Microsoft придобива Activision Blizzard в рекордна сделка
Microsoft обяви, че планира да придобие Activision Blizzard, игралната компания, която стои зад изключително успешните Call of Duty и World of Warcraft в сделка на стойност 68.7 млрд. долара. Това ще превърне Microsoft в третата най-голяма компания за игри по приходи след като придобиването приключи.
Microsoft ще купи компанията в парична транзакция за 95 долара на акция, каза Microsoft в съобщение за пресата. Дейността на Activision Blizzard ще се влее в платформата за разработка на игри Xbox Game Studios, която е подразделение на Microsoft. Досегашният изпълнителен директор на Activision Боби Котик ще остане начело, въпреки скандалите, в които се замеси през 2021 г., като ще докладва на Фил Спенсър, главен изпълнителен директор на Microsoft Gaming, след като сделката приключи през 2023 г.
Сатя Надела, председател и главен изпълнителен директор на Microsoft, каза в съобщение за пресата, че компанията инвестира в съдържание от световна класа, за да създаде нова ера, „която прави игрите безопасни, приобщаващи и достъпни за всички“.
След днешната новина акциите на Activision се повишиха с 30%, докато тези на Microsoft паднаха с 2%.
Сделката е най-голямото придобиване на Microsoft в нейната 46-годишна история и най-голямата сделка за сливания и придобивания в историята на технологиите. Придобиването обаче може да бъде изправено пред антитръстови разследвания, тъй като законодателите настояваха да ограничат силата на големите технологични компании.
Activision, най-голямата компания за видеоигри в САЩ, беше разтърсена заради твърдения за широко разпространени сексуални нарушения и други дискриминационни практики в компанията. Калифорнийският отдел по справедлива заетост и жилища заведе дело срещу Activision Blizzard през юли след двегодишно разследване на компанията, твърдейки, че ръководителите са ангажирани с култура на „братско момче“ и че компанията отказва повишения на служители жени. Акциите на компанията паднаха с 27% след обявяването на съдебния процес и отново паднаха през ноември след доклади, които посочваха, че Котик знаее за сексуални нарушения в компанията от години. Няколко висши ръководители подадоха оставки заради скандала, а Котик също беше изправен пред призиви за оставка, но в крайна сметка остана начело на компанията.