Софтуерен пивовар
Второкласният междуселски път бавно се вие към Перущица. Средата на декември е. Зад един от заснежените завои ни посреща впечатляващ комплекс от 100 декара – парк, езеро, овощни градини, миниферма, ресторант с красиви беседки. Това е домът на бирата Hills.

В единия край е цехът за бутиковата микропивоварна, който прилича повече на модерен алпийски хотел, отколкото на производствена база. Зад 4–5-метрови прозорци се виждат лъскавите казани.
„Тук се случва магията на нашата бира“ – с тези думи Борислав Минков, създател на пивоварната, посреща екипа на Forbes. 45-годишният мъж, облечен непретенциозно, с набола брада и енергична походка, разпалено обяснява как се приготвят бирите Hills. „Съдържат само четири съставки – хмел, малц, вода и мая. Не се пастьоризират и филтрират. Качеството го постигаме с високотехнологично оборудване, модерни рецепти и много търпение.“ Той описва производството на бирата с такива детайли, все едно цял живот се е занимавал само с това.
Но всъщност изобщо не е така. От малък Борислав Минков обича математиката, но завършва езикова гимназия в родния Пловдив с английски и немски език. После кандидатства математика и информатика, приет е в Софийския и Пловдивския университет, избира да остане у дома. Специалността обаче се оказва педагогическа. Записва и компютърни науки и в крайна сметка завършва две висши едновременно.
Докато следва, се запознава с бъдещата си съпруга Маруся, това се случва точно преди тя да замине да учи икономика в Германия. Решава да тръгне с нея, кандидатства и е приет изчислително инженерство в университета „Фридрих Александър“ в Нюрнберг. Завършва и за да остане в Германия, трябва спешно да си намери работа. Подава документи в близо 1200 фирми.
Усилията дават резултат, обаждат му се от SAP – най-големият доставчик в Европа на софтуерно осигуряване, с централа във Валдорф, Германия. Явява се на три интервюта, минава ги успешно и е назначен в отдел поддръжка. Задачите му са свързани с навлизащата по това време електронна търговия и CRM системите за управление на крайни клиенти. Борислав Минков работи здраво, бързо трупа знания и опит. И логично започва да се издига в йерархията – става ръководител на екип и главен програмист. Бъдещето му в Германия изглежда светло. Но това ли е животът, за който е мечтал? Все по-често усеща, че България и близките му липсват. В Германия се ражда и първото му дете. „Когато то плаче и няма кой да ти помогне да го успокоиш, осъзнаваш, че е време да се прибираш. Германия не беше нашето място“, спомня си Борислав Минков.
В SAP обявява, че напуска, но шефовете му не искат да изпуснат кадър като него. Предлагат му позиция в българския офис и така през август 2007 г. Минков се прибира със семейството си. Но и в София не са на мястото си. „Бяхме повече чужденци, отколкото в Германия.“
Кое е по-важно – кариерата или семейството, за Борислав Минков решението е лесно. След година в София се прибират в родния Пловдив. Но той вече е друг човек, не е младежът, който е тръгнал с приятелката си за Германия. Той е натрупал много знания, опит, контакти. Борислав Минков се свързва с един от водещите консултанти в управлението на CRM – Movento, убеждава ръководството ѝ да отвори офис в Пловдив. И бързо доказва колко правилно е това решение. Пристигат поръчки за чужди клиенти, които той успешно реализира. Наема 10 души, но идва финансовата криза и работата позатихва.
Това е моментът, в който Борислав Минков вижда новите възможности. Действа решително, сам започва да намира клиенти и не след дълго предлага на немците да изкупи дела им в Movento България. Те се съгласяват. Тегли кредит и става мажоритарен собственик. Сменя името на компанията на Novarto. Дава 10% на Александър Страшилов, колега с голям опит. С експертизата, която има компанията в електронната търговия и CRM, бизнесът започва да расте. Печелят няколко големи клиента, отново влизат в полезрението на SAP и стават негов предпочитан партньор.
Сега, 10 години по-късно, компанията дава компетентни решения, свързани с фронт офиса – управление на клиенти, информация за продукти, интернет на нещата, електронна търговия, мобилни приложения. Novarto има над 120 служители и офиси в Пловдив, София и Лидшьопинг, Швеция. През 2020 г. оборотите ѝ са близо 9.4 млн. лв. Сред клиентите ѝ са световните брандове Apple, Coca-Cola, Lenovo, IBM, Bentley.
Сега се опитваме да съберем опита, който натрупахме от работата с големите компании, и да го дадем и на по-малките ни клиенти
Всеки партньор изисква внимание и лично отношение. Това Борислав Минков и партньорът му Александър Страшилов са разбрали още в зората на общия им бизнес. Затова те са често на път. Точно на път, през 2011 г. в навечерието на Великден, се заражда идеята им да започнат да произвеждат бира. Двамата се прибират от работно посещение в САЩ. Имат голям престой в Германия и решават да убият времето в най-известната бирария на мюнхенското летище – Airbräu. В нея на място произвеждат няколко вида пиво. И така с халба в ръка двамата започват да си задават важни въпроси: Защо няма у нас такава бира? Защо изоставаме в културата на правене и на консумация? Още там, в бирарията на летището, двамата започват да разписват сценарии за създаване на микропивоварна. „Толкова се запалихме, че изпуснахме самолета за България“, казва Борислав Минков.
Идеята е вече в умовете и сърцата им, но и двамата съдружници знаят, че за успешен проект трябват още много неща, сред които и огромни познания. От случката на мюнхенското летище до първата чаша бира минават пет години, в които много четат, обикалят изложения, дегустират различни бири, срещат се с технолози. „Искахме да направим нещо много хубаво, затова тръгнахме от нулата и продължихме напред“, обобщава Борислав Минков.
Учейки все повече за бирата и нейното приготовление, съдружниците започват да се оглеждат за терен за бъдещата пивоварна – комплекс, в който да има и ресторант за дегустации, зоокът, детски площадки, овощни градини. В новото бизнес начинание се включва и съпругата на Борислав Минков, която и до днес менажира комплекса. Избират Перущица, купуват нива от няколко декара. „Оказа се, че трябва да ѝ сменим статута. Пивоварните се водят категория едно, аналогично с това да се построи ВЕЦ, училище или обществена сграда“, разказва Борислав Минков. Минава доста време, докато сменят статута.
Започва строителството и търсенето на оборудване. След много проучвания и добри референции попадат на германската компания Kaspar Schulz. Минков и Страшилов се запалват, отиват на проучвателна визита в централата. „След обиколката знаехме, че това е правилният партньор, казва Минков. – Като видиш 30 инженери, които постоянно мислят как да подобряват технологията, разбираш, че си на правилното място.“
Двете страни си стискат ръцете, оборудването е поръчано. Политика на Kaspar Schulz е на всеки клиент да бъде зачислен майстор пивовар, с когото заедно да преминат процеса по инсталирането на поточната линия и пускането ѝ. За България е определен баварецът Волфганг Траутнер, който впоследствие става и главен пивовар на Hills. „Този човек дойде при нас, описа ни различните процеси, станахме близки и днес мога да кажа, че той е моят ментор в производството на бира.“

Двамата започват да работят рамо до рамо и да създават рецепти. Минков описва бирата, както си я представя, а Траутнер му дава варианти и рецепти. Заедно ги обсъждат и започват варките. Масовото производство стартира през 2016 г. с пускането на първите два вкуса, които са класически – пилзнерът Pils и вайсът Weizen. Името Hills е свързано с Пловдив, градът на седемте хълма. „Дойде някак си спонтанно, близо до Пловдив, до Балкана… а и галено звучи много добре „дай едно хилсче“. Нещо като помогни ми да се излекувам“, казва Борислав Минков. Първоначалната инвестиция на микропивоварната е 350 хил. евро, но впоследствие нараства до над един милион евро.
Пазарът добре посреща новата марка бира, а Минков и Траутнер стават по-смели и вкарват в производство леко опушения раух – Helles Rauch. Следват характерният за Бавария двойно опушен раух – Double Rauch, деликатният бок – Smooth Bock, белгийски блонд ейл – Summer Blanche. През 2020 г. пускат и два по-екзотични вида бира като Heart Beat – IPA с био сок от цвекло и гроздовата бира Weinbeere, която е удостоена с патент за полезен модел от Патентното ведомство. Суровините за всички тези бири са главно от Европа и САЩ.
Борислав Минков пуска още един вид пиво под бранда „Мома“, чиито съставки са 100% български. Малцът е от Чирпан, хмелът от Велинград, има и добавка лимец, който е от Перущица заедно с водата.
Лесно ли се прави бира? Борислав Минков се усмихва. „За истинска, качествена бира трябва около месец, преди да може да се дегустира.“ Той обяснява, че една варка отнема седем часа, като през първия през определен интервал става овкусяването. Следва ферментиране, което продължава около седмица, накрая между три и четири седмици бирата отлежава.
„В момента на ферментация температурата е изключително важна“, продължава да описва процеса пивоварят софтуерист. Това са го разбрали по трудния начин, след като единият от казаните не се е охлаждал равномерно и бирата е променила качеството си. За да не се стига до това, трябва ежедневен контрол, нещо твърде трудоемко. Но Минков е технологичен човек и започва да мисли как да направи процеса по-прост. Не след дълго стигат до решение с устройство, което се поставя във ферментатора. Нещо като плувка и спрямо наклона се разбира каква е плътността на бирата. Отделно има датчик за температура. Данните се предават през мрежата към централна система, която следи за самата ферментация. „Така минимализирахме грешките. Вече имаме технологична бира.“
Качествените бири на Hills стават все по-популярни сред ценителите на хубавото пиво. Продажбите растат до над половин милион лева през 2019 г., но заради ковид се забавят до около 350 хил. лв. през 2020 г. Минков очаква и 2021 г. да затворят около това ниво. Но не само пандемията се отразява негативно. Пазарът на крафт бира е много малък у нас. Има го в София, малко в Пловдив, Варна и Бургас. Под 4% от целия пазар.
Основният проблем, с който се борим в момента, е опитът на големите да представят техните продукти като крафт. Всичко това пречи на крафт революцията
Той иска Hills да си остане микропивоварна. „Гледаме в посока вдигане на качеството, нови рецепти, нови услуги, които бихме предлагали. Ще стъпим на онлайн пазара. Ще построим хотелска част в комплекса. Но голямата ни амбиция е да направим обща бирена и винена туристическа карта на България. Мисля, че нашите бизнеси имат много общо и се допълват като преживяване, технология и продукти. Добре е хората да свикват, да опитват и да различават качественото и различно производство.“