Третият фонд на Eleven Ventures е с капитал 60 млн. евро
Компанията за рисков капитал Eleven Ventures обяви окончателното набиране на капитал от 60 млн. евро за „Eleven Fund III“, за да помага на предприемачи от Югоизточна Европа да завладеят глобалните пазари, съобщиха от компанията.

Последният засега фонд на Eleven Ventures събира изцяло целият си капитал три месеца след първото затваряне и три години след стартирането на предходния фонд с размер 6 млн. евро. “10-кратното нарастване на новия фонд спрямо предходния за толкова кратък период е доказателство за доверието, което изградихме в инвеститорите през последните няколко години и показва колко успешно сме помагали на компаниите досега,” казва Ивайло Симов, съосновател и партньор в Eleven Ventures.
Сред институционалните инвеститори в новият фонд е и Европейския инвестиционен фонд (ЕИФ), а общият брой индивидуалните инвеститори е над 60, всички с богат предприемачески опит. 80% от тях са повторни инвеститори, предлагат последващо финансиране, менторство и достъп до мрежата от компании от портфолиото на Eleven Ventures.
Според Симов работата на екипа е да търси най-добрите предприемачи в Югоизточна Европа и да подкрепи техния растеж на глобално ниво. “Невероятно е да видим, как някогашните подкрепени от нас предприемачи в момента управляват зрели бизнеси, стават инвеститори в нашия фонд и подкрепят следващото поколение предприемачи, за да им помогнат да станат още по-успешни”.
“Насърчаването на иновациите е приоритет за Европейския съюз, за да подобри благосъстоянието и да стимулира просперитета. Радваме се да продължим партньорството си с Eleven Ventures и сме горди да подкрепим третия им фонд, който инвестира в следващото поколение технологични иноватори и предприемачи от Югоизточна Европа,” казва Ален Годар, главен изпълнителен директор на ЕИФ.
Новият фонд няма да инвестира във всички сфери на икономиката, а ще се съсредоточи в 5 вертикали: Fintech, Healthcare, Future of Work, Future of Food и Ecomtech. Фондът вече има инвестиции в 7 стартиращи компании – Frisbo, ProductLead, Beme.ai, Biopix-T, SuperOkay, PlanDelta и Metasim. Инвестиционният хоризонт на фонда е 4-5 години, а общият му живот е предвидено да бъде стандартните за подобен вид фондове от 10 години.
Фондът ще продължи стратегията на своите предшественици с инвестиции в pre-seed и seed фаза, но с по-големия си размер ще има възможност и за по-големи първоначални инвестиции (до 1 млн. евро), като и на повече вложени средства в последващи рундове за компаниите от портфолиото му. Фокусът остава стартиращи компании от Югоизточна Европа.
Вторият фонд на Eleven Ventures има един значителен изход (SMS Bump към Yotpo), две компании, които имат потенциал да бъдат еднорози (GTMHub и Payhawk), както и няколко растящи компании (Nitropack, eBag, Econic и Ondo), което е предпоставка този фонд да постигне отлична възвръщаемост. Payhawk набра 112 млн. долара в рунд през ноември 2021 г. и е с оценка от 570 милиона долара, а Gtmhub добави 120 млн. долара през декември 2021 г.
Акциите на публичното дружество “Илевън Кепитъл” се търгуват на Българска фондова борса, като цената им в края на предходната седмица е 21 лв. за акция, а поскъпването им в сравнение с година по-рано е 200%.
Освен в няколко фонда, Eleven Ventures е партньор и в програмата за иновации заедно с Visa, която досега действа в България и Югоизточна Европа, която през тази година е в третия си сезон.