засяга близо 750 милиона граждани на Европа.
Нгози Оконджо-Ивеала (67), Генерален директор на Световната търговска организация (СТО)
Оконджо-Ивеала е глобален икономически експерт, първата жена и първият африкански генерален директор на СТО, орган за регулиране на търговията. Преди това д-р Оконджо-Ивеала два пъти е била министър на финансите на Нигерия и за кратко е била министър на външните работи – първата жена, която заема и двете позиции. Тя също така е председател на борда на Gavi, Алианса за ваксини, от 2016 г. Тя също така е основател на първата по рода си организация за изследване на общественото мнение в Нигерия, NOI-Polls.
Урсула фон дер Лайен (63) президент на Европейската комисия
През 2019 г. фон дер Лайен стана първата жена председател на Европейската комисия, изпълнителната власт на Европейския съюз. В тази си роля тя отговаря за законодателството, засягащо близо 750 милиона европейци. Преди назначаването си тя е работила в германския кабинет, като последно е била министър на отбраната.